Najdrahšia položka na Amazone kartička Ch. Mathewsona za 400 tisíc

Najdrahšia položka na Amazone kartička Ch. Mathewsona za 400 tisíc

Amazon, ako jeden z najznámejších internetových obchodných miest, predáva naozaj všeličo. Tou najdrahšou drobnou položkou, ktorú si tam môžete kúpiť, je však zberateľská kartička s basseballovou legendou Christym Mathewsonom. Legendárny hráč basseballu Christy Mathewson (1880 – 1925) sa preslávil v drese New York Giants a medzi zberateľmi ide o jednu z tých najznámejších pôvodných kartičiek. Najmä preto, že je ich menej a v dobrom stave ešte menej. Predajca tohto konkrétneho kúsku, stanovil neobvyklú cenu $409,422.59 dolárov a poštovné 33 dolárov. V pomere k veľkosti celého predmetu je cena naozaj zvláštna. Najmä pre ľudí, ktorí nezbierajú, respektíve nepodľahli zberateľskej vášni.

Christy Mathewson s cenovkou 409,422.59 dolárov

Že baseballové (respektíve celkovo športové) kartičky patria v USA medzi najžiadanejšie a najcennejšie zberateľské artikle a zároveň odvetvia vieme z mnohým starších filmov, po tých z osemdesiatych rokov. V novších filmoch sa už zberatelia kartičiek objavujú menej. Zmenili sa aj záujmy detí. Zberateľmi kartičiek sú dnes skôr starší páni, ľudia v produktívnom veku. Suma 409 tisíc dolárov sa môže za jedinú kartičku zdať prestrelená. Stále to je len polovica sumy, ktorú si pýtajú majitelia kartičiek hráča amerického futbalu s menom Peyton Manning. Tie sa na eBay predávajú za 899 999 dolárov a cena je myslená plne vážne.

Amazon drahé produkty, zberateľské kartičky

Malou zaujímavosťou z Amazonu je, že podobne drahé kartičky sa tam už neobjavujú. Ak si však dáte zoradiť všetky podľa ceny, poradiu kraľuje Mathewson. Druhou najdrahšou je kartička s mladým hráčom ligy NBA, ktorého dodnes pozná celý svet. Michael Jordan z roku 1986 má cenovku 254 423,39 dolárov. Tretím je azda najslánejšie meno z basseballového mužstva Yankees. Mickey Mantle , kartička s číslom 350 z roku 1965 nesie cenovku 152 748,39 dolárov. Stále mimoriadne drahé, no pre zberateľov zrejme cenné.

A teraz si predstavte, že ste si kúpili TOPPS alebo PANINI kartičky športovcov v šesťdesiatych či sedemdesiatych rokoch, zabudli ste na ne niekde založené v knihe, v suchu, bez svetla a objavíte ich dnes. Americké relácie typu Lovci skladov neraz objavia aj takéto poklady a nemožno sa čudovať, že je o niektoré kúsky tak veľký záujem. Ak je ich menej… a keď máte šťastie na podpis samotného športovca, to je už celkom niečo…

Ohodnoťte článok post

Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.