ZN.SK
Hooverova priehrada, Hoover Dam

Hooverova priehrada: fakty a jej zaujímavosti. Vďaka nej žije Las Vegas

Hooverova priehrada je jedna z najslávnejších priehrad sveta. Vďačí tomu najmä vďaka svojej architektúre, umiestnení, ale aj atraktivite pre filmárov. Turistické lákadlo…

Hooverova priehrada je jedna z najslávnejších priehrad sveta. Vďačí tomu najmä vďaka svojej architektúre, umiestnení, ale aj atraktivite pre filmárov. Turistické lákadlo, zaujímavosť, aj technický unikát známy aj ako Hoover Dam je priehrada klenbovej konštrukcie. Tá dokáže lepšie rozložiť mimoriadne silný tlak vody. Klenbová stena vysoká 220 metrov a dlhá 379 metrov je zároveň cestným priechodom a mostom. Postavená na rieke Colorado v Mohavskej púšti bola v roku 1931. Rozrastajúce sa mestá, potreby poľnohospodárstva a udržateľnosti miest, potrebovali zásobáreň vody.

Hooverova priehrada, Hoover Dam

Na hranici Arizony a Nevady

Zaujímavá stavba je unikátna v niekoľkých ohľadoch. Napríklad už len tým, že sa nachádza z polovice v Nevade a z polovice v Arizone. Kvôli jej výstavbe vybudovali susedné mestečko Boulder City v ktorom mali ubytovanie robotníci pracujúci na výstavbe. Bolo ich spolu až neuveriteľných 20 000 a tak sa niet čo diviť, že je lepšie ich sem presťahovať, ako riešiť neustále ich dopravu zo vzdialenejších miest. Zámer postaviť priehradu mal mimoriadny úspech. Keďže v tom čase veľká hospodárska kríza pohla osudmi mnohých ľudí, aj celých rodín, nebola núdza o zamestnancov. Celé rodiny prichádzali sem aj bez toho, aby mali isté miesto pri výstavbe. Niektorým sa oplatilo, iní sa museli vrátiť.

Hooverova priehrada, Hoover Dam

Hooverova priehrada za každých okolností zaujímavá

Priehrada nesie názov podľa Herberta Hoovera, vtedajšieho ministra obchodu. V roku 1922, keď sa rozhodlo o výstavbe priehrady, bol Hoover predsedom komisie. To, že neskôr bude aj americkým prezidentom sa ešte vtedy nevedelo.  Hoci ide o jednu z najväčších betónových stavieb sveta, nešlo len o nalievaný betón, ktorý by komplikovane tuhol, ale najmä o spájané viaceré betónové bloky. Prvý betónový základ bol vylievaný 6. júna 1933. Celková cena sa vyšplhala na už vtedy mastnú sumu takmer 50 miliónov dolárov.

Hooverova priehrada, Hoover Dam

S celou výstavbou sa však spájajú ešte väčšie kuriozity:

  • Rieka Colorado je jedna z najsilnejších riek USA. Bolo nevyhnutné vyriešiť, čo s ňou, keď sa bude stavať priehrada. Preto ju odklonili do Čierneho kaňonu aj s pomocou rúrových tunelov. Následne sa mohli venovať výstavbe priehrady na suchu.
  • V spodnej časti je múr hrubý až 200 metrov.
  • Ide o druhú najväčšiu priehradu v USA
  • Zdvihnutie vody je možné pozorovať na rieke aj o 180 kilometrov skôr po toku rieky
  • Jeden z dôvodov, prečo bola priehrada postavená, boli jarné mimoriadne záplavy, ktoré ničili krajinu. Postavenie priehrady dokáže regulovať výšku hladiny.
  • Práca na výstavbe bola mimoriadne ťažká. Mohla za to aj vysoká teplota, slabé zásobovanie a starostlivosť o robotníkov. Dá sa povedať, že priehradu postavil pot, krv aj životy ľudí. Čísla sa rôznia, no údajne prišlo o život až 92 robotníkov.
  • Nebyť Hooverovej priehrady, nevzniklo by Las Vegas, neprežilo by ani dnes a vlastne nič z toho, čím je mesto dnes, by nebolo realitou.
  • Mestečko vybudované pre robotníkov je jediné v Nevade, kde je zakázaný hazard.
  • Od roku 2010 je doprava na priehrade znížená. Južnejšie postavili nový most, ktorému prischol názov Hoover Dam Bypass. Dopravu tak odklonil, hoci nie celkom. Priehrada je stále veľkým lákadlom.
  • Je až neuveriteľné, že piesok používaný pri stavbe, sem dovážali kone. Železničné spojenie neexistovalo a vybudovať o len kvôli výstavbe jednej priehrady by bolo náročné finančne, aj časovo. Preto piesok dovážali z pobrežia, vzdialeného 300 míľ. Najbližšie je to do Los Angeles.

Hoover Dam – Hooverova priehrada vo filme

Hooverova priehrada je zaujímavý objekt pre filmárov. Objavila sa v obrovskom množstve filmov. Takých, ktoré sa týkali Las Vegas, alebo priamo priehrady. Je veľkým turistickým lákadlom a ročne je cieľom pre viac ako sedem miliónov ľudí. O tom, že je v jej okolí veľa ľudí, sme sa mohli presvedčiť z rôznych záberov dokumentov, aj hraných filmov. V katastrofickom filme San Andreas napríklad Hooverova priehrada padne za obeť ako prvá. Filmový fanúšik má možnosť vidieť práve priechodovú časť na jej povrchu. Zaujímavý je aj pohľad na priehradu a jej vonkajší múr vo filme Univerzálny vojak, starej akčnej klasike. Odohrával sa tu aj Superman z roku 1978, Lost in America z 1985, Viva Las Vegas z 1964, Transformers a ďalšie.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu