Rieka Mississippi tiekla opačne proti prúdu v histórií už 3x - Zaujímavé novinky ZN.SK

Rieka Mississippi tiekla opačne proti prúdu v histórií už 3x

Keď v roku 2012 udrel Hurikán Isaac na štát Lousiana, stúpla hladina rieky Mississippi o 2,5 nad bežnú hladinu. Vzhľadom na fakt, že rieka má veľmi pomalý tok a minimálny sklon, zdvihnutie hladiny spôsobilo rozsiahle škody, zaplavené domy, ulice, cesty, polia, no najmä sa obrátil tok rieky opačne. Nestalo sa to pritom po prvý krát, kedy Mississipi tiekla proti bežnému prúdu. V histórií poznáme záznamy ešte o dvoch ďalších podobných udalostiach.

Mississippi rieka

História a záznamy, kedy rieka tiekla proti prúdu

V roku 1811 a 1812 zasiahla oblasť okolo miest Nový Madrid, Missouri až k štátom Južná Karolína a Ohio séria niekoľkých zemetrasení. Keď sa v roku 1812 ale obrátil tok rieky MIssissippi, spozorneli najmä členovia indiánskeho kmeňa Muskogee, pre ktorých mala rieka aj duchovný význam. Pokladali ju za Boha, ktorý im mal napovedať, že sa príliš vzdialeli svojim tradíciám. Obrátenie toku ich posvätnej rieky totiž brali ako varovanie.

Vo svojej modernej kultúre prebrali mnoho prvkov od bielych prisťahovalcov a čoraz viac sa vzľadovali svojim tradíciám. Riečny Boh ich tak prišiel varovať, aby sa vrátili a upustili od cudzích prvkov kultúry. Nespokojnosť tohto kmeňa, ako aj ďalších, neskôr vyústila do vojenských manévrov a viac menej bola zneužitá na ďalšie od týchto udalostí sa odvíjajúce nepokoje.

Druhý jav, kedy rieka tiekla proti prúdu, nastal v roku 2005 počas vyčíňania hurikánu Katrina. Z jeho následkov sa USA na niektorých miestach spamätáva dodnes. Vtedy hladina stúpla až o 4 metre.

Avatar
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Moldavsko a pivnica Mileștii Mici
Mileștii Mici v Moldavsku, najväčšia vínna pivnica je zážitkom

mhd
Piatkový summit v Bratislave prinesie MHD zadarmo aj zápchy

pes a láska
TOP 5 dôvodov prečo mať psa kvôli vlastnému zdraviu

Zavrieť