Kubánsky liek na diabetickú nohu Heberprot-P má prvé úspechy - Zaujímavé novinky ZN.SK

Kubánsky liek na diabetickú nohu Heberprot-P má prvé úspechy

Medializovaný kubánsky liek Heberprot-P, určený na liečbu ťažších foriem cukrovky, pri ktorých hrozí amputácia končatín, zaznamenal prvé úspechy. Liek, ktorý pochádza prekvapivo z krajiny vzdialenej a zdanlivo neprosperujúcej v oblasti výskumu, nie je schválený na území Európskej únie, avšak Slovensko získalo výnimku. Podľa medializovaných informácií sa do liečby zapojilo 14 pacientov v prešovskej nemocnici, kde je liečba ukončená už u ôsmych, ktorí sú celkom vyliečení. V prípade cukrovky je tak hovoriť o úplnom vyliečení výnimočné a považovateľné za mimoriadny úspech. Liečivo využívajúce rastový hormón bolo nasadené ako na prvom pracovisku práve v FNsP v Prešove. Liečba liečivom Heberprot-P je pre slovenských pacientov bezplatná. Je možnosťou zabránenia rizika amputácie a znehodnotenia tak ľudského života.

Nohy a nechty, snímka do článku o kubánskom lieku Heberprot-P

foto: ilustračné

Počet pacientov s cukrovkou na Slovensku prekračuje pol milióna a hoci malá časť z nich má ochorenie, ktoré už vo vysokej miere zasahuje do cievneho a kardiovaskulárneho systému, stále je počet ľudí s rizikom “diabetickej nohy” vysoké. Liečba liekom, u ktorého zatiaľ nie sú známe a zverejnené vedľajšie účinky, prebieha po týždňovej hospitalizácií v nemocnici s použitím troch dávok a následne prebiehajú priebežné návštevy v ambulancii s ďalšími dávkami. Liečba však nie je určená pre kohokoľvek. Pacient nesmie mať iné závažné zdravotné komplikácie.

Kubánsky dlh a jeho aplikácia v zdravotníctve

Liečivo sa na Slovensko dostáva v rámci vyrovnávania kubánskeho dlhu Slovensku z minulosti. Kým iné krajiny, ktorým Kuba spláca vzájomné dlhy, využili možnosť splátok v podobe vývozného a obchodovateľného tovaru ako je kvalitný rum a cigary, v prípade Slovenska je to získavanie liečiva Heberprot-P. S ním majú slovenskí lekári a slovenská prešovská nemocnica skúsenosti ako prví v Európe, keďže dosiaľ registráciou a schválením liečivo neprešlo v celej Európskej únii. Iniciatíva súčasnej vlády získať práve túto komoditu od Kuby sa stretla v minulosti s protestom a nevôľou niektorých politikov.

Ku prvým pacientom podstupujúcim liečbu pristupujú lekári pomaly. Neznáme liečivo v našich podmienkach môže pri pochybení vyvolať aj pri jedinom prípade zlyhania protesty, či celkové zastavenie liečby. Aj pre zaistenie čo najlepších podmienok liečby, pre pozorné sledovanie jej vývoja a výskum spojený s používaním tohto lieku u nás sa zatiaľ k liečivu dostáva menší počet pacientov. O možnosti jeho využitia sa môžete informovať u svojho lekára.

Diabetická noha

Diabetická noha je ochorenie spojené s cukrovkou. Ide o najvážnejšiu zdravotnú komplikáciu pri cukrovke. Pacienti v určitom štádiu diabetu majú veľmi nízku koncentráciu rastových faktorov v tkanivách. Nedostatok týchto rastových faktorov znemožní prirodzené hojenie rán, z čoho vznikajú vážne problémy, neustále zhoršujúci sa stav obehového systému, ktorý niekedy vedie až k amputácii nôh. Tie sú vredom a zápalmi následne postihované najčastejšie. Ischemický diabetický vred nohy je najťažšie liečiteľný. veľa krát môže byť záchranou nohy injekčne aplikované liečivo, aby opäť vrátilo schopnosť regenerácie a opätovného správneho fungovania buniek.

Avatar
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Mozog
Mozgová mŕtvica: príznaky, ako ju rozoznať a rýchla pomoc

The Simpsons Tapped Out Dr. Dlaha misie
The Simpsons Tapped Out pridáva nové čierne postavičky, misie Dr. Dlahu

Eiffelova veža, Paríž
Adrenalínová lanovka sa na pár dní opäť vracia na Eiffelovku

Zavrieť