ZN.SK
Aljaška, USA aurora polaris

Aljaška: 10 zaujímavosti, fakty a kuriozity o tomto americkom štáte

Aljaška je pomerne zaujímavou krajinou. Je plná lesov, prírodného a nerastného bohatstva, je synonymom pre tvrdý život v nehostinných podmienkach, ďaleko…

Aljaška je pomerne zaujímavou krajinou. Je plná lesov, prírodného a nerastného bohatstva, je synonymom pre tvrdý život v nehostinných podmienkach, ďaleko od veľkomiest. Má veľmi riedke osídlenie, ale mimoriadne šťastných ľudí. Aljaška je zaujímavá z toľkých uhlov pohľadu, že by sme o nej mohli napísať niekoľko kníh. Určite by sme začali zaujímavou históriou, prešli prírodou, príbehmi miestnych lovcov a zakončili súčasnosťou. Možno stoja za zmienku kuriózne zákony, ako zákaz budenia medveďov len kvôli fotografovaniu, alebo šepkania pri love vysokej zveri. Čo o nej možno neviete, vás naozaj prekvapí.

Aljaška, USA príroda

1. Pôvodne patrila Rusku, ale obchod je obchod

Napriek tomu, že nesusedí s USA, patrí pod USA. Stalo sa tak v minulosti vďaka neuveriteľne zlému obchodu Ruska, ktoré Aljašku predalo Spojeným štátom americkým za smiešnych pár miliónov dolárov. Bola to totiž krajina chladu, v ktorej sa pohybovali lovci kožušín a nevyzeralo to, že tento kus zeme na niečo Rusku bude. Vedľa Kanady kus poriadnej rozľahlej zeme a za niečo viac ako 7 miliónov dolárov? Prečo nie! Američania tam o niekoľko desiatok rokov objavili ropu a Rusi sa mohli chytať za hlavu. Je dokonca jediným miestom severnej Ameriky, kde sa ťaží platina.

2. Najvyšší vrch severnej Ameriky

Bolo by zvláštne, ak by najvyššia hora severnej Ameriky bola v Rusku. Je na Aljaške. Volá sa Denali, známejší ako Mount McKinley vysoká 6 194 m.n.m a po prvý krát na ňu vystúpili v roku 1913.

Aljaška, USA mount mckinley

3. Jediný štát USA, kde nemáte daň z predaja

Ak ste boli v USA, viete veľmi dobre, že cenovka je jedna vec a pri pokladni je cena druhá. Všade platíte daň z predaja a niekedy slušne veľkú. Len na Aljaške je cenovka naozaj cenou, ktorú platíte.

4. Najväčší štát USA

Aljaška je najväčším štátom Ameriky a prekonáva dvojnásobne Texas, ktorý je najväčším štátom považovaným chybne v niektorých filmoch vlastnej americkej produkcie.

5. Najvýchodnejšie aj najzápadnejšie americké územie

Rarita s akou sa hociktorá krajina nepochváli. Aljaška je sama o sebe už na mape viditeľná ako najzápadnejšie územie. Tak začínajú mapy, že hranica sveta sa nachádza medzi Ruskom a Aljaškou. Pre bežného Američana je najzápadnejším americkým územím Havaj, reálnejšie by bol ešte atol Midway a pre sčítaných je to Guam v Severných Marianách východne od Filipín. Lenže hranica sveta pretína Aljašku a oddeľuje od nej jeden ostrovček tak nešťastne, že sa z tohto ostrovčeka zároveň stáva najvýchodnejšie územie USA.

6. Mesto Barrow je rekordmanom

Najsevernejšie mesto USA leží na Aljaške. Zaujímavé je tým, že vďaka sklonu Zeme tu majú najdlhšiu noc a najdlhší deň na svete. V máji Slnko vyjde a zapadne až o tri mesiace, aby bola dva mesiace tma. Viete si predstaviť pár mesiacov v tme?

7. Najdlhšie pobrežie

Aljaška má neuveriteľných 54 700 kilometrov pobrežia. Môže za to veľmi členité pobrežie pevniny aj ostrovov. Tým prekonáva dĺžku pobrežia celého zvyšku celých spojených štátov vrátane Portorika.

8. Pilot kam sa pozriete

Na Alijaške je veľmi riedke osídlenie. Doprava je cestná, ale oveľa častejšie letecká. Je priama, rýchla a tak bežná, ako jazda na bicykli. Údaje hovoria, že každý 58. človek tu je registrovaným pilotom malého lietadla a jeden z týchto 58 ľudí má vlastné lietadlo. Kúpiť si lietadlo na Aljaške vôbec nie je zložité. Tak ako sa u nás nájde auto v bazároch, tam si bežne kúpite malú CESSNU.

Aljaška, USA používanie lietadla

9. Fairbanks navštívte pre polárnu žiaru

Viac ako 240 dní v roku v meste Fairbanks môžete pozorovať polárnu žiaru. Nádherná farebná scenéria na oblohe láka mnohých turistov a mesto z toho v skutku ťaží.

Aljaška, USA aurora polaris

10. Extrémne veľká zelenina

Dlhým dňom Aljaška vďačí za extrémne veľké odrody zeleniny, ktorej sa tu aj extrémne darí. Napriek nie príliš vysokým teplotám tu dorastá hlava kapusty do váhy presahujúcej 40 kilogramov. Bežné sú tekvice, uhorky a ďalšie sezónne druhy zeleniny.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu