Rieka Mississippi tiekla opačne proti prúdu v histórií už 3x - ZN.SK

Rieka Mississippi tiekla opačne proti prúdu v histórií už 3x

Keď v roku 2012 udrel Hurikán Isaac na štát Lousiana, stúpla hladina rieky Mississippi o 2,5 nad bežnú hladinu. Vzhľadom na fakt, že rieka má veľmi pomalý tok a minimálny sklon, zdvihnutie hladiny spôsobilo rozsiahle škody, zaplavené domy, ulice, cesty, polia, no najmä sa obrátil tok rieky opačne. Nestalo sa to pritom po prvý krát, kedy Mississipi tiekla proti bežnému prúdu. V histórií poznáme záznamy ešte o dvoch ďalších podobných udalostiach.

Mississippi rieka

História a záznamy, kedy rieka tiekla proti prúdu

V roku 1811 a 1812 zasiahla oblasť okolo miest Nový Madrid, Missouri až k štátom Južná Karolína a Ohio séria niekoľkých zemetrasení. Keď sa v roku 1812 ale obrátil tok rieky MIssissippi, spozorneli najmä členovia indiánskeho kmeňa Muskogee, pre ktorých mala rieka aj duchovný význam. Pokladali ju za Boha, ktorý im mal napovedať, že sa príliš vzdialeli svojim tradíciám. Obrátenie toku ich posvätnej rieky totiž brali ako varovanie.

Vo svojej modernej kultúre prebrali mnoho prvkov od bielych prisťahovalcov a čoraz viac sa vzľadovali svojim tradíciám. Riečny Boh ich tak prišiel varovať, aby sa vrátili a upustili od cudzích prvkov kultúry. Nespokojnosť tohto kmeňa, ako aj ďalších, neskôr vyústila do vojenských manévrov a viac menej bola zneužitá na ďalšie od týchto udalostí sa odvíjajúce nepokoje.

Druhý jav, kedy rieka tiekla proti prúdu, nastal v roku 2005 počas vyčíňania hurikánu Katrina. Z jeho následkov sa USA na niektorých miestach spamätáva dodnes. Vtedy hladina stúpla až o 4 metre.

Ohodnoť tento článok
Avatar
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Psia škola v Rusku
Vojnové psy cvičené na ničenie tankov mali Sovieti proti Nemcom

Jasná začiatok sezóny 2015/2016
Lyžiarska sezóna 2015/2016 v Jasnej od 5. 12. otvorená

Samuel Reuss rozprávky starých Slovákov
Samuel Reuss, zabudnutý rozprávkar a kniha Rozprávky starých Slovákov

Zavrieť