Bhután oslavuje narodenie princa, vysadili 108 tisíc stromov - Zaujímavé novinky ZN.SK

Bhután oslavuje narodenie princa, vysadili 108 tisíc stromov

Narodenie princa kráľovskému manželskému páru kráľa Khesara a kráľovnej Džtesun v malom himalájskom štáte Bhután, je veľkou udalosťou. V krajine, mimo viacero aktivít zameraných na sebestačnosť a ekológiu, očividne milujú stromy a uvedomujú si význam zelene. Narodenie očakávaného potomka tak krajina oslávila vysadením stromu. Celá krajina, rodiny a domy s rodinami vysadili každá minimálne jeden strom vo svojej záhrade, v parkoch, alebo vo svojom okolí. Odhaduje sa tak, že ide o číslo 108 000 drevín.

Bhután a kráľovský princ
Úradne evidovaných 82 000 rodín žijúcich v krajine malo vysadiť po jednom strome a o zvyšok sa mali postarať organizácie a dobrovoľníci. 108 preto, že ide o posvätné číslo v budhizme a s každým zasadením mala zaznieť modlitba.

U nás nemožné

Ak by každý domácnosť na Slovensku mala vysadiť jeden strom každý rok, dokázali by sme obnoviť už onedlho to, čo vypílili podnikateľské záujmy drevospracujúceho priemyslu za celé desaťročia. Niečo celkom iné je zohnať stromček a vedieť kam ho zasadiť, ak nemáte pozemok. Na sídlisku vám ho zs najväčšou pravdepodobnosťou olámu deti a vyvrheli, a za vysadenie stromčeka v parku si vyslúžite možno ak pokutu, či príkaz na odstránenie. Napríklad namiesto vykoseného Pečnianskeho lesa v Bratislave asi nemáme čakať obnovu zelene a možnosť vysadiť si vlastné stromy…

Ohodnoťte článok post

Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.