ZN.SK
Callistemon tyčinkovec

Tyčinkovec, unikátny kvitnúci krík alebo strom žije a kvitne celý rok

Tyčinkovec (Callistemon) je rod kvitnúcich rastlín pôvodom z Austrálie a Nového Zélandu. Názov Callistemon je odvodený z gréčtiny…

Dá sa pestovať aj na Slovensku, pritom nič podobné už nenájdete. Callistemon, po slovensky tyčinkovec, je unikátny krík až strom s kvetmi, ktoré pripomínajú kefu na umývanie fliaš. Doslova unikátny je tento kvet tým, že na niektorých kvetoch po ukončení kvetu pokračuje ďalej konárik s lístočkami. Kvet tak nemusí byť ukončením vetvičky, ale len akousi „prestupnou stanicou“. Najzásadnejším faktom je, že kvitnúť môže v rôznych fázach po celý rok a vy tak máte možnosť pestovať naozaj unikátnu nádhernú rastlinu.

Callistemon tyčinkovec

Je exteriérová, len na zimu ju je nutné zimovať v dobre osvetlenom priestore. A stále si zachováva svoju krásu. Neobyčajný tyčinkovec vás skrátka nadchne.

Tyčinkovec (Callistemon) vo všeobecnej charakteristike

Tyčinkovec (Callistemon) je rod kvitnúcich rastlín pôvodom z Austrálie a Nového Zélandu. Názov Callistemon je odvodený z gréčtiny a znamená „krásny chvost“, čo odkazuje na charakteristický tvar kvetov. Tie tvoria husté, výrazné, chvostovité klasie.

Callistemony sú stále-zelené kríky alebo stromy, ktoré majú vo väčšine prípadov úzke, kožovité listy a kvety, ktoré sú tvorené množstvom tenkých tyčiniek. Vzdialene môžu pripomínať krásne kvety albízie. Rod Callistemon zahŕňa viac ako 30 druhov rastlín, ktoré sú populárne pre svoje nápadné a farebné kvety. Najznámejším druhom je Callistemon citrinus, ktorý má červené alebo žlté kvety a je často pestovaný ako okrasná rastlina. Callistemon predávaný v záhradníctve zahradnici.sk má nádherný „magenta“ (ružovočervený) kvet. V zahraničí sú však známe aj fialové, či biele sfarbenia.

Callistemony sú pomerne nenáročné rastliny a väčšina druhov preferuje slnečné a dobre odvodnené polohy. Sú odolné voči suchu a niektoré druhy sú odolné aj voči mrazu. Kvety sú často lákadlom pre vtáky a včely, takže môžu byť užitočné aj pre podporu biodiverzity v záhrade. Pri predstave krásneho vitálneho stromu, ktorému sa u vás darí niekoľko rokov, môžete už na jar očakávať značnú populáciu kvetov a záujem včiel. V tomto čase pritom majú len málo príležitostí. Nemenej zaujímavým faktom na okraj je aj využitie tyčinkovca v inej oblasti. Olej z Callistemonu citrinus je používaný v kozmetike a aromaterapii pre svoje antiseptické a protizápalové účinky.

Ako pestovať tyčinkovec?

V európskych záhradách a najmä v slovenskej ponuke predajcov objavíme krásny tyčinkovec laevis (v ponuke zahradnici.sk), ktorí v zahraničí má aj názov „Tyčinkovec drsný“. Vyniká výraznými už spomenutými ružovo-červenými až ohnivo červenými kvetmi. Laevis teší svojho pestovateľa pohľadom, ale aj vitalitou. Keďže ho nijako zásadne neohrozujú choroby (pozor na stojacu vodu v nádobe a riziko nahnívania koreňov) a nepotrebuje ani zásadne strih, môžete mu dopriať výživnú pôdu, poctivé slnko a stiedmu záslievku. Ohrozovať ho môžu len vošky, alebo iný drobný hmyz, ktorý sa usídli na akomkoľvek podobnom olistenom kríku. Za starostlivosť sa odvďačí svojou krásou a nepochybne bude lákať pozornosť vašich susedov a návštev.

Foto: podrobný pohľad na ešte neotvorený kvet odhaľuje, že ide v skutočnosti o zložitý kvet. Tvoria ho drobné guľovité puky v ktorých sú schúlené tyčinky. Tie sa neskôr otvoria, vystrú a vytvoria dojem štetiniek.

Callistemon Laevis preferuje slnečné polohy, ale môže byť pestovaný aj na polotienistých miestach s prevahou svetla. Rastlina potrebuje dobre odvodnenú pôdu, ktorá je bohatá na živiny. Môže byť pestovaná v zmesi záhradnej zeminy, piesku a hliny. Vysoké teploty a suchý vzduch môžu mať na Callistemon Laevis negatívny vplyv, preto by sa rastlina mala pravidelne zavlažovať, najmä počas suchých období. Hnojiť môžeme mierne niekoľkokrát ročne organickým alebo minerálnym hnojivom.

Pre udržanie tvaru a hustoty je ho možné orezávať, napríklad na miestach starších ovisnutých kvietkov, ak vám práve takéto miesto vyhovuje. Prípadne aj mladšie vetvičky s dostatkom listov. Rastlina nie je plne mrazuvzdorná, preto nie je vhodné ponechávať ju pri teplotách -5°C bez ochrany, alebo vonku. Aj preto prichádza do úvahy pestovanie v nádobe. Doprajte jej veľkú nádobu, dobre prenášateľnú, perforovanú, aby nedržala vodu.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu