ZN.SK
Ako sme kedysi žili Zora Mintalová Zubercová recenzia obrazová

Knižná novinka Ako sme kedysi žili je krásnou knihou o našej minulosti

Knižka Ako sme kedysi žili – Obrazový sprievodca životom našich predkov je čerstvou novinkou, ktorá je v inom veľkostnom formáte ako…

Vydavateľstvo SLOVART už v minulosti prinieslo niekoľko krásnych kníh venovaných etnológii a Slovensku po stránke kultúry a histórie. Najmä meno Zora Mintalová Zubercová je nám už dobre známe pre iné knihy. Knižka Ako sme kedysi žili – Obrazový sprievodca životom našich predkov je čerstvou novinkou, ktorá je v inom veľkostnom formáte ako predchádzajúce knihy. Predošlá kniha s podobným názvom „Ako sme kedysi žili“ nebola ešte obrazová, ale viac faktická a podrobná. Pre tých, ktorí radi siahnu po obrázkoch a nechávajú sa sprevádzať vizuálnou prezentáciou, teraz prichádza knižka, aká si zaslúži našu pozornosť.

Ako sme kedysi žili Zora Mintalová Zubercová recenzia obrazová

Novinka je obrazovou knihou, čiže plnou fotografií a stále aj faktického obsahu. V krátkosti ku knihe hneď na úvod musím dodať, že je naozaj nádherná. Krásna s nádhernou obálkou a nádherným vnútrom. Pevná väzba tejto publikácie je tvorená matnou farebnou obálkou príjemnou na dotyk.

Život našich predkov s výnimočne pestrou ilustráciou

Čitateľ nebrázdi množstvo textu a nenaráža len na pá strán, v ktorých sa sústredia obrázky. Táto kniha je od úplného začiatku krásne ilustrovaná, plná fotografií a ihneď pritiahne pozornosť priamym vstupom do deja. Spoznávame život po stránke dediny či mesta a ich rozdielnosti. Rovnako tak spoznávame rodinu, jej život, ľudské potreby, dobovú kuchyňu a rozdiely v rôznych oblastiach Slovenska. Každá téma a každý pohľad je tu doplnený o fotografie, ktoré pochádzajú z miest nám často veľmi dobre známych.

Skanzeny, ako hovorovo po vzoru štokholmeského Skansenu hovoríme múzeám dobovej architektúry, sú miestom, v ktorom sa sústreďuje odbornosť, starostlivosť a aj dohľad nad správnosťou výkladu a prezentácie. Zachovaná architektúra sa spája so zachovanými dobovými nástrojmi a vybavením. Toto sú tie miesta, ktoré si dávajú záležať na inštalácií a sú skvelým príkladom pre to, aby mohli poslúžiť nie iba priamym návštevníkom, ale aj knihám ako je táto.

Čo na knihe Ako sme kedysi žili poteší:

 • Kniha nemôže mať vyhradeného čitateľa. Je ním ktokoľvek, kto má záujem o slovenskú kultúru, alebo naopak ktokoľvek so záujmom o krásne knihy o Slovensku.
 • Knihu pripravila odborníčka na etnológiu, ktorá priamo pracuje s múzeami
 • Autorom takmer všetkých fotografií (mimo dobové fotografie a niektoré výnimky), aj dizajnu knihy je Vladimír Holina. Dokonalé svetlo a farby, ktoré dokázal vystihnúť a preniesť do tlačenej knihy majú naše uznanie.
 • Potešia dobové fotografie k témam
 • V závere knihy dostáva každé múzeum svoju vizitku a prezentačný priestor
 • Dizajn knihy pôsobí atraktívne, dôstojne k téme a neexperimentuje so žiadnymi ozdobnými prvkami navyše, či farbami. Text je jasne čitateľný, čitateľ sa nestráca
 • Knižka hreje pri srdci, pokiaľ máte obehané v nej zmienené múzeá, zameriavali ste sa na niektoré detaily a miesta a práve kniha ich spomína, či dokonca uvádza na fotografiách a v rámci témy rozoberá.

Ako sme kedysi žili Zora Mintalová Zubercová recenzia obrazová

Nádherná kniha, ktorú by si mali mnohí zadovážiť už len z princípu

Kniha je presne jednou z tých kníh, ktoré by si mal každý Slovák kúpiť len preto, že je Slovák a siahnuť po nej niekoľko krát za život. Len preto, aby vedel a pocítil, ako sa naozaj kedysi žilo. Ako mali ľudia vyriešené starosti, potreby, úrady, ako vyzerala kuchyňa a dobový luxus. Vtedy je práve na zamyslenie, či pri tom všetkom čo máme dnes, je ešte miesto na nespokojnosť. Spokojný bude každý s knihou Ako sme kedysi žili. Nie je ani tak pohľadom do minulosti, ako skôr pohľadom do dôkladne pripravenej práce etnológov pracujúcich v našich skanzenoch. Kniha je ich prehliadkou aj prezentáciou. Zároveň akousi výkladnou skriňou, ktorá nám na jedinom mieste zobrazuje to bohatstvo ktoré je v skanzenoch sústredené a chránené pre ďalšie generácie, ale pokojne aj pre vedecké účely, či nakrúcanie dobových filmov, ako tomu bolo ostatne už nespočetne veľa krát.

Ako sme kedysi žili Zora Mintalová Zubercová recenzia obrazová

 • Celý názov: Ako sme kedysi žili – Obrazový sprievodca životom našich predkov
 • Autor: Zora Mintalová Zubercová
 • Oficiálne stránky: slovart.sk
 • Jazyk: slovenský
 • Väzba: tvrdá
 • Počet strán: 224
 • Formát: 215 x 250 mm
 • EAN / ISBN: 9788055650104
 • Dátum vydania: september 2021
Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu