Knižnica Coimbra používa na ochranu kníh netopiere - ZN.SK

Knižnica Coimbra používa na ochranu kníh netopiere

Knižnica kráľa Jána v portugalskom meste Coimbra, je jedna z najznámejších knižníc na svete, ktorá obsahuje viac ako 200 000 kníh, veľa krát nesmiernej hodnoty. Preslávila ju najmä rarita, jej aktívny nočný život. Postavili ju v 18. storočí, v roku 1720 za vlády Jána V., bohato zdobená rôznymi drevenými prvkami, starým pôvodným obložením a samozrejme je plná starých kníh, listín a kožených obalov. Akákoľvek neželaná návšteva môže napáchať veľmi veľké škody. Napríklad hmyz, ktorého je tu dostatok. Ani by ste tou nechceli veriť, že?

Knižnica Coimbra

Netopiere sú tu odjakživa

Myšlienka bojovať proti hmyzu v knižnicou s netopiermi nie je vôbec nová. Už pri postavení knižnice sa sem nasťahovali, našli si svoje priestory vo vysokých stropoch, v drevenom obložení a v škárach jednotlivých prvkoch. Jediný okrídlený druh cicavca, ktorý robí nesmierne záslužnú činnosť, dokáže za deň skonzumovať 500 chrobákov, červov a lietajúceho hmyzu. Netopiere tu žijú v malej kolónií už nejaký čas a stále je čím sa kŕmiť. Rozsiahle priestory tu nimi ožívajú v noci a neschová sa im úspešne žiadne druh hmyzu. Je síce pravda, že miestne upratovačky mimo bežný knižničný prach upratujú aj netopierie hovienka – guano, no netopiere sú nakoniec miestnou raritou, no hlavne záchrancom pred hmyzom, ktorý nestojí toľko, ako opakované deratizácie, či šialene drahá prestavba interiéru. Knižnica je zapísaná na zozname UNESCO a vo svojom interiéry má aj niekoľko exotických drevín. Akékoľvek druhy pesticídov a insekticídov sú neprípustné.

Nie len táto knižnica, ale aj tá v paláci Mafra

Knižnica paláca Mafra je veľmi podobná. Druhé miesto v Portugalsku, kde využívajú netopierov, s nimi žije od postavenia stavby. Nádherná rozľahlá budova s krásnymi vysokými bielymi stropmi tvorenými detailným zdobením poskytuje dostatočne veľa priestoru na nočné lietanie netopierov vydávajúcich ultrazvukové vlny. Ľuďom neprekážajú ani tóny a ani ich prítomnosť. Návštevníci ani v Mafre a ani v knižnici kráľa Jána v meste Coimbra s nimi neprichádzajú do styku.

Zdroj foto: http://blondebrunettetravel.com/

Knižnica Coimbra používa na ochranu kníh netopiere
Ohodnoť tento článok
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
doprava na cestách
Poľskí vodiči na slovenských cestách používajú vysielačky už dlho

Zaujímavosti a tajomstvá kníh: séria Temní anjeli (Emily D. Beňová)

Oslavy zvrchovanosti Stará Bystrica
Stará Bystrica pozýva na Oslavy zvrchovanosti 16. a 17. júla 2016

Zavrieť