ZN.SK
Jóga a imunita

Oslabená imunita, čiže znížená obranyschopnosť organizmu

Prirodzená obranyschopnosť organizmu je pojem, ktorý inak pomenúva imunitný systém. Ľudský organizmus našťastie nie je bezbranný a napospas vystavený choroboplodným zárodkom.

Prirodzená obranyschopnosť organizmu je pojem, ktorý inak pomenúva imunitný systém. Ľudský organizmus našťastie nie je bezbranný a napospas vystavený choroboplodným zárodkom. Pomocou dômyselného  obranného systému si vie poradiť s vírusmi, baktériami a tak ochrániť telo pred ochorením.

Jóga a imunita

Väčšina choroboplodných zárodkov (vírusy, baktérie, plesne) vnikajú do tela spravidla cez otvory (ústami, nosom, ušami, močovými cestami pošvou alebo cez konečník). Dostávajú sa pritom do styku so sliznicou, ktorá pomocou miniatúrnych chĺpkov dokáže baktérie z tela vypudiť alebo ich zničiť. Lymfatický systém „votrelcov“ preskúma a špeciálne lymfatické bunky ich zničia. Vytvoria sa tak protilátky, ktoré pomáhajú pri odstraňovaní škodlivých vírusov a baktérii.

Aktiváciu obranného mechanizmus nám signalizuje zvýšená teplota. Preto ju netreba ihneďznižovať liekmi. Urobíme tak, až keď horúčka vystúpi naozaj vysoko, keď by mohla  sama o sebe ohrozovať organizmus.

Rozpoznanie príznakov zníženej imunity

Keďže sme útokom vírusov, baktérii, plesni  vstavení denno-denne „súboje“ v našom organizme sa odohrávajú nepretržite, spravidla si to ani neuvedomuje. Čím väčšiemu počtu choroboplodných zárodkov musí naše telo odolávať, tým väčší výkon musí podávať. Je celý rad príznakov, ktoré signalizujú, že obranné sily nášho organizmu práve zvádzajú boj s pôvodcom choroby. Typickými príznakmi  sú: horúčka, vracanie, hnačka, rozličné zápaly.

Skôr ako sa objavia typické príznaky mali by sme odpovedať na otázky:

  • Bývam často prechladnutý(á)?
  • Zvyknem byť často malátny(a)?
  • Pochytím každý vírus?
  • Trvá mi príliš dlho kým sa zotavím aj z ľahšieho ochorenia?

Ak sme na niektorú otázku odpovedali kladne, poukazuje to na zníženú odolnosť nášho organizmu. Mali by sme začať konať!

Príčiny slabej obranyschopnosti organizmu

V dôsledku ochorenia, po operácii, pri pracovnom alebo psychickom vypätí sa obranyschopnosť zákonite znižuje. Obranyschopnosť znižujú nezdravý životný štýl a  silné lieky. Aj sami dávame svojmu telu zabrať, keď ho  poškodzujeme nikotínom, alkohol, či inými návykovými látkami.

Ako posilniť obranyschopnosť organizmu?

V okamihu, keď sme sa rozhodli žiť prirodzene zdravo, urobili sme pre seba veľmi veľa.  Účinný je pohyb na čerstvom vzduchu, primeraná športová aktivita,dostatok spánku a zdravá výživa orientovaná na prirodzené potraviny.

Aj voda dokáže zázraky! Otužovanie, sprchovanie sa striedavo teplou a studenou vodou. Sauna, tiež pôsobí blahodarne,  najmä na dýchacie cesty a na pohybovú sústavu. Vyhýbajme sa všetkému, čo oslabuje imunitu. Nezdržiavajme sa v prostredí, najmä na jar a na jeseň,  kde sa v uzavretom priestore zdržiava viac ľudí a kde sa to priam hmýri vírusmi a baktériami.

Zdravie

Nezabudnime:

 „Zdravie  sa podobá šťastiu, pokiaľ ho máme, ani si ho nevšívame. Chráňme si svoje zdravie!“

Mohlo by zaujímať tiež:

Anna

Anna Zdravotnícka prax a bohaté skúsenosti v oblasti zdravotníctva sú hlavnou témou najnovšej redaktorky magazínu Zaujímavostí a noviniek - zn.sk



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu