Opité africké zvieratká sa motajú vďaka kvasenému ovociu

Opité africké zvieratká sa motajú vďaka kvasenému ovociu

Občas smutný, inokedy zábavný pohľad je na ožratých motajúcich sa ľudí. Keď sa motajú zvieratká, niečo nebude v poriadku. Zabudnuté pivo, pálenka po grilovačke rozliata v popolníku, alebo experimentujúci pes, ktorý nemohol odolať, sa občas dajú vysvetliť. V Afrike sa však nikde žiadne fľaše nenachádzajú. Tajomstvom môže byť bobuľové ovocie marula, ktoré je najčastejšie skloňované s alkoholizmom zvieratiek.

Africké slony

Opité zvieratá – skutočná realita

Pojedajú ich už v štádiu, kedy sa v nich tvorí alkohol. Kvasené ovocie a účinky alkoholu následne prinášajú mnohým Slovákom dôverne známe účinky. Pri zvieratkách je to vtipné, môžu sa zraniť a byť ľahkou korisťou pre predátorov. Na počudovanie však ide o celkom bežný jav a súčasť Matky prírody. Ako asi prišiel človek k tomu, že má ovocie aj takéto účinky?

Podobné javy sa naozaj vo svete dejú,. Zvieratká vedia, že ovocie prirodzenou cestou fermentované, čiže odležané pod stromom naozaj môžu prinášať stavy, u ktorých možno dokonca aj predpokladať závislosť a teda aj cielené vyhľadávanie tohto stavu neskôr. Fermentované ovocie s obsahom prirodzeného alkoholu je výnimočne témou aj dokumentárnych filmov, hoci nejde o primárnu tému, ktorej by sa televízne obrazovky chceli zaoberať. Opité zvieratká sú však opité zvieratká – niečo, čo na prvé počutie znie komicky.

Pozrite si o tejto téme viac aj na stránkach National Geographic


Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.