ZN.SK
Vinohrad a vinárčenie

Piatok poctivého slovenského vína a pomoc pre slovenské víno

Cech vinohradníkov a vinárov Slovenska spustil iniciatívu, ktorou chcú podporiť slovenské víno. Tak ako mnohých odvetví gastro priemyslu a cestovného ruchu, aj vinárstvo…

Cech vinohradníkov a vinárov Slovenska spustil iniciatívu, ktorou chcú podporiť slovenské víno. Tak ako mnohých odvetví gastro priemyslu a cestovného ruchu, aj vinárstvo utrpelo škody. Slovenské víno nie je v pohybe, aký by si vinári želali. Vinári spotrebovali svoje úspory, najmä však nemajú hlavných odberateľov svojej produkcie – hotely, kaviarne a reštaurácie, ktoré nenakupujú vína v takých objemoch, ako za bežných okolností. Nekonali sa ani tradičné vinobrania, vínne cesty a ochutnávky, ktoré sú významným prvkom v lokálnej kultúre vinárskych oblastí a napríklad Pezinok, Modra, Svätý Jur, respektíve celá Malokarpatská oblasť z nich žije.

Vinohrad a vinárčenie

Kampaň s názvom „Piatok poctivého slovenského vína“ upozorňuje na problémy spôsobené aktuálnou koronakrízou, no jej cieľom je podporiť vinárov. Prišli s nápadom motivovať spotrebiteľov nakupovať slovenské víno. Presnejšie motivovať zakúpiť si poctivé víno od lokálnych slovenských výrobcov, vinohradníkov, alebo vinárov.

Iniciatíva #PiatokPoctivehoSlovenskehoVina

Naša iniciatíva #PiatokPoctivehoSlovenskehoVina má pomôcť zmierniť zúfalú situáciu v slovenskom vinohradníctve. S dôverou a nádejou sa obraciame na slovenských spotrebiteľov s nasledovnou výzvou. Ak si každý milovník slovenského vína kúpi tento piatok aspoň jednu fľašu vína od lokálneho vinohradníka alebo vinára, tento mimoriadny príjem prispeje k záchrane pracovných miest a pomôže vinohradníkom lepšie zvládnuť zimné mesiace. Viacerí vinohradníci a vinári sú v situácii, kedy počítajú každé euro a rátajú s najhorším,“ uvádza stanovisko Cechu vinohradníkov a vinárov Slovenska.

Slovenské vína, fľaše a vinárstva

Tak ako vinársky priemysel, aj mnohý iný je zaťažený fixnými výdavkami. Daňami, platbami poistného, odvodov. Bez úľav a pomoci od štátu, ktorá by bola viditeľná a najmä reálna. Aj na tieto problémy upozorňuje Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska.

Pomoc pre poctivé slovenské víno

Iniciatíva má jasnú úlohu. Navrhuje zákazníkom zakúpiť si poctivé víno od lokálneho vinára preto, aby sa zaistilo jeho prežitie. Projekt je zaujímavý, pretože upozorňuje na víno, ako sortiment, ktorý možno prehliadame. Cez iniciatívu sa neupozorňuje len na existenciu slovenského vína, ale tiež na jeho problémy. Nemyslí sa pritom ani tak nákup v obchodných reťazcoch, ktoré cenu vína tlačia nadol. Skôr ide o priamy predaj cez lokálnych výrobcov. Cestou sú aj internetoví predajcovia (SvetNapojov.sk, alebo BevMarket.sk) , kde si vieme vybrať hneď naraz viacero vín rôznych značiek a v podstate tak podporiť hneď viacerých naraz s jedným poštovným. Azda každý vinár totiž má svoj dopravný kanál. Objednávanie je možné na diaľku s doručením kuriérom, alebo poštou. Otestovali sme si v posledných dňoch niekoľko producentov vína v malokarpatskej vinárskej oblasti aj v nitrianskej vinárskej oblasti. Všetky štyri oslovené vinárstva nám ponúkli buď osobný nákup v predajni, alebo priame odoslanie. Prípadne obchodného zástupcu, ktorý sa postará o dodávku vína až domov.

Pomôcť vinárom nákupom dobrého vína na piatok nie je pre verejnosť likvidačné. Očakávať je však možné efekt, pri ktorom by mohla značná časť obyvateľstva celkom zmeniť fungovanie vinárstiev, najmä malé vinárstva s odberom v gastropriemysle zachrániť. Záujem zákazníkov „na priamo“ o slovenskú produkciu má mimoriadnu moc zachrániť viac ako len existenciu samotného producenta. Umožňuje nám nahliadnuť na ponuku vinárstiev a vína, množstva ocenení, ktoré slovenské vína dostávajú a máme možnosť spoznať ich kvalitu.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu