ZN.SK
Hybrid veslonosa a jesetera

Maďarskí vedci omylom skrížili jesetera a veslonosa, vznikol kríženec

Maďarskí odborníci zameraní na reprodukciu rýb a záchranu vymierajúcich druhov nechcene skrížili spermie veslonosa a ikry jesetera. Ide pritom o odlišné druhy rýb…

Maďarskí odborníci zameraní na reprodukciu rýb a záchranu vymierajúcich druhov nechcene skrížili spermie veslonosa a ikry jesetera. Ide pritom o odlišné druhy rýb, pričom vznikol kríženec. Na internete už ho v článkoch pomenovali ako sturddlefish, čo je kombinácia anglických názvov oboch druhov. Zaujímavosťou je nečakaný objav, ktorý spôsobila len náhoda. Zámer vedcov to nebol, keďže účelom bolo jednoducho ďalej pokračovať v napomáhaní rozširovania populácie oboch druhov.

Hybrid veslonosa a jesetera

foto: mdpi.com

Americký veslonos a ruský jeseter? Ako je to možné?

Veslonos sa živí len zooplanktónom, má charakteristickú predĺženú hlavu, kým ústa a oči ďalej neprechádzajú. Predĺžená časť je vybavená rôznymi zmyslovými receptormi. Nachádza sa v niekoľkých štátoch USA a jeho blízky príbuzný z Číny sa pokladá za veľmi čerstvo vyhynutého. Chovať ho môžeme aj na Slovensku, hoci vtedy si vyžaduje preučenie na granulovanú stravu. Jeseter je však rozdielny. V Rusku sa „teší“ veľkej obľube, je súčasťou veľkochovov, v ktorých ho chovajú práve pre ikry. Vyrábajú z neho špičkový kaviár žiadaný po celom svete. Jeseter je pritom mäsožravec, obývajúci jazerá a rieky, ako aj pobrežné oblasti severného Ruska, loviaci menšie ryby a mäkkýše z dna. Rozdielne živočíšne druhy však zrejme neboli pre prírodu prekážkou. Určitá podobnosť dlhým telom je, podobne ako pri niektorých iných fyzikálnych prvkoch. Neboli však príbuzní. Spája ich zmenšujúca populácia, ale aj dlhovekosť a veľmi pomalý rast. Oba sa však považujú za ohrozené a ich populáciu preto vedci skúmajú. Medzidruhové kríženie v tomto prípade vyprodukovalo nového jedinca, ktorý je teraz predmetom skúmania vedcov.

Je nepochybné, že sa stane objektom skúmania zmyslu pre rybie hospodárstvo, jeho význam a prínos, odolnosť, alebo schopnosť vlastnej reprodukcie. V prírode už poznáme medzidruhové kríženie, pri ktorom si jeden druh vzal niečo, druhý niečo a vzájomne spoločný výsledok popiera pôvodné pravidlá. Takými príkladmi je liger, alebo aj tigon. Tím vedcov v Maďarsku sa však naďalej zameriava na záchranu populácie oboch druhov.

Foto: https://www.mdpi.com/2073-4425/11/7/753, Fakty:

  • https://www.syfy.com/syfywire/freaky-hybrid-fish-is-an-accidental-dna-mashup
  • https://edition.cnn.com/2020/07/21/world/sturddlefish-paddlefish-sturgeon-hybrid-scn-trnd/index.html
Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu