ZN.SK
Lev púšťový

Mačkovité šelmy sveta: Lev púšťový (Panthera leo)

Lev je majestátna mačkovitá šelma, označovaný je aj ako kráľ ríše zvierat. Samec váži okolo 250 kg a levica najviac 150 kg. Rozdiel medzi nimi okrem váhy…

Spomeňte si, keď ste ako dieťa chodili do zoologickej záhrady. Čo bolo pre vás najväčším lákadlom? Každý z nás chcel určite vidieť skutočného živého leva, Levieho kráľa, ako v tej rozprávke. Iróniou je, že kráľ zvierat je nám najbližšie len ten uväznený a zatvorený človekom, zvyčajne za mrežami či hrubým plexisklom.

Lev púšťový

Lev púšťový

Lev je majestátna mačkovitá šelma, označovaný je aj ako kráľ ríše zvierat. Samec váži okolo 250 kg a levica najviac 150 kg. Rozdiel medzi nimi okrem váhy naznačuje aj pohlavný dimorfizmus – lev má na hlave obrovskú hrivu, ktorej veľkosť a farba odzrkadľuje jeho postavenie v levej rodine a aj jeho zdravotný stav. Výšku v kohútiku má od 100 cm do 130 cm. Dĺžka tela, ak zarátame aj dlhý chvost, je okolo troch metrov. Čo sa týka číselných údajov, zaujímavý je fakt, že levice dokážu vyvinúť na krátku vzdialenosť rýchlosť až 60km/h.

Miesta výskytu leva púšťového

Okrem zoologických záhrad by sme mohli leva uvidieť na miestach jeho prirodzeného výskytu. Obýva teraz už nie každú savanu ako v minulosti, ale žije prevažne na území národných parkov a v rôznych chránených oblastiach strednej Afriky. Vyskytuje sa aj v Indii. Uprednostňuje rovinaté oblasti a otvorenú krajinu s trávnatým porastom. Zdržiava sa tam, kde je dostatok vody a potravy  v podobe antilop, zebier či byvolov.

Život takého bežného leva

Lev miluje pohodlie a keď nemusí, moc sa nehýbe. Žerie väčšinou to, čo mu ulovia alebo pomôžu uloviť samice, ak však trpí nedostatkom jedla, nepohrdne ani zdochlinou. V období párenia sa levy bijú o právo rozmnožovať sa, no inak ich život plynie celkom pokojne, bez väčšieho vzrušenia, najmä keď majú plné žalúdky. Každopádne,  vzrušenie v ľuďoch a aj v ostatných zvieratách vyvoláva jeho hlasný rev.

Lev púšťový

Lev je jedinou mačkovitou šelmou, ktorá žije vo veľkých skupinách, možno ich môžeme nazvať až rodinami, ktoré majú zväčša 20-30 členov. Rodinu tvorí jeden alebo aj viac samcov a levice s mláďatami. Spolupracujú pri love koristi a spoločne ju aj žerú. Samozrejme, v stravovacích návykoch existuje istá hierarchia – prvé žerú levy, potom levice a až nakoniec mláďatá. Vo voľnej prírode sa lev dožíva 10 – 14 rokov, samica sa pritom dožíva viac, pretože mladí samci často umierajú v bojoch a zriedka sa dožijú takého vysokého veku.

 Zaujímavosti o levoch

  • Lev sa dá skrížiť s tigrom. Takéto experimenty ľudia skúšali pri zvieratách odchovaných v zajatí. Spojením týchto dvoch obrovských mačiek vzniká ešte väčšia, s názvom liger. Ten sa však už nemôže ďalej rozmnožovať.
  • Výnimočne sa vyskytujú aj albíni, levy s bielym sfarbením.
  • Srsť malých levíčat je po narodení škvrnitá, no zvyčajne do šiestich mesiacov škvrny zmiznú.
  • Veľa panovníckych a šľachtických odznakov malo na sebe vyobrazenie leva ako symbolu sily, odvahy aj krásy.
  • Úmrtnosť levíčat je veľmi vysoká, lebo sa dostávajú k potrave až keď sa najedia dospelé jedince.
  • Väčšinou sa zdržujú na zemi, ale v niektorých oblastiach majú vo zvyku aj vyliezať na stromy.
  • Lev je častá, obľúbená rozprávková postavička. Objavil sa napríklad v animovaných filmoch ako Leví kráľ, Divočina či Madagaskar.

Zdroje: Encyklopédia:
Svet živočíšnej ríše, Martin: Osveta, 1984, s. 240-241.
DOBRORUKA, L. a kol.: Pestrá príroda, Bratislava: Mladé letá, 1983, s. 139.

Mohlo by zaujímať tiež:

Darina

Darina, Milujem spoznávanie nových miest, čítanie kníh, učenie sa nových vecí, postupov a poznatkov. Zastávam názor, že všetko, čo sa raz v živote naučím, určite niekedy využijem. Preto si chcem neustále rozširovať obzory.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu