Občas smutný, inokedy zábavný pohľad je na ožratých motajúcich sa ľudí. Keď sa motajú zvieratká, niečo nebude v poriadku. Zabudnuté pivo, pálenka po grilovačke rozliata v popolníku, alebo experimentujúci pes, ktorý nemohol odolať, sa občas dajú vysvetliť. V Afrike sa však nikde žiadne fľaše nenachádzajú. Tajomstvom môže byť bobuľové ovocie marula, ktoré je najčastejšie skloňované s alkoholizmom zvieratiek.
Opité zvieratá – skutočná realita
Pojedajú ich už v štádiu, kedy sa v nich tvorí alkohol. Kvasené ovocie a účinky alkoholu následne prinášajú mnohým Slovákom dôverne známe účinky. Pri zvieratkách je to vtipné, môžu sa zraniť a byť ľahkou korisťou pre predátorov. Na počudovanie však ide o celkom bežný jav a súčasť Matky prírody. Ako asi prišiel človek k tomu, že má ovocie aj takéto účinky?
Podobné javy sa naozaj vo svete dejú,. Zvieratká vedia, že ovocie prirodzenou cestou fermentované, čiže odležané pod stromom naozaj môžu prinášať stavy, u ktorých možno dokonca aj predpokladať závislosť a teda aj cielené vyhľadávanie tohto stavu neskôr. Fermentované ovocie s obsahom prirodzeného alkoholu je výnimočne témou aj dokumentárnych filmov, hoci nejde o primárnu tému, ktorej by sa televízne obrazovky chceli zaoberať. Opité zvieratká sú však opité zvieratká – niečo, čo na prvé počutie znie komicky.
Pozrite si o tejto téme viac aj na stránkach National Geographic