Kubánsky liek na diabetickú nohu Heberprot-P má prvé úspechy - Zaujímavé novinky ZN.SK

Kubánsky liek na diabetickú nohu Heberprot-P má prvé úspechy

Medializovaný kubánsky liek Heberprot-P, určený na liečbu ťažších foriem cukrovky, pri ktorých hrozí amputácia končatín, zaznamenal prvé úspechy. Liek, ktorý pochádza prekvapivo z krajiny vzdialenej a zdanlivo neprosperujúcej v oblasti výskumu, nie je schválený na území Európskej únie, avšak Slovensko získalo výnimku. Podľa medializovaných informácií sa do liečby zapojilo 14 pacientov v prešovskej nemocnici, kde je liečba ukončená už u ôsmych, ktorí sú celkom vyliečení. V prípade cukrovky je tak hovoriť o úplnom vyliečení výnimočné a považovateľné za mimoriadny úspech. Liečivo využívajúce rastový hormón bolo nasadené ako na prvom pracovisku práve v FNsP v Prešove. Liečba liečivom Heberprot-P je pre slovenských pacientov bezplatná. Je možnosťou zabránenia rizika amputácie a znehodnotenia tak ľudského života.

Nohy a nechty, snímka do článku o kubánskom lieku Heberprot-P

foto: ilustračné

Počet pacientov s cukrovkou na Slovensku prekračuje pol milióna a hoci malá časť z nich má ochorenie, ktoré už vo vysokej miere zasahuje do cievneho a kardiovaskulárneho systému, stále je počet ľudí s rizikom “diabetickej nohy” vysoké. Liečba liekom, u ktorého zatiaľ nie sú známe a zverejnené vedľajšie účinky, prebieha po týždňovej hospitalizácií v nemocnici s použitím troch dávok a následne prebiehajú priebežné návštevy v ambulancii s ďalšími dávkami. Liečba však nie je určená pre kohokoľvek. Pacient nesmie mať iné závažné zdravotné komplikácie.

Kubánsky dlh a jeho aplikácia v zdravotníctve

Liečivo sa na Slovensko dostáva v rámci vyrovnávania kubánskeho dlhu Slovensku z minulosti. Kým iné krajiny, ktorým Kuba spláca vzájomné dlhy, využili možnosť splátok v podobe vývozného a obchodovateľného tovaru ako je kvalitný rum a cigary, v prípade Slovenska je to získavanie liečiva Heberprot-P. S ním majú slovenskí lekári a slovenská prešovská nemocnica skúsenosti ako prví v Európe, keďže dosiaľ registráciou a schválením liečivo neprešlo v celej Európskej únii. Iniciatíva súčasnej vlády získať práve túto komoditu od Kuby sa stretla v minulosti s protestom a nevôľou niektorých politikov.

Ku prvým pacientom podstupujúcim liečbu pristupujú lekári pomaly. Neznáme liečivo v našich podmienkach môže pri pochybení vyvolať aj pri jedinom prípade zlyhania protesty, či celkové zastavenie liečby. Aj pre zaistenie čo najlepších podmienok liečby, pre pozorné sledovanie jej vývoja a výskum spojený s používaním tohto lieku u nás sa zatiaľ k liečivu dostáva menší počet pacientov. O možnosti jeho využitia sa môžete informovať u svojho lekára.

Diabetická noha

Diabetická noha je ochorenie spojené s cukrovkou. Ide o najvážnejšiu zdravotnú komplikáciu pri cukrovke. Pacienti v určitom štádiu diabetu majú veľmi nízku koncentráciu rastových faktorov v tkanivách. Nedostatok týchto rastových faktorov znemožní prirodzené hojenie rán, z čoho vznikajú vážne problémy, neustále zhoršujúci sa stav obehového systému, ktorý niekedy vedie až k amputácii nôh. Tie sú vredom a zápalmi následne postihované najčastejšie. Ischemický diabetický vred nohy je najťažšie liečiteľný. veľa krát môže byť záchranou nohy injekčne aplikované liečivo, aby opäť vrátilo schopnosť regenerácie a opätovného správneho fungovania buniek.


Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.