ZN.SK
ľadovec a more

Prečo je more slané a kde sa v ňom vzala soľ?

Prečo je more slané? More je slané pre obsah minerálov. Chuťovo je najvýraznejší chlorid sodný, v bežnom živote známy ako klasická soľ. Chcete vedieť…

Kedykoľvek sme pri mori, vieme veľmi dobre pocítiť na vlastnej koži, že morská voda obsahuje soľ. More je slané pre obsah minerálov. Chuťovo je najvýraznejší chlorid sodný, v bežnom živote známy ako klasická soľ. Falošnú morskú vodu si tak svojim spôsobom vieme spraviť aj v domácich podmienkach. Pôvod tejto soli nie je nijako komplikovaný a dá sa veľmi rýchlo vysvetliť.

Článok prečo je more slané

Vyplavovanie v riekach a moriach

Oceány držia 97 percent svetových vôd. Môže za to ich hĺbka a rozloha. Okrajové vyššie položené miesta sa nazývajú moria a do morí vtekajú rieky. Rieky z pevniny berú všetko, čo je možné rozpustiť. Amazonská rieka napríklad so sebou berie bahno a vyplavuje ho do Atlantiku. Níl rovnako, no tiež vyplavuje vysoký obsah kremíka vďaka pieskovcom. Napríklad Dunaj vyplavuje veľké množstvo vápnika, ale tiež prekvapivo zlato v podobe veľmi drobných zrniečok, ktoré sa doň dostávajú už v Alpách.

Prečo je teda more slané?

Rieky a potoky, podzemné, či povrchové, rozpúšťajú horniny. Nuž a to, čo odnášajú najľahšie je jednoducho to, čo sa rozpustí a putuje spolu s vodou. Soľ. Ak vodu z potoka či rieky ochutnáme, nemusíme nájsť ani gram soli. Ale aj minimálne množstvo soli, ktoré voda dopraví až do mora v mori zostáva. Morská voda sa vyparí, ale túto soľ neberie so sebou do oblakov. Práve vďaka tomuto procesu v mori zostáva zásoba soli.

Zakynthos, napríklad dovolenkový júl

Soľ a aj iné minerály sú je dôležité

So soľou počíta mnoho živočíšnych druhov. Ani človek si bez nej už nedokáže predstaviť život. V prírode sa bežne nachádza v podobe mäkkého kryštalického minerálu halitu, alebo inak kamennej soli. Potrebujú ju lesné zvieratá, najmä vysoká zver. Do mora sa však dostávajú aj vápnik a kremík. Oba prvky sa ale veľmi rýchlo „strácajú“. Z vody ich totiž prijímajú všetky kôrovce, koraly, aj ryby. Ich prirodzený zdroj vápnika pre stavbu telesných schránok a kostí sa totiž nachádza v prostredí v ktorom žijú. Vo vode všade vôkol nich.

žralok je ryba

Po tom, čo vyvádzajú slovenskí cestári a správcovia chodníkov túto zimu so solením, je však pokojne možné, že v morských zložkách solí sa objaví drobné percento ovplyvnené zimou. Solenie vo všeobecnosti dostáva do prírody veľmi veľa solí, ktoré sa len z časti dostanú do kanalizácie a do riek.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu