ZN.SK
Jaskynný systém a jaskynný vzduch

Jaskynný vzduch a bežný vzduch, to je poriadny rozdiel

Jaskynný vzduch a klíma sú už nejaký čas spopularizované najmä nárastom respiračných ochorení, astmy a počtu alergických pacientov. Aj slovenské jaskyne…

Jaskynná klíma je už nejaký čas spopularizovaná najmä nárastom respiračných ochorení, astmy a počtu alergických pacientov. Aj slovenské jaskyne celkom postačia na to, aby človek mohol získať predstavu o tom, čo je to voľné dýchanie bez inhalačných sprejov, problémov s alergickými reakciami nosovej sliznice a kadečoho iného. Pobyt v jaskyni bol svojho času súčasťou niektorých ozdravných detských táborov, v ktorých možno niektoré deti pobyt brali ako trest. Dostávali sa však na miesta, kde sa bežné deti nedostávali. Spať alebo len oddychovať v jaskyni sa dá aj dnes v rámci niektorých špecializovaných zariadení.

Jaskynný systém a jaskynný vzduch

Prečo je v tom rozdiel?
Jaskyňa je ojedinelý ekosystém oproti zvyšku biosféry a vôbec geosféry. Svoju klímu si často jaskyne udržiavajú počas celého roka bez zmeny a je celkom jedno, či je vonku január, alebo august. Vstupy do jaskýň sú len minimálne, prípadne chránené bariérami a dnes aj vstupmi riadenými ľuďmi. Jaskyne „v divočine“ bez regulácie návštev pre prievan možno ideálne nie sú, ale napríklad taká Demäňovská Jaskyňa slobody je pekným príkladom toho, ako pocítiť zásadný rozdiel medzi vzduchom vonkajším a jaskynným. Pripravte sa na to pri vychádzaní von.

Kým vo vnútri jaskyne majú mnohí citlivejší ľudia pokojné dýchanie, spomalený tep pre chladnejšiu teplotu a pri dýchaní necítiť absolútne nič mimo parfumy iných ľudí na okolo, po východe na čerstvý vzduch vám už ani tento vzduch nebude pripadať čerstvý. Zbystria zmysly a okamžite človek dokáže rozoznať vplyvy vône šišiek z blízkych stromov, lístia, alebo cigarety niektorých šialencov, ktorí to vo vnútri nemohli vydržať. Intenzita pachov sa však vystupňuje práve na vzduchu, v ktorom sa odrazu miesia rôzne prímesy s rôznou intenzitou. Strácajú sa a objavujú nové. V blízkosti cesty sa nakoniec pľúca dostávajú do pôvodného normálu pre oxid uhličitý a iné zložky, ktoré pre vzduch nie sú prirodzené, no ľudskou činnosťou už tvoria bežnú súčasť nášho života.

Keď budete veľmi chcieť pocítiť rozdiel v dýchaní, čistote vzduchu a zároveň sa vyhnúť aj všetkým pre iných ľudí pozitívam ako sú vône šišiek, smoly, lesného ovocia a podobne, skúste jaskyňu. Sú ľudia, ktorí rozdiel nepostrehnú, pretože si v tej chvíli pripúšťajú nasledujúci plán, už v hlave riešia ubytovanie v hoteli, starosti z práce, alebo otázku, kam sa podeli deti. Skúste vypnúť a poriadne sa nadýchnuť. Tento konkrétny pocit vám dodá väčšina prístupných jaskýň, no taktiež aj mnoho menej prístupných.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu