ZN.SK
ablutafóbia, kúopanie vo vode, zmývanie

Ablutafóbia je panický strach z kúpania alebo umývania

Ablutafóbia (Ablutaphoby) je jednou z tých fóbií, ktoré sa nám zdajú podivné. Do chvíle, než ňou trpíme sami. Čo presne tento pojem znamená?

Poznáme mnoho fóbií a v našom veľkom zozname, ktorý sme zostavovali niekoľko týždňov a ktorý nám svojho času niekoľko iných magazínov kopírovalo, sa nachádza naozaj mnoho bizarných zvláštností a kuriozít. Ablutafóbia (Ablutaphoby) je jednou z tých, ktoré sa nám zdajú podivné. Do chvíle, než ňou trpíme sami. Čo presne tento pojem znamená?

ablutafóbia, kúopanie vo vode, zmývanie

Ablutafóbia je strach z kúpania

Strach, čiže pocit, ktorý nás ovláda a mení sa naše správanie, tep, krvný tlak, potenie, nemusí naháňať len krvilačná beštia či masový vrah. Niekto sa bojí ryšavých ľudí, niekto klaunov, niekto zase vody vo vani. Ablutafóbia vychádza svojim názvom z latinského ablutus  a aj Oxfordský slovník slovo v angličtine vysvetľuje ako pojem pre umytie seba, alebo časti tela. V reálnom svete to vyzerá tak, že sa daný človek bráni okúpaniu. Že vám to niečo pripomína?

ablutafóbia, kúopanie vo vode, zmývanie

Najčastejšie touto fóbiou trpia deti, ale aj ženy. Muži už menej. Strach z kúpania je najčastejšie spojený s nejakým podnetom, traumou, topením, alebo je spojený so strachom z vody. Ľudia, ktorí trpia ablutafóbiou svoje pocity môžu popisovať rôzne. Spája ich však fakt, že ide o kúpanie celého človeka, alebo len rúk, tváre a iných častí tela. Človek s takýmto postihnutím to má ťažké… alebo jeho okolie?

Riešenie a omyly

Pomoc psychológa je na mieste vo vážnejších prípadoch spojených s agresivitou, alebo komplikáciami spojenými s takto nastavenou osobnosťou. Najmä ak psychológ správne identifikuje, že ide o ablutafóbiu a nezamieňa ju s iným strachom. Inak, čo by to boli prázdniny na dedine bez kúpania sa v rieke (nálezy rýb a iných vodných tvorov v rieke môžu byť tiež spúšťačom fóbie) alebo šantenia na kúpalisku? Veľký pozor na strach z iných ľudí pod vodou a chytania pod vodou, či sťahovania človeka pod vodu. Aj toto je pozorované ako spúšťač niektorých fóbií. Najmä tých z vody. Sťahovanie ľudí pod vodu v rámci srandy je však zábavou neraz len pre toho dole.

Pozor na fakt, že odmietanie kúpania z dôvodu hry, televízie, či vymeškania niečoho v „suchom svete“ nie je ablutofóbiou. Odmietanie kúpania a umývania však môže byť aj reakciou na direktívny režim a nemusí byť strachom samým o sebe. Len vzdorom, ak je kúpanie na príkaz osoby, ktorú nechce dieťa rešpektovať.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu