ZN.SK
Mississippi rieka

Rieka Mississippi tiekla opačne proti prúdu v histórií už 3x

Keď v roku 2012 udrel Hurikán Isaac na štát Lousiana, stúpla hladina rieky Mississippi o 2,5 nad bežnú hladinu. Vzhľadom na fakt, že rieka má veľmi pomalý tok…

Keď v roku 2012 udrel Hurikán Isaac na štát Lousiana, stúpla hladina rieky Mississippi o 2,5 nad bežnú hladinu. Vzhľadom na fakt, že rieka má veľmi pomalý tok a minimálny sklon, zdvihnutie hladiny spôsobilo rozsiahle škody. Zaplavilo domy, ulice, cesty, polia, no najmä sa obrátil tok rieky opačne. Nestalo sa to pritom po prvý krát, kedy Mississipi tiekla proti bežnému prúdu. V histórií poznáme záznamy ešte o dvoch ďalších podobných udalostiach.

Mississippi rieka

História a záznamy, kedy rieka Mississippi tiekla proti prúdu

V roku 1811 a 1812 zasiahla oblasť okolo miest Nový Madrid, Missouri až k štátom Južná Karolína a Ohio séria niekoľkých zemetrasení. Keď sa v roku 1812 ale obrátil tok rieky Mississippi, spozorneli najmä členovia indiánskeho kmeňa Muskogee. Pre nich mala rieka aj duchovný význam. Pokladali ju za Boha, ktorý im mal napovedať, že sa príliš vzdialili svojim tradíciám. Obrátenie toku ich posvätnej rieky totiž brali ako varovanie.

Vo svojej modernej kultúre prebrali mnoho prvkov od bielych prisťahovalcov a čoraz viac sa vzďaľovali svojim tradíciám. Riečny Boh ich tak prišiel varovať, aby sa vrátili a upustili od cudzích prvkov kultúry. Nespokojnosť tohto kmeňa, ako aj ďalších, neskôr vyústila do vojenských manévrov a viac menej bola zneužitá na ďalšie od týchto udalostí sa odvíjajúce nepokoje.

Druhý jav, kedy rieka tiekla proti prúdu, nastal v roku 2005 počas vyčíňania hurikánu Katrina. Z jeho následkov sa USA na niektorých miestach spamätáva dodnes. Vtedy hladina stúpla až o 4 metre. Pre veľmi nížinatú krajinu a nezúrivý pokojný vodný tok je to reálnejšie viac ako pri klasických riekach s rýchlym tokom, ktoré tečú z neraz viac rozpoznateľných kopcov smerom nadol.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu