ZN.SK
Vianoce a vianočné darčeky

Vianoce vo svete: ako ich oslavujú v Rusku, Grécku, či Afrike?

Kládli ste si však niekedy otázku, či oslavujú Vianoce tak ako my aj v iných krajinách? Vianoce vo svete sú rôzne, odlišné, no zaujímavé…

Vianoce sú najkrajšími sviatkami v roku. Pripravujeme sa na ne už niekoľko týždňov vopred. Gazdinky pečú lahodné koláčiky a cukrovinky, zdobia interiér i exteriér, ozdobujú stromček a chystajú jesť na štedrovečerný stôl. Všetci sa potom tešia z darčekov a z prítomnosti svojich blízkych a rodiny. Kládli ste si však niekedy otázku, či oslavujú Vianoce tak ako my aj v iných krajinách? Vianoce vo svete sú rôzne, odlišné, no zaujímavé.

Vianoce a vianočné darčeky

USA

Hlavným dňom Vianoc v Spojených štátoch je dvadsiaty piaty december. Darčeky im nosí Santa Claus spolu so záprahom ôsmych sobov. Do domu vchádza cez komín a obyvatelia domu mu vždy nechajú koláčiky s mliekom na občerstvenie. Ráno si potom všetci rozbaľujú darčeky. Ďalším zvykom je bozkávanie sa pod zaveseným imelom. Američania sa neobdarúvajú len v rámci rodiny. Ľudia neraz prispiejú aj v rámci charitatívnych vystúpení a bezdomovcom.

Taliansko

Obyvatelia Talianska dbajú najmä na výzdobu a jedlo. V Taliansku prebieha na každé Vianoce súťaž o najkrajší betlehem.

Štedrovečernú večeru majú Taliani pred polnočnou omšou, na následný deň na obed sa opakuje to isté. Talianom nosí pod vianočný stromček darčeky ježibaba La Befana, ktorá lieta ponad domy a hádže ich do nich podľa zásluh obyvateľov. Taliani však neoslavujú Vianoce 24. decembra, ale až 6. januára.

Grécko

Veľa Grékov má namiesto vianočného stromčeka svietiacimi reťazami vyzdobenú loď, ktorú umiestnia do okna alebo na záhradku. Darčeky nosí v Grécku Svätý Bazil a deti si ich nájdu netradične pod posteľou ráno 1. januára.

Rusko

V Rusku nosí deťom darčeky dedo Mráz. Čo sa týka sviatkov, oslavujú ich podobne ako my. Všetci oslavujú Vianoce 24. decembra, pravoslávni veriaci až 6. januára. Darčeky si väčšinou dávajú až 1.januára.

Afrika

V Afrike sa nachádza veľa moslimských krajín, ktoré Vianoce neoslavujú, ale oslavujú sviatok obety. Ako vianočný stromček tu žiadny ihličnan nenájdete, zdobia si tu však palmu.

Obyvatelia uprednostňujú skôr duchovnú stránku Vianoc, darčeky si dávajú len v niektorých krajinách. V Egypte je zvyk po 40-dňovom pôste ísť pred polnocou do kostola v novom oblečení. Po polnočnej omši všetci idú na bohatú hostinu. Na nasledujúci deň ľudia idú na návštevu k svojim blízkym, ale si každý prinesie svoj bochník, aby nikoho neobťažovali.

Pripravila Katka

Mohlo by zaujímať tiež:

ZN.SK

Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu