ZN.SK
Michelangelo a jeho dielo Mojžiš s rohmi

Mojžiša vyobrazovali s rohami, kvôli zlému prekladu Biblie

Mojžiša s rohami ste už videli? Objavoval sa na obrazoch aj v sochách. Prvý preklad Biblie totiž urobil chybu a preložil žiaru ako rohy. Preto Mojžiš a rohy

V dávnej minulosti, keď v časoch stredoveku prekladali do Európy pôvodnú Bibliu z hebrejčiny, vznikol pri preklade jeden zásadný prešľap, ktorý neskôr formoval umenie tej doby. Texty, ktoré popisovali zostúpenie Mojžiša z hory Sinaj, kedy mal získať od Boha 10 božích prikázaní, sa v hebrejčine spomína časť o tom, že mu žiarila tvár. Zlý preklad však priniesol absolútny zvrat. Objavilo sa v ňom totiž, že po zostúpení z hory mu na hlave narástli rohy. Tento omyl nakoniec ovplyvnil podobu Mojžiša v európskom umení až dovtedy, kým sa neobjavil nový preklad a neodhalil, aký problém sa zlým prekladom vytvoril.

Michelangelo a jeho dielo Mojžiš s rohmi

Mojžiš s rohami

Z časti Exodus 34 svätý Hieronymus pochopil slovo „qaran“ v definícii, ktorá ho mala za pojem „rohatý“. Nemalo však ísť o rohy, ale lúče svetla a teda žiaru. Michelangelo, najvýznamnejší sochár histórie, ktorý opracovával mramor a vytvoril mnohé nezabudnuteľné diela, je autorom aj sochy Mojžiša na Svätopeterskom námestí v Ríme. Na hlave Mojžiša, statného muža s dlhými vlasmi majster sochárskeho umenia vytvoril dva rohy. Avšak zvláštnosťou je, že Michelangelo bol prezrievavý a inteligentný. Vedel o preklade s rohami, no musela sa k nemu dostať aj informácia, ktorá toto vyvracala. Lenže v tej dobe bola známa podoba s rohami. Snažil sa jej vyhovieť a preto mu na hlave stvárnil malé náznaky rohov, nie zvieracích. Ak aj vedel o význame slova ako o svetle, druhá vec je odpoveď na otázku „Ako vytesať z kameňa lúče svetla?“. Zámerne nechcel vytvárať také rohy, aby vyzerali ako typické zvieracie.

Samozrejme aj iní, než Michelangelo
Mimo Michelangela zobrazovalo Mojžišovi na hlave rohy viacero umelcov, najmä však maliarov. Pomohlo to vzniknúť novým záhadám, príbehom a skúmaniam, prečo mohol Boh obdarovať Mojžiša práve rohami. Rohy v Mojžišovej dobe totiž mali egyptské božstvá aj babylonské dávne božstvá, čiže hľadala sa spojitosť medzi nimi. Maľby s rohami sa v 15., 16., alebo aj v inom storočí objavovali aj u nás.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu