Čo znamená pojem Filmový zástup? Svet filmu je jednou veľkou ilúziou. Za úlohu má priniesť konečný efekt, takže je celkom jedno, kde sa nakrútia scény z rušnej Káhiry, ak je výsledný dojem Káhira. Súčasťou filmového priemyslu sú filmové štúdiá, vďaka ktorým je možné vytvoriť Šikmú uličku v Harry Potterovi, ale pokojne aj celý set Pandorry niekde pod strechou, pred zeleným plátnom a dotvoriť ho počítačom. Scény v exteriéry sú však pre film vždy autentickejšie. Preto vieme o miestach, ktoré filmárom poslúžili, hoci predstavovali niečo celkom iné.
foto: šikmá ulička z Harryho Pottera je prácou filmových kulisárov v štúdiu Warner Bross neďaleko Londýna.
Filmový zástup jedného miesta iným nie je ničím neobvyklým. Veď mnoho zahraničných scén nakrúcal Hollywood na území USA, napriek tomu, že sa odohrávali v Afrike, alebo Európe, no dobre pripravená scéna vytvorila dostatočne dobrú ilúziu, že sa divák ani nemusí zaoberať dôveryhodnosťou scény.
Najčastejšie dôvody, pre ktoré sa nevyráža na originálne miesto, sú zmeny, ktoré sa udiali od dobovej podoby. Skrátka historické trhovisko možno už nemá ten správny vzhľad, ak v ňom stoja automaty, elektrické stĺpy, alebo moderné výklady s nápismi. Starú Káhiru tak napríklad v Indiana Jonesovi nakrúcali v Tunisku. Iným dôvodom je dostupnosť a logistika. Ťahanie hercov cez oceán, spolu s drahou technikou a nákladmi, je pre filmárov z menších krajín, alebo len s malým rozpočtom likvidačné. Vinnetou preto nevznikal v skutočnom USA, ale vybrali pre neho krásnu krajinu Chorvátska, Čiernej Hory aj Slovinska. Juhoslávia vtedy poskytla všetko a nevadí to dodnes nikomu, ba naopak. Svoj podiel mal na tom aj politický režim a prístupnosť jednotlivých miest.
foto: Plitvické jazerá výrazne ťažia z popularity aj vďaka filmu Poklad na striebornom jazere a Vinnetuovi.
Dôležitým dôvodom je však už načrtnutá cena. Je iné nakrúcať vo Viedni a zaplatiť dane mestu, uzávierky ulice a komunikovať s obyvateľmi, ako skúsiť to vedľa v Bratislave na uliciach Kapucínska, Ventúrska, či na miestach inýnch historických ulíc. Tak to spravili aj americkí filmári pri filme Mierotvorca (Peacemaker), kde si zahral George Clooney a Nikole Kidman. Viedeň si zahrala Bratislava. Rovnako aj Nodame Cantabile, japonský manga film, alebo nedávny film s Jennifer Lawrence, Červená volavka (Red Sparrow). Funkcionalistická architektúra pripomínajúca Rusko, bola filmármi nájdená v podobe budovy Slovenského rozhlasu a Istropolisu na Trnavskom mýte. Slovensko a Bratislava tak zastúpila Moskvu.
foto: Dom Odborov, Istropolis použitý vo filme Červená volavka (Red Sparrow)
foto: obrátená pyramída, budova SRo, vo filme Červená volavka (Red Sparrow)
Nedávno museli dokonca autori televíznej filmovej série o Márii Terézii premýšľať, ako sa vynájsť pri nakrúcaní scén v Bratislave. Mária Terézia tu bola korunovaná za uhorskú panovníčku a mať aspoň niečo nakrúcané u nás v tak nákladnom diele nie je na škodu. Údajne sa však mestskí poslanci veľmi nehrnuli do podpory filmu a takmer filmári museli nahradzovať nás – slovenské lokality inými. Ostatne, spomenutá filmová séria mnohé scény z Viedne nakrúcala na zámkoch v južných Čechách. Dôvodmi bola prístupnosť, cena, ochota a záujem spolupracovať. Tieto zámky z tohto faktu ťažia dodnes v cestovnom ruchu. Aj to je rozdiel vo vnímaní filmu ako príležitosti.
Foto: Jordánsko a lokalita Wadi Rum prilákala filmárov Marťana, aj iných „marťanských“ filmov.
Pripravil TG
0 komentárov