ZN.SK
Latte Art, Bratislava

Trendy v Latte Art… čiže zdobenie kávy obrázkami na hladine

Pri káve je v dnešnej dobe dôležitá nielen jej chuť, ale tiež prezentácia. Obľuba takzvaného umenia Latte Art neuveriteľne rastie a baristi sa predháňajú v tvorbe dokonalých obrázkov…

Pri káve je v dnešnej dobe dôležitá nielen jej chuť, ale tiež prezentácia. Obľuba takzvaného umenia Latte Art neuveriteľne rastie a baristi sa predháňajú v tvorbe dokonalých obrázkov do mliečnej peny. Túto techniku vynašiel David Schommer z kaviarne Espresso Vivace v Seattli, ktorý v roku 1989 začal ponúkať cappuccino so srdcom. Teraz, o pár desiatok rokov neskôr, dokážu zruční baristi na káve vytvoriť už temer čokoľvek. Od tradičných roziet a srdiečok až trebárs po 3D chobotnicu. Najlepšie na tom je, že túto metódu môžete trénovať i vy a k tomu v pohodlí domova.  Stačí sa obrniť trpezlivosťou a vybaviť sa evidentne dobrým kávovarom.

Latte Art, Bratislava

Umenie na káve

Tak ako všetko, i umenie Latte Art sa vyvíja a podlieha rôznym trendom. Základné spôsoby postupu pri práci sú dva. Prvým je tzv. etching, ktorý je jednoduchší, preto ho používajú hlavne veľké kaviarenské reťazce. Pri etchingu sa obrázok tvorí až po naliatí mlieka do kávy. Obrázky sa maľujú špáradlami či paličkami na miešanie alebo pomocou šablónky väčšinou kakaom, sirupom či polevou. Druhým, zložitejším spôsobom je tzv. free puring. Pri ňom sa obrázok vytvára priamo nalievaním mlieka do kávy. Najznámejšími motívmi sú srdiečko či rozeta (niekedy sa jej hovorí tiež papradie). Baristi ale tvoria i zložitejšie tvary, pri ktorých sa mlieko nalieva niekoľkokrát a rôznymi spôsobmi. Tak vzniká napríklad labuť, tulipán či zvlnené srdce. Etching a free puring možno tiež kombinovať, typickým príkladom je napríklad obrázok snehuliaka, ktorého najskôr „vylejete“ a potom mu dotvoríte nos a oči práve špáradlom.

Latte Art, séria obrázkov

V posledných rokoch sa stala obľúbenou tiež technika 3D. Pri tej obrovská pena presahuje šálku až o štyri centimetre. Barista tu už nepracuje s mikropenou, ale s hutnou penou, ktorú vŕši na kávu lyžičkou. Vznikajú tak mačky, zebry (ktoré držia šálku kávy) či chobotnice, ktorým prevísajú chápadlá cez okraj hrnčeka. Baristi pracujú tiež s potravinárskymi farbami, ktoré používajú pri kreslení alebo nimi rovno ofarbia mlieko, z ktorého potom vyšľahajú farebnú mikropenu. Populárne je tiež obrátené Latte Art, keď sa do teplého mlieka kreslí obrázok pomocou espressa.

Latte Art zvládnete aj doma

Nemusíte byť práve vyškolený barista, aby ste niektorý z penových obrázkov zvládli namaľovať sami. Bude vám na to stačiť dobrý kávovar a trochu cviku, ktorý získate už po pár pokusoch. Veľmi dôležitá je príprava peny. Pena, presnejšie mikropena, vzniká vypustením horúcej pary pod tlakom vzduchu do horúceho mlieka. Mikropena má mať skutočne malé bublinky a jej povrch by mal byť jemný a zarovnaný. Pri príprave dobrej kávy s penou je dobré zamerať sa na kvalitné suroviny. Tie tvoria dobré klasické espresso a čerstvé plnotučné mlieko, ktoré sa lepšie šľahá. Ďalším dôležitým pomocníkom je dobre nastavený kávovar. Penu môžete v kávovare vyšľahať buď ručne prostredníctvom parnej trysky, čo je ale zložitejšie, alebo to nechať na automatickom kávovare. Kávovary KRUPS Evidence Plus majú mliečny systém riešený naozaj komfortne – nasadená silikónová hadička môže mlieko čerpať priamo z originálnej nádoby, v ktorej ste ho kúpili. Hebkú mliečnu penu potom pripraví automaticky. Teraz už môžete začať trénovať. A že neviete, ako na to? Pusťte si video návod, pôjde to samo.

Kávovar domov

Plnoautomatické kávovary KRUPS Evidence Plus EA894 sú skvelým pomocníkom pri príprave až 19 lahodných horúcich nápojov. Pripravíte si klasické espresso, ristretto, doppio, americano, cappuccino, latte macchiato, espresso macchiato, flat white, ale tiež správne nahriatu vodu na tri druhy čajov alebo samotnú mliečnu penu. Kávu si môžete prispôsobiť svojej chuti funkciou extra shot alebo dark. Navyše všetko zvládnete jediným dotykom, vrátane prípravy dvoch nápojov súčasne, či už s mliekom alebo bez neho.

Určite oceníte nadštandardne vysoký kávový výpust (15,8 cm), vďaka ktorému naplníte i svoj obľúbený vysoký pohár či hrnček. Kávovar ľahko zvládnete, pretože značka KRUPS ako jediná na trhu vybavila prístroj unikátnym intuitívnym dotykovým panelom OLED s priečkou 21 cm, ktorý je naozaj ústretový pre každého užívateľa. Pohodlie pri príprave mliečnych nápojov skutočne oceníte – systém pre ich prípravu je totiž úplne jednoduchý hlavne na údržbu. Elegantný dizajn prístroja vkusne doladí každý kuchynský interiér.

Odporúčaná cena kávovaru Krups Evidence Plus Titan EA894 je 26 990 korún.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tlačové správy

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu