ZN.SK
August a máčanie sa vo vode na dovolenke

Mesiac August, česky srpen: história a ďalšie jazyky

Mesiac August sa vždy nevolal tak, ako ho poznáme dnes. Ešte do roku 8. pred našim letopočtom išlo o mesiac Sextilis, čo v latinčine znamená šiesty.

Zľavy na wellness pobyty

Mesiac August sa vždy nevolal tak, ako ho poznáme dnes. Ešte do roku 8. pred našim letopočtom išlo o mesiac Sextilis, čo v latinčine znamená šiesty. Od pôvodného prvého mesiaca Marec bol august šiestym mesiacom, hoci dnes ho poznáme ako ôsmy mesiac. Lenže cisár Augustus dal práve v roku 8. p.n.l. upraviť pôvodný kalendár zavedený Júliom Cézarom a na počesť jeho opravného zásahu sa rozhodli premenovať šiesty mesiac na mesiac cisára Augusta.

August a máčanie sa vo vode na dovolenke

Prečo má júl 31 dní a august tiež 31 dní?

Hovorí sa, že augustu pridali deň navyše preto, že už predošlý mesiac Júl mal 31 dní. Údajne by vyzeralo zle, ak by hneď nasledujúci mesiac cisára Augusta mal menej dní ako mesiac cisára Júlia Cézara, nuž preto pridali aj augustu deň a vyrovnal sa tak dĺžke júlu. Kde ho ubrali? Údajne si ho vzali z februára a zvyšok kalendára tým vyrovnali. Tzv. Sósigenove striedanie mesiacov sa tým však malo narušiť a preto bolo striedanie hneď po auguste opäť upravené (striedanie 30 a 31 dní). Iné zdroje uvádzajú, že už juliánsky kalendár pred augustovými korekciami obsahoval dva mesiace s 31 dňami. Dnes je to však ťažké jednoznačne uviesť.

Letný mesiac v Čechách ako srpen

Tento mesiac si spájame s letnými prázdninami, najväčšími horúčavami a vôbec letom spojeným s oddychom, vodou a prázdninami. Vrcholí letná sezóna, teploty, a na poliach sa objavujú prvé žatvy. Nuž a práve žatvy podmienili vývoj názvu v Čechách. Mesiac srpen totiž vznikol podľa slova srp, čo je starodávny nástroj roľníka používaný na žatvu.

August v rôznych svetových jazykoch:

Všimnite si, ako veľmi sa niektoré cudzie a vzdialené jazyky inšpirovali, alebo celkom vyhli označeniam rímskeho kalendára. Ten vznikol ako nevyhnutná pomôcka pri správe a datovaní udalostí v rozsiahlom vybojovanom impériu aj mimo neho.

Albánčina:           gusht
Azerbajčina:        Avqust
Baskitský jazyk:  abuztu
Bieloruština:        žnivień
Čeština: srpen
Dánčina:               august
Estónčina:            august
Fínčina: elokuu
Francúzština:      août
Holandčina:         augustus
Chorvátština:      kolovoz
Írčina:    Lúnasa
Japončina:           hachigats
Jazyk ostrova Tuvalu:       Aokuso / Aukuso
Latinčina:             Augustus
Litovčina:             rugpjūtis
Lotyšština:           augusts
Luxemburčina:    August
Macedónčina:     avgust
Maďarčina:          augusztus
Nemčina:             August
Polština:              sierpień
Portugalčina:       agosto
Rumunčina:         august
Ruština: avgust
Slovinčina:           avgust
Španielčina:         agosto
Švédčina:             augusti
Taliančina:           agosto
Thajčina:              singhakhom
Tuniská arabčina:              Ūt
Turečtina:            ağustos

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu