Hooverova priehrada je jedna z najslávnejších priehrad sveta. Vďačí tomu najmä vďaka svojej architektúre, umiestnení, ale aj atraktivite pre filmárov. Turistické lákadlo, zaujímavosť, aj technický unikát známy aj ako Hoover Dam je priehrada klenbovej konštrukcie. Tá dokáže lepšie rozložiť mimoriadne silný tlak vody. Klenbová stena vysoká 220 metrov a dlhá 379 metrov je zároveň cestným priechodom a mostom. Postavená na rieke Colorado v Mohavskej púšti bola v roku 1931. Rozrastajúce sa mestá, potreby poľnohospodárstva a udržateľnosti miest, potrebovali zásobáreň vody.
Zaujímavá stavba je unikátna v niekoľkých ohľadoch. Napríklad už len tým, že sa nachádza z polovice v Nevade a z polovice v Arizone. Kvôli jej výstavbe vybudovali susedné mestečko Boulder City v ktorom mali ubytovanie robotníci pracujúci na výstavbe. Bolo ich spolu až neuveriteľných 20 000 a tak sa niet čo diviť, že je lepšie ich sem presťahovať, ako riešiť neustále ich dopravu zo vzdialenejších miest. Zámer postaviť priehradu mal mimoriadny úspech. Keďže v tom čase veľká hospodárska kríza pohla osudmi mnohých ľudí, aj celých rodín, nebola núdza o zamestnancov. Celé rodiny prichádzali sem aj bez toho, aby mali isté miesto pri výstavbe. Niektorým sa oplatilo, iní sa museli vrátiť.
Priehrada nesie názov podľa Herberta Hoovera, vtedajšieho ministra obchodu. V roku 1922, keď sa rozhodlo o výstavbe priehrady, bol Hoover predsedom komisie. To, že neskôr bude aj americkým prezidentom sa ešte vtedy nevedelo. Hoci ide o jednu z najväčších betónových stavieb sveta, nešlo len o nalievaný betón, ktorý by komplikovane tuhol, ale najmä o spájané viaceré betónové bloky. Prvý betónový základ bol vylievaný 6. júna 1933. Celková cena sa vyšplhala na už vtedy mastnú sumu takmer 50 miliónov dolárov.
Hooverova priehrada je zaujímavý objekt pre filmárov. Objavila sa v obrovskom množstve filmov. Takých, ktoré sa týkali Las Vegas, alebo priamo priehrady. Je veľkým turistickým lákadlom a ročne je cieľom pre viac ako sedem miliónov ľudí. O tom, že je v jej okolí veľa ľudí, sme sa mohli presvedčiť z rôznych záberov dokumentov, aj hraných filmov. V katastrofickom filme San Andreas napríklad Hooverova priehrada padne za obeť ako prvá. Filmový fanúšik má možnosť vidieť práve priechodovú časť na jej povrchu. Zaujímavý je aj pohľad na priehradu a jej vonkajší múr vo filme Univerzálny vojak, starej akčnej klasike. Odohrával sa tu aj Superman z roku 1978, Lost in America z 1985, Viva Las Vegas z 1964, Transformers a ďalšie.
0 komentárov