ZN.SK
Páv chocholatý, okrasné zvieratá

Páv korunkatý a chocholatý, súčasť zámockých parkov, vták s korunou

Pán korunkatý, páv indický alebo tiež známy ako páv obyčajný, ako znie názov druhu Pavo cristatus, je od dávna chovaný pre svoj veľkolepý vzhľad…

Pán korunkatý, páv indický alebo tiež známy ako páv obyčajný, ako znie názov druhu Pavo cristatus, je od dávna chovaný pre svoj veľkolepý vzhľad. Sú to najmä samce, ktoré sú nádherné svojim perím. Tie im príroda nadelila na lákanie samičiek, no rozprestretím pier na predĺženom chvoste najviac lákajú pohľady ľudí. Veľmi je podobný druh páv chocholatý. Oba sa navzájom podobajú životom a vlastnosťami, len mierne sa odlišujú v anatómii a sfarbení.

Páv korunkatý, okrasné zvieratá

foto: páv korunkatý

Nádherné pávie perá sú celé stáročia cenné aj v oblasti umenia a dizajnu. Prečo sa stal tak lákavý pre urodzených pánov?

Od čias obchodovania s „okrasnými“ zvieratami mal svoju cenu

Bolo tomu tak aj v minulosti, v časoch, keď po odsune Turkov prestali páni uvažovať nad hradmi v neprístupných terénoch, ale sťahovali sa do kaštieľov, kde už neboli hrozbou nájazdy Turkov, či iných nepriateľov. Skrátka už fungovala diplomacia. Páni, ktorí využívali rozľahlé plochy v okolí kaštieľov, budovali arboréta, jazdiarne a dávali si záležať aj na vzhľade. Šľachta sa medzi sebou navštevovala a ukázať sa vždy bolo aj vecou postavenia a prestíže. Niekto sa pýšil žrebčínom, vlastnou ohradou s muflónmi. Boli takí, ktorí sa pýšili vyslovene trofejami ulovených zvierat.

Páv korunkatý, okrasné zvieratáJe jedno, či hovoríme o Francúzsku, alebo Uhorsku. Pávy sa dostávali aj do Uhorska, hoci nie všade. Kým v ešte dávnejšej minulosti sa chytali na okraji džunglí a lesov v Pakistane, Indii a aj v okolitých krajinách, mnohé z dovezených zvierat už sa rodilo v našich podmienkach. Zviera nelovené pre mäso, ale skôr pre okrasu, malo svoju cenu od čias, kedy sa začalo viac pozerať na krásu. Na zvierati pritom lákala jeho vznešenosť a pokoj. Už indickí páni mali vo svojich palácoch tieto zvieratá a stali sa obchodným artiklom aj pri budovaní obchodných ciest.

Blízky príbuzný bažantom je totiž zvláštny nie len sfarbením a honosným perím, no ako druh má jednu zvláštnosť. Korunku na hlave. Viete si predstaviť viac kráľovské zviera ako toto? Objavil sa na cisárskych dvoroch Francúuzska, aj na kráľovských dvoroch celej Európy, na dvoroch šľachty, pánov a grófov. Pierka pripomínajúce korunku skrátka upútali pozornosť.

Páv korunkatý

  • Pochádza z Indie, Pakistanu, Bangladéša, ale aj Srí Lanky, kam bol v minulosti zrejme dovezený človekom.
  • Samce sú farebne odlíšené s dlhými perami s okami. Zložený chvost môže mať dĺžku od jedného metra do dvoch metrov. Samce sa tiež odlišujú výrazným modrým krkom a hrvoľom, kým samice sú sfarbené do hneda, siva s bielym bruškom.
  • Samce môžu aj s dlhým chvostom vážiť až 6 kilogramov, kým samičky sú s kratším chvostom, ľahšie s váhou zhruba 4 kilogramy.
  • Páv lieta len v prípade núdze, alebo v prípade, ak sa chce presúvať. Najlepšie sa cíti na vyvýšenom mieste na konároch stromov pár metrov nad zemou, z ktorých má dobrý výhľad. Let samcov je výrazný sťažený veľkým chvostom a môže pôsobiť nemotorne.
  • V lesoch svojej domoviny sa stávali korisťami väčších šeliem, kým v parkoch im hrozí skôr nepozorný človek a vandali.
  • To najcharakteristickejšie pre pávy, čím ich možno spoznať aj na kilometer ďaleko, je ich výrazný zvukový prejav. Samce ním dávajú vedieť o svojom teritóriu, alebo lákajú samičky.
  • Pripomína druh Pavo muticus – Páv chocholatý, ktorý má tiež svoje využitie ako okrasný vták. Je však vzácnejší, keďže ide o ohrozený druh. Dochádza ku kríženiu s druhom páva korunkatého aj z dôvodu, že je menej dostupným druhom a jeho chovatelia nemusia nájsť partnera pre svojho. Chocholatý má výrazné žlté sfarbenie na hlave a jeho korunka má ostrejší tvar plnších pierok.

Páv chocholatý, okrasné zvieratá

foto: páv chocholatý

Chov pávov v našich podmienkach

Pávov môžeme chovať aj na Slovensku. Toto zviera sa dokázalo veľmi dobre prispôsobiť aj našim zimám. Objavujú sa v zoologických záhradách, chovajú sa opäť len ako okrasné zviera. Samičky kladú 4 až 6 vajec a o svoje mladé sa veľmi starostlivo starajú až do ďalšieho párenia. Mláďatá sa o seba vedia následne samé postarať. Bažanty sa živia hmyzom, postupne kým rastú, aj malými živočíchmi ako sú jašterice, či hady. Nepohrdnú teda mäsom malých tvorov, ktoré sami ulovia. V rámci slovenských podmienok si dokážu na veľkom priestranstve nájsť potravu aj bez potrieb zásadu.

Inak sa prikrmuje krmivom pre bažanty, veď sú si príbuzné. Mali by mať prístupnú vodu a plochu aspoň 50 m2. Čím viac pávov, tým lepšie je poskytnúť im dostatok priestoru. Niekedy sa odporúča chovať len jedného samca. Prespáva na stromoch, na strechách budov, ale vhodné je mať pre ne prístrešok „kurín“ pre prípad búrok, snehu, pre tieň, či kladenie vajec. Tie môže samička naklásť aj vonku, na chránenom mieste.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu