ZN.SK
ufo

Kuriózne zákony: Chateauneuf-du-Pap zakazuje pristávanie a prelet UFO

Francúzske mestečko Chateauneuf-du-Pap preslávilo kvalitné a slávne víno. No svojho času sa mestečku darilo zaujať aj rebríčky zvláštnych zákonov…

Francúzske mestečko Chateauneuf-du-Pap preslávilo kvalitné a slávne víno. No svojho času sa mestečku darilo zaujať aj rebríčky zvláštnych zákonov, alebo sa objavovalo v magazínoch plných zaujímavostí pre bizarný zákon, ktorý v mestečku platí od roku 1954.

UFOmánia a UFO

Reagoval tak trochu na UFOmániu. Vo svete sa objavili prvé úspešné sci-fi filmy, seriály, príbehy o ufo obohatili aj svet komixov. Údajné pozorovania UFO v USA obleteli svet. Návštevníci z vesmíru inšpirovali aj inšpirujú filmový aj herný svet. Aj preto sa nad vinárskou oblasťou Rhone a priamo v uvedenom mestečku na popud miestneho starostu presadil zákon, ktorý zakazuje dodnes prelet, pristávanie, aj štartovanie lietajúcich tanierov.

ufo

S odstupom času je samozrejme jasné, že niečo také bolo skôr výborným marketingovým ťahom, keďže sa o mestečku ihneď začalo hovoriť po celom svete. Občas miesta, ako sme napríklad teraz aj my, vytiahnu tento fakt ako zaujímavosť. Autorom tohto kuriózneho zákona namiereného proti lietajúcim tanierom bol vtedajší starosta Lucien Jeune a od roku 1954 to už nebolo len víno, ale aj kuriozita, ktorá pritiahla pozornosť ľudí sem.

Viac ako len zaujímavá v Chateauneuf-du-Pap

Celá dedinka, alebo mestečko, ako je tiež nazývané Chateauneuf-du-Pap, malo zaujímavú históriu. V preklade totiž znamená aj „Pápežov nový hrad“. Názov vznikol v roku 1309, keď sa presúval pápež Klement V. z Ríma do Avignonu a toto miesto si obľúbil. Historické centrum je naozaj príležitosťou pre fotografov, aj milovníkov histórie.

burčiak, hrozno a strapce

Na Slovensku poznáme Chateauneuf-du-Pap najmä ako značku známu zo slávnej skladby od Michala Tučného. V nej sa spieva „Když si báječnou ženskou vezme báječnej chlap…“. Mimo Champagne tak práve toto víno z tohto miesta stalo pre Slovákov a Čechov druhé najznámejšie vôbec. Michal Tučný si pritom zvolil značku vína náhodou. Hodila sa mu do rýmu vo vete „celý den jen tak sedí a popíjejí Chateauneuf-du-Pap„.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu