ZN.SK
Africké slony

Opité africké zvieratká sa motajú vďaka kvasenému ovociu

V Afrike nie je ničím nezvyčajným ožraté motajúce zvieratko pokojne aj slonej váhy a žirafej výšky. Môže za to kvasené ovocie, ktoré im samozrejme chutí.

Občas smutný, inokedy zábavný pohľad je na ožratých motajúcich sa ľudí. Keď sa motajú zvieratká, niečo nebude v poriadku. Zabudnuté pivo, pálenka po grilovačke rozliata v popolníku, alebo experimentujúci pes, ktorý nemohol odolať, sa občas dajú vysvetliť. V Afrike sa však nikde žiadne fľaše nenachádzajú. Tajomstvom môže byť bobuľové ovocie marula, ktoré je najčastejšie skloňované s alkoholizmom zvieratiek.

Africké slony

Opité zvieratá – skutočná realita

Pojedajú ich už v štádiu, kedy sa v nich tvorí alkohol. Kvasené ovocie a účinky alkoholu následne prinášajú mnohým Slovákom dôverne známe účinky. Pri zvieratkách je to vtipné, môžu sa zraniť a byť ľahkou korisťou pre predátorov. Na počudovanie však ide o celkom bežný jav a súčasť Matky prírody. Ako asi prišiel človek k tomu, že má ovocie aj takéto účinky?

Podobné javy sa naozaj vo svete dejú,. Zvieratká vedia, že ovocie prirodzenou cestou fermentované, čiže odležané pod stromom naozaj môžu prinášať stavy, u ktorých možno dokonca aj predpokladať závislosť a teda aj cielené vyhľadávanie tohto stavu neskôr. Fermentované ovocie s obsahom prirodzeného alkoholu je výnimočne témou aj dokumentárnych filmov, hoci nejde o primárnu tému, ktorej by sa televízne obrazovky chceli zaoberať. Opité zvieratká sú však opité zvieratká – niečo, čo na prvé počutie znie komicky.

Pozrite si o tejto téme viac aj na stránkach National Geographic

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu