Šachový klub Ružomberok slávi okrúhlych sto rokov šachu - Zaujímavé novinky ZN.SK

Šachový klub Ružomberok slávi okrúhlych sto rokov šachu

Bolo to 25.05.1919, keď sa v Ružomberku začala písať história šachu. Český úradník Ústredne zápaliek pre Slovensko Jan Falckráb založil Šachový klub v Ružomberku.

Pridať nový článok ‹ ZN.SK — WordPress

Sto rokov oslávime jedinečne a viacerými podujatiami

  • počas víkendu, kedy bude mať klub storočnicu, privítame v športovej hale Koniareň najlepších mládežníkov na Slovensku na účastnícky najväčšom podujatí majstrovstiev Slovenskej republiky. V RAPID šachu. 24. – 26. mája sa za šachovnicami vystriedajú stovky detí zo Slovenska a zahrajú zápasy o tituly. Celkovo spoznáme 16 majstrov Slovenska, 14 jednotlivcov a dva štvorčlenné družstvá mladších a starších žiakov v šachu.
  • o mesiac neskôr v Kultúrnom dome Andreja Hlinku od 22. – 23. júna pokračujú šachové oslavy ďalším výnimočným podujatím – majstrovstvá Európy Smart Kids mládeže v RAPID a BLITZ šachu. Tam spoznáme 14 majstrov Európy v kategóriách chlapcov a dievčat do 8, 10, 12, 14 a 16 rokov v RAPID šachu a 12 a 16 v BLITZ šachu.
  • od 27.6. bude šachový festival pokračovať majstrovstvami sveta ťažko telesne postihnutých a vozičkárov. Za účasti svetovej špičky v tejto kategórií z Ruska, Ukrajiny, Nemecka, Indie, Islandu a ďalších krajín.
  • od 29.6 bude súbežne s majstrovstvami sveta bežať aj vrcholové podujatie majstrovstiev Slovenskej republiky mužov a žien. To po prvýkrát privítame na území Ružomberka. Súbežne sa odohrá veľmajstrovský turnaj majstrovstiev Slovenska TOP 10 a kvalifikačný turnaj majstrovstiev Slovenskej republiky spojený s majstrovstvami SR žien v šachu. 30.6. sa odohrá aj tradičný BLITZ turnaj mesta Ružomberok a celé podujatie sa ukončí 7.7.

Zaujímavé zistenia aj po rokoch

Ešte v roku 2017 sme si mysleli a mali sme zmienku, že ružomberský šach vznikol v roku 1922. Z omylu nás však vyviedol historik šachu na Slovensku Ján Mudroň, konštatuje Marek Zelnický, súčasný predseda ružomberských šachistov. Keď nás pán Mudroň informoval o vzniku šachu a doložil to fotografiami a článkami z tej doby, boli sme prekvapení. Zároveň sme cítili, že storočnica musí byť vyvrcholením organizácie šachu v Ružomberku. Od roku 2010 sme zorganizovali 72 šachových turnajov, ktoré mali význam Majstrovstiev Slovenska, Európy alebo sveta, no nikdy sme v jeden rok neorganizovali všetky úrovne naraz, čo sa nám práve na výročie podarí.

Pridať nový článok ‹ ZN.SK — WordPress

Organizátori počas osláv 100 rokov pripravujú aj množstvo ďalších akcií, šachové konferencie, semináre. Taktiež na podujatí privítame olympijského víťaza, reprezentanta Arménska Sergiho Movsesijana. Ten odohrá zaujímavé sprievodné akcie, ako šachové simultánky, či partie na slepo. Pre účastníkov hlavných majstrovstiev SR sme pripravili ďalšie sprievodné aktivity, okrem iného aj futbalový turnaj.

Podujatie Chessfest podporujú mesto Ružomberok. Ďalej tiež Slovenský zväz telesne postihnutých športovcov, Slovenský šachový zväz a ďalší partneri, bez ktorých by nebolo možné toto podujatie pripraviť.

Šach je duševným športom. Pestujme ho teda svorne a majme ho v láske.

(Ľudovít Molnár, vtedajší tajomník klubu)

Pripravila Natália Zelnická – PR ŠK Ružomberok, https://sachrbk.sk/


Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.