ZN.SK
Polydaktýlia

Polydaktília: 6 prstov na nohe, alebo na ruke nie sú záhadou

Päť prstov na ruke alebo nohe je pre každého bežné. Ak sa dieťa narodí so šiestimi a viac, vzbudzuje to záujem, ale u niektorých ľudí žiaľ aj pohoršenie.

Päť prstov na ruke alebo nohe je pre každého samozrejmosťou. Ak sa však dieťa narodí so šiestimi a viac, vzbudzuje to záujem, ale v niektorých kultúrach aj pohoršenie. Polydaktýlia je vrodená fyzická anomália u ľudí, alebo aj zvierat. Pomenúva jav, kedy sa na končatine objavuje viac prstov, ako je bežné. Polydaktília, alebo tiež polydaktilizmus svoj pojem skladá z dvoch gréckych slov, polys – veľa a daktylos – prsty. Jej opakom je oligotaktília.

Hoci sa to možno nezdá, polydaktýlia nie je žiadnym náznakom ďalších porúch nesprevádzajú ju často žiadne ďalšie anomálie a nejde tak o náznak ďalších genetických porúch, ako hovorí všeobecne zaužívaný názor. Spomínate si na Brucea Všemohúceho a scénku, keď Jim Carrey vytasil dlaň k Morganovi Freemanovi? Takí ľudia naozaj existujú…

Polydaktília, čiže viacero prstov na ruke

Šiesty prst na jednej ruke… to je, čo?

Najčastejším prejavom polydaktílie je šiesty prst za malíčkom, v jeho blízkosti. Často ide len o kožný a svalovitý výrastok. Len výnimočne obsahuje kosť a tvorí plnohodnotný prst. Tie prvé mäkšie prípady je možné chirurgicky odstrániť. Jednak pre to, aby dieťa mohlo používať a učiť sa uchopiť predmety bez ťažkostí, ale tiež aby jeho odlišnosť netvorila problém v školskom kolektíve a neskôr v spoločnosti ako takej. Stále sú ľudia, ktorí aj tieto drobné anomálie považujú za odporné. Iní sú fascinovaní. Prsty s kosťou je komplikovanejšie odstrániť, najmä ak ide o plnohodnotný prst, pretože ich kosť pokračuje ďalej do dlane.

Anomália sa môže objaviť na oboch rukách. Najmä na nohách sa môžu často odstraňovať už v detstve. Pre šesť prstov sa ťažko hľadá obuv a môžu znemožňovať správnu chôdzu. Samozrejme, závisí aj od toho, ako veľmi presahuje a vyčnieva. Ak ide o drobný prst za bežným malíčkom, potom nemusí predstavovať problém. Dokonca môže byť takýto človek v kolektíve zaujímavý a obľúbený. Niektoré celebrity vo svete sú polydaktíliou známe.

Kedy sa anomália ‚polydaktília‘ objavuje

Viacero výskumov už v minulosti preukázalo, že prvotný vývoj končatín prebieha už v 4 týždni embryonálneho vývoja, kedy sa vytiahnu náznaky končatín a v nich sa pomaly tvoria jednotlivé prsty. Tie sa neskôr vyvíjajú už v spomalenejšom tempe spolu so zvyškom tela, tvorí sa dlaň, vytiahnu sa prsty, kosti v nich a spevňuje sa koža. Postaxiálna polydaktília označuje stav, kedy sa dodatočný prst vyvinie za malíčkom. Nepríjemnejšia je preaxiálna polydaktília, kedy sa vytvárajú dokonca dva veľké palce pri sebe.

Až 34 prstov na rukách aj nohách

Rekordmanom je určite Akshat Saxena z Indie, ktorý sa narodil pred piatimi rokmi v meste Uttar Pradesh. Na rukách mal po sedem prstov a na nohách dokonca po 10. Samozrejme, ak v tomto článku spomíname prsty, počítame aj palec. Palec nie je prst, no v tomto prípade nám to odpusťte. Ak by sme všetci mali 34 prstov, zrejme by sa na svete nikdy nevyvinula desiatková sústava.

zdroj foto: prstov na ruke – nguoi-viet.com

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu