Európska centrálna banka vo štvrtok znížila kľúčové úrokové sadzby, podľa ktorých sa riadia ďalšie úroky a vôbec úroková politika európskych bánk. Z 0,05% sadzbu znížili na neuveriteľnú nulu, čím Európska banka chce naštartoval ešte viac kolobeh peňazí v Európe. Ak ste doteraz zvažovali požiadať o hypotéku, zdá sa, že svitá na ešte lepšie časy, aké boli avizované donedávna.
Predpoklady finančných poradcov, špecialistov na financovanie bývania a realitných maklérov, že sa čoskoro skončí obdobie výhodných hypoték a je nevyhnutnosť rýchlo reagovať teraz, padajú. Očividne totiž môžu ísť hypotéky s ich úrokmi ešte nižšie a presne to budú očakávať už aj zákazníci jednotlivých bánk.
Hypotéky budú ešte výhodnejšie
Očakáva sa, že v najbližších mesiacoch sa tieto zmeny prejavia aj v hypotékach slovenských bánk poskytujúcich bežné úvery, ale aj podnikateľské úvery. Už dnes môžeme natrafiť na viacero úrokových sadzieb pohybujúcich sa v okolí 1,5%. Pravdepodobnosť, že banky podlezú percento je však veľmi slabá. Kým situácia môže pomôcť rozvoju bývania, rovnako tak aj rozvoju výstavby a podnikania. Firmy, ktoré si požičajú na rozšírenie podnikania, totiž musia vrátiť menej. Samozrejme, toto sa vôbec netýka nebankových pôžičkárskych spoločností, pri ktorých sa normálny človek stále pozastavuje, ako vôbec dokážu nájsť klientelu.
Úroky na sporiacich účtoch klesajú tiež
Pre bežného Slováka, ktorý sa snaží ušetriť, pravidelne sporiť a neuvažuje o braní úveru, prídu horšie časy. Komerčné banky budú nútené ešte znížiť už i tak malé úroky, ktoré mali zhodnocovať úspory. Znižovanie úrokov už dlhodobo pokračuje. V našom prípade dokonca mBank dáva veľmi malé úroky na štvorcifernú sumu a akýmsi záhadným zdanením strhne niekoľko EUR bez odôvodnenia. Kým táto ojedinelá chyba zasiahla len nás, mnohých iných zasiahne realita, pri ktorej zaplatia viac na poplatkoch, ako získajú na úrokoch. Sporiace účty tak celkovo úrokom klesnú spolu so všetkými ďalšími úrokmi. Banky na to pritom majú právo, keďže sa riadia úrokovým systémom Európskej centrálnej banky.
Kedy? Dokedy?
Otázne zostáva, ako dlho bude rozprúdenie ďalšieho podnikania a ekonomiky trvať a kedy sa úroky vrátia do vyšších hodnôt. Vtedy nastane pre všetkých „väzňov“ fixácie pri nesplatených úveroch opäť horšia situácia, no najmä uložené peniaze budú získavať na hodnote. Tento jav však v blízkej dobe nečakajme a ani neočakávajme rapídne zvýšenie úrokových sadzieb.