Aj laikovi, ktorý sa o vesmír takmer vôbec nezaujíma, slovíčko perzeidy niečo hovorí. Je to najmä preto, lebo sa radia k veľmi obľúbeným meteorickým rojom. Tento úkaz vrcholí v strede augusta a ľudia ho za príjemného teplého počasia môžu pozorovať voľným okom.
„Počas roka pozorujeme množstvo meteorických rojov, no len niektoré z nich svojou výdatnosťou zaujmú i širokú verejnosť. Perzeidy sa radia práve medzi tie najvýdatnejšie a okrem iného ich sprevádzajú väčšinou i výborné pozorovacie podmienky. Je omnoho príjemnejšie vytiahnuť deku a nechať sa idylicky unášať vesmírnym divadlom, než pretrpieť noc v teplotách hlboko pod bodom mrazu,“ povedal pre portál teraz.sk astrofotograf Tomáš Slovinský.
Slzy svätého Vavrinca
Perzeidy sa nazývajú aj „slzy svätého Vavrinca“. Svätý Vavrinec bol umučený a upálený na hranici za pomoc chudobným. Stalo sa tak 10. augusta 258. Pár dní po jeho poprave nastal astronomický výjav Perzeidy . Katolíci preto dlho verili, že z neba padajú na zem ohnivé slzy tohto mučeníka. Pravdou je, že to nie sú slzy a už vôbec nie padajúce hviezdy, ako by si to mnohí mohli myslieť.
Aj keď prvý záznam o existencii meteorického roja pochádza už z prvého storočia nášho letopočtu, pravý dôvod, čo spôsobuje úkaz, zistil astronóm Giovanni Schiapatelli až v 19. storočí. Výskum ukázal, že jav má na starosti desať kilometrová kométa Swift-Tuttle. Išlo o historicky prvé priradenie kométy k meteorologickému roju.
Vesmírne prachové častice
Pozdĺž celej kométy sa nachádzajú drobné prachové častice, ktoré do atmosféry Zeme vlietavajú rýchlosťou až 58 kilometrov za sekundu. Pri vstupe sa zapália a my ich bežným okom môžeme vidieť ako mihajúce sa svetielka.
Obežná doba kométy je 133 rokov. Jej posledné priblíženie k zemi je datované na rok 1992. V tomto roku bola aktivita roja, pochopiteľne, oveľa vyššia než v súčasnosti. Kým vtedy to bolo okolo 400 meteorov za hodinu, dnes môžeme v letných mesiacoch vidieť okolo 50 meteorov za hodinu.
Tento vesmírny úkaz začína v polovici júla a trvá až do polovice augusta. Miesto, z ktorého meteory zdanlivo vylietavajú, je v súhvezdí Perzea. Podľa tohto súhvezdia má roj aj svoje meno – Perzeidy.
Ako ich pozorovať
Najlepšie miesto na pozorvanie Perzeíd by malo byť vzdialené od osvetlených ulíc a domov. Osvetlenie totiž môže znemožniť viditeľnosť slabších meteorov. Ideálne je preto nájsť si nejaké pozorovacie miesto na lúke či v lese, odkiaľ je dobrý výhľad na celý horizont.
Buďte trpezliví, nečakajte, že je to päťminútové divadlo. Zoberte si so sebou parťáka na pozorovanie a vyhraďte si spolu hodinku-dve.
Pripravila Aďa