Kryptoméria japonská je krásna ihličnatá okrasná rastlina. Kryptomérií viac nenájdete, pretože existuje len tá japonská. V minulosti zaujímavá a vzácna, dnes dostupná v predaji slovenských záhradníctiev. Zaujímavá je z viacerých hľadísk. Už jej názov síce pripomína “kryptomeny” no reálne je odvodený od gréckeho slova kryptos (tajné) a meros (časť). Pri zmienke o utajení pritom názov naráža na schopnosť ukrývania semien tak, že ich nevidieť.
Zaujímavá Kryptoméria je však atraktívna predovšetkým pre svoje zahnuté ihličie, ktoré nepichá a ruke tak neublíži. Jej guľový tvar ju predurčuje do okrasných záhrad, ale poojne aj do exteriérových priestorov s dostatkom slnka. Zvláda totiž pestovanie v črepníku, alebo veľkej nádobe, a sa postaráme o prísun živín a dostatku vlahy. Táto zaujímavá rastlina nie je nijako zásadne náročná a poteší predovšetkým oči. Nie je zelená celoročne, pretože v zimných mesiacoch sa sfarbuje viac do fialova, alebo bronzova.
Cryptomeria japonica, mäkký ihličnan
Na prvé počutie by sme mohli spozornieť, aký súvis majú kryptomeny a táto rastlina. Svoj názov má však oveľa dlhšie, ako vôbec chyroval internet o vzniku kryptomien. Pre svoj ojedinelý názov je však jedinečným druhom. Má hneď niekoľko kultivarov, ktoré sa medzi sebou líšia len miernymi odlišnosťami v sfarbení, alebo smerovaní rastu. Krásnym guľovým „dizajnom“ sa môže pochváliť kultivar Globosa nana. Môže ísť o rastlinu na kmienku, ale pokojne aj pri zemi rastúcu guľu.
V japonskej domovine je pritom tento druh vo voľnej prírode známy ako kultúrne významný “strom večného života”. Toto prepojenie vzniklo pre zachovávanie zelene počas celého roka, ale aj pre hospodársky význam stromu. Jeho drevo slúži na drevovýrobu vďaka vlastnostiam tvrdosti, odolnosti a aj tomu, že nenahníva, alebo neposkytuje tak útočisko drevokaznému hmyzu.
Foto: na fotografii je záber na kryptomériu globosa nana v online záhradníctve zahradnici.sk.
Niekoľko vlastností, ktoré by ste mali vedieť:
- Kryptoméria japonská pochádza z Japonska a je obľúbeným spestrením záhrad v japonskom štýle. V našej záhrade je možné kryptomériu pestovať takmer vo všetkých oblastiach mimo vysokohorské.
- Rastlina je mrazuvzdorná do okolo -21°C
- V mladosti rastie síce pomaly, no vekom spomaľuje ešte viac. Kmeň postupne hrubne a stáva sa odolnejším. To je dobrou správou hlavne pri stromčekoch na kmienku, ktoré ako mladé môžu vyžadovať tyč, prípadne inú oporu.
- Ide o ihličnatý strom, ktorý je príjemný na dotyk.
- Šišky rodí malinké, guľovité
- Elegancia stromu ho predurčuje na úlohu ústredného solitéru v upravenej záhrade. Variant na kmienku môže byť použitý na kombináciu stromoradia, aleje, alebo do rôznych riešení záhradného dizajnu. Pre pomalší rast pritom veľmi nezasahuje, alebo nepresahuje predpoklady v rámci záhradného dizajnu (rozpínanie a zmeny výšky ako pri iných druhoch).
- Pestovať ho možno aj v nádobách.
- Nemá rád podmáčanú pôdu a prílišné sucho, nevyžaduje kyslé pH pôdy a uprednostňuje viac slnečný polotieň, alebo polotieň.
- Nehodí sa na tvarovanie živých plotov.
Niekoľko jeho podôb
Krásny okrasný ihličnan má sýto zelenú farbu a veľmi hustý rast. Po rokoch môže dorásť do výšky až 150 – 200 cm. Záleží od podmienok a zásahov zo strany pestovateľa. V prípade, ak je cieľom pestovateľa dosiahnuť pravidelnú guľu bez nerovností, je možné stromček zastrihnúť. Zvláda strih, no reálne tento stromček strihať nemusíme. Ak kupujete strom na kmienku, zväčša už svoju oporu má. Pre svoj pomalší rast je dobrou voľbou u tých, ktorí nemajú radi prekvapenia oproti vízie s ktorou počítali pri sadení.
Kultivar Kryptoméria japonská CRISTATA napríklad už nerastie do pravidelnej gule. Je totiž viac košatý, nepravidelný a postupne sa mení na kužeľovitý tvar. Stále však aj v tomto prípade platia prednosti jemného ihličia a maskovaných semien.