ZN.SK
Sršeň ázijský

Nebezpečný sršeň ázijský môže zavítať k nám: Ak ste ho videli, nahláste ho

Nebezpečný ázijský sršeň, sa pomaly už niekoľko rokov blíži k českým hraniciam. Následne už stačí málo a dostane sa k nám…

Nie je bežné, aby hmyz spôsoboval taký rozruch a nešlo pritom o komáre. Tých máme po krk deň čo deň. Nebezpečný ázijský sršeň, sa pomaly už niekoľko rokov blíži k českým hraniciam. Následne už stačí málo, aby sa dostali až k nám. Najčerstvejšie správy hovoria o prvých sršňoch objavených len pred niekoľkými hodinami vo Veľkej Británii.

Sršeň ázijský

Sršen ázijský (Vespa velutina nigrithorax)

Ázijský sršen (Vespa velutina nigrithorax) je invazívny druh, ktorý v Európe nemá svoje prírodzené prostredie. Veľmi bolestivé je jeho poštípanie, útočiť môže aj bez provokovania a svojim spôsobom ide o vandala, ktorý sa nepýta, či môže vojsť. Výskyt tohto druhu však ohrozuje viac ako len ľudí.

Druh podobný na osu a naše sršne európske, je charakteristický tmavšími odtieňmi. Najmä tmavo sfarbeným hrudníkom a prednou polovicou zadného telového článku. Tú zdobí výrazný tenký žltý pruh. Najnebezpečnejšia je kráľovná, ktorá na jar stavia hniezdo a nakladie vajíčka robotníc. Len čo sa vyliahnu, hniezdo začne veľmi rýchlo naberať väčšie rozmery. Sršňov v nich môže byť niekoľko stoviek.

Riziká spojené so sršňami

Rizikom môžu byť lokality významné pre včelárov, lokality s dostatkom kvetov a peľu, ktoré lákajú iný hmyz. Tento sršeň totiž počas letu loví menší hmyz od seba. Vzhľadom na fakt, že ide o likvidátora včely medonosnej, ktorá nemá žiadnu šancu sa im ubrániť, predstavuje riziko aj pre včelárov. Sršne ázijské dokážu napadnúť a preniknúť do včelích úľov a spôsobiť úplné zdevastovanie včelína a jeho populácie.

V západne Európe sa už niekoľko rokov úspešne rozmnožuje. Podľa medializovaných informácií sa do Európy podarilo dostať jedinej kráľovnej na obchodnej lodi s tovarom z ázijských krajín. Hlásený bol momentálne z Nemecka a v pozore sú v Českej republike. Včasné spozorovania, sledovanie okolia a varovania záchranných zložiek v prípade nálezu takéhoto hniezda, pomôže zvrátiť narušenie našej prírody. Preto je mimoriadne dôležité upozorniť na pozorovania tohto druhu na stránkach:

Komplexný informačný a monitorovací systém Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky je portálom určeným pre pozorovateľov. Na základe pozorovaní je následne možné vykonať ďalšie úkony. Monitorovanie, odchyt, sledovanie následkov a zamedzenie premnoženia, ktoré v iných krajinách spôsobuje v súčasnosti problémy.

Hniezdo sršňov

Veľmi veľká populácia v sršňom hniezdu znamená veľké riziko pre toho, čo by sa pokúšal o jeho likvidáciu. Sršeň môže byť nepredvídateľný. Zdanlivo môže ísť o hniezdo s pár jedincami. Ak však vidíte len povrch pukliny v strome, izolácií, či nejakej konštrukcii, nepodceňujte fakt, že hniezdo môže mať v tenkej ploche dutín napríklad v drevostavbe rozlohu na plochu aj niekoľko štvorcových metrov. Sršne svoje hniezda mimoriadne agresívne bránia a jediný dokáže v priebehu malej chvíľky bodnúť opakovane. Likvidácia sršnieho hniezda pomocou bežne dostupných sprejov nie je dostatočná a neposkytuje žiadnu záruku.

Nález hniezda: informujte hasičov, ktorí sa o likvidáciu hniezda postarajú odborne a zaistia aj okolie. Špecializované firmy sú taktiež možnosťou, hoci drahšou.

Zaujímavé video zo Španielska: odvážne včely stojace pred úľom bránia úľ pred nevítaným hosťom.

Vo Veľkej Británií dnes vyvolal rozruch nález dvoch sršňov. Objavili sa totiž v Devone a Jersey. Viac na https://www.thesun.co.uk/news/9375098/killer-asian-hornet-devon-invade-britain/

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu