Knižnica kráľa Jána v portugalskom meste Coimbra, je jedna z najznámejších knižníc na svete, ktorá obsahuje viac ako 200 000 kníh, veľa krát nesmiernej hodnoty. Preslávila ju najmä rarita, jej aktívny nočný život. Postavili ju v 18. storočí, v roku 1720 za vlády Jána V., bohato zdobená rôznymi drevenými prvkami, starým pôvodným obložením a samozrejme je plná starých kníh, listín a kožených obalov. Akákoľvek neželaná návšteva môže napáchať veľmi veľké škody. Napríklad hmyz, ktorého je tu dostatok. Ani by ste tou nechceli veriť, že?
Myšlienka bojovať proti hmyzu v knižnicou s netopiermi nie je vôbec nová. Už pri postavení knižnice sa sem nasťahovali, našli si svoje priestory vo vysokých stropoch, v drevenom obložení a v škárach jednotlivých prvkoch. Jediný okrídlený druh cicavca, ktorý robí nesmierne záslužnú činnosť, dokáže za deň skonzumovať 500 chrobákov, červov a lietajúceho hmyzu. Netopiere tu žijú v malej kolónií už nejaký čas a stále je čím sa kŕmiť. Rozsiahle priestory tu nimi ožívajú v noci a neschová sa im úspešne žiadne druh hmyzu. Je síce pravda, že miestne upratovačky mimo bežný knižničný prach upratujú aj netopierie hovienka – guano, no netopiere sú nakoniec miestnou raritou, no hlavne záchrancom pred hmyzom, ktorý nestojí toľko, ako opakované deratizácie, či šialene drahá prestavba interiéru. Knižnica je zapísaná na zozname UNESCO a vo svojom interiéry má aj niekoľko exotických drevín. Akékoľvek druhy pesticídov a insekticídov sú neprípustné.
Knižnica paláca Mafra je veľmi podobná. Druhé miesto v Portugalsku, kde využívajú netopierov, s nimi žije od postavenia stavby. Nádherná rozľahlá budova s krásnymi vysokými bielymi stropmi tvorenými detailným zdobením poskytuje dostatočne veľa priestoru na nočné lietanie netopierov vydávajúcich ultrazvukové vlny. Ľuďom neprekážajú ani tóny a ani ich prítomnosť. Návštevníci ani v Mafre a ani v knižnici kráľa Jána v meste Coimbra s nimi neprichádzajú do styku.
Zdroj foto: http://blondebrunettetravel.com/
0 komentárov