ZN.SK
Liger Hercules

Liger, kríženec leva a tigrice. Tigon je kríženec tigra a levice

Liger je živočíšny druh s ktorým sa vo voľnej prírode nikdy človek nestretne. Lev a tiger totiž žijú v rôznych oblastiach a tak sa nikdy nestretnú…

Liger je živočíšny druh s ktorým sa vo voľnej prírode nikdy človek nestretne. Lev a tiger totiž žijú v rôznych oblastiach a tak sa nikdy nestretnú. Jedine, ak by sa obom zvieratám podarilo nejakým zázrakom stretnúť. Ak je v spoločnom chove tigria samica a leví samec, ich spoločný potomok môže byť liger. Názov pritom vznikol z anglického pomenovania LION a TIGER. S týmto živočíšnym druhom sú spojené unikátne vlastnosti a čuduj sa svete, neviňme za to človeka.

Liger obrovský vďaka genetike

Liger je naozaj pozoruhodnou mačkovitou šelmou. Pre definovanie maximálnej veľkosti dospelého zvieraťa sa organizmus riadi osobitným génom. Zaujímavé je, že v prípade levov sa tento gén dedí po matkách a v prípade tigrov po samcoch. Ak sa však spári leví samec, ktorý tento gén nemá a tigrica, ktorej taktiež gén definujúci veľkosť chýba, vznikne druh, ktorého maximálna výška je daná len schopnosťami buniek deliť sa a vytvárať jednotlivé časti tela. Aj preto sú najväčšie mačkovité šelmi na svete práve ligeri. Samce sú vďaka kríženiu neplodné, avšak samice ligerov sú schopné priviesť potomstvo. V prípade párenia s levom vznikne liliger.

Hercules váži viac ako 418 kilogramov

V roku 2001 sa narodil liger Hercules v safari parku v Južnej Karolíne v USA. Keď sa mu podarilo získať zápis do Guinessovej knihy rekordov, vážil 418 kilogramov, meral 332 centimetrov a výšku mal 125 centimetrov. Ťažko povedať, ako sa mu darí s číslami dnes. Ako domáci maznáčik vyniká veľmi dobrou povahou, hoci svojou veľkosťou by dokázal zožrať na jeden hlt nejedno domáce zviera. Informácie uvádzajú, že denná spotreba mäsa pri veľkosti jeho tela je až 11 kilogramov. Hercules je samec, čo znamená, že je sterilný.

Liger Hercules

Zdroj foto: rarespeciesfund.org

Toto možné spojenie je známe už pomerne dlho. Človek sa pritom ale nehrá na boha. Ak by príroda chcela niečo také obmedziť, znemožnila, aby vzniklo tak krásne zviera, akým ligon je.

Tigon je kríženec spojenia samca tigra a samica leva

Tigon je v podstate opak ligera. Prvý je samec tigra a samica leva. Ich spoločný potomok však nemá vlastnosti ako liger, potomok dedí gén maximálnej veľkosti po oboch rodičoch a tak je oproti nemu malý.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu