ZN.SK
Slovenský rozhlas, obrátená pyramída

Filmový zástup, keď jedna krajina na scéne nahrádza druhú. Kedy a ako?

Svet filmu je jednou veľkou ilúziou. Za úlohu má priniesť konečný efekt, takže je celkom jedno, kde sa nakrútia scény rušnej Káhiry, ak je výsledkom Káhira…

Čo znamená pojem Filmový zástup? Svet filmu je jednou veľkou ilúziou. Za úlohu má priniesť konečný efekt, takže je celkom jedno, kde sa nakrútia scény z rušnej Káhiry, ak je výsledný dojem Káhira. Súčasťou filmového priemyslu sú filmové štúdiá, vďaka ktorým je možné vytvoriť Šikmú uličku v Harry Potterovi, ale pokojne aj celý set Pandorry niekde pod strechou, pred zeleným plátnom a dotvoriť ho počítačom. Scény v exteriéry sú však pre film vždy autentickejšie. Preto vieme o miestach, ktoré filmárom poslúžili, hoci predstavovali niečo celkom iné.

Šikmá ulička, Harry Potter,filmové miesta

foto: šikmá ulička z Harryho Pottera je prácou filmových kulisárov v štúdiu Warner Bross neďaleko Londýna.

Filmový zástup jedného miesta iným nie je ničím neobvyklým. Veď mnoho zahraničných scén nakrúcal Hollywood na území USA, napriek tomu, že sa odohrávali v Afrike, alebo Európe, no dobre pripravená scéna vytvorila dostatočne dobrú ilúziu, že sa divák ani nemusí zaoberať dôveryhodnosťou scény.

Dôvody pre ktoré filmári nepoužijú originál

Najčastejšie dôvody, pre ktoré sa nevyráža na originálne miesto, sú zmeny, ktoré sa udiali od dobovej podoby. Skrátka historické trhovisko možno už nemá ten správny vzhľad, ak v ňom stoja automaty, elektrické stĺpy, alebo moderné výklady s nápismi. Starú Káhiru tak napríklad v Indiana Jonesovi nakrúcali v Tunisku. Iným dôvodom je dostupnosť a logistika. Ťahanie hercov cez oceán, spolu s drahou technikou a nákladmi, je pre filmárov z menších krajín, alebo len s malým rozpočtom likvidačné. Vinnetou preto nevznikal v skutočnom USA, ale vybrali pre neho krásnu krajinu Chorvátska, Čiernej Hory aj Slovinska. Juhoslávia vtedy poskytla všetko a nevadí to dodnes nikomu, ba naopak. Svoj podiel mal na tom aj politický režim a prístupnosť jednotlivých miest.

Plitvické jazerá chorvátsko, nakrúcanie Vinnetou, filming location

foto: Plitvické jazerá výrazne ťažia z popularity aj vďaka filmu Poklad na striebornom jazere a Vinnetuovi.

Filmový zástup? Rozhodnúť môže aj cena

Dôležitým dôvodom je však už načrtnutá cena. Je iné nakrúcať vo Viedni a zaplatiť dane mestu, uzávierky ulice a komunikovať s obyvateľmi, ako skúsiť to vedľa v Bratislave na uliciach Kapucínska, Ventúrska, či na miestach inýnch historických ulíc. Tak to spravili aj americkí filmári pri filme Mierotvorca (Peacemaker), kde si zahral George Clooney a Nikole Kidman. Viedeň si zahrala Bratislava. Rovnako aj Nodame Cantabile, japonský manga film, alebo nedávny film s Jennifer Lawrence, Červená volavka (Red Sparrow). Funkcionalistická architektúra pripomínajúca Rusko, bola filmármi nájdená v podobe budovy Slovenského rozhlasu a Istropolisu na Trnavskom mýte. Slovensko a Bratislava tak zastúpila Moskvu.

Filmový zástup a Istropolis Trnavské mýto, dom odborov Bratislava, Red Sparrow film shooting

foto: Dom Odborov, Istropolis použitý vo filme Červená volavka (Red Sparrow)

Slovenský rozhlas, obrátená pyramída

foto: obrátená pyramída, budova SRo, vo filme Červená volavka (Red Sparrow)

…alebo neznalosť a byrokracia

Nedávno museli dokonca autori televíznej filmovej série o Márii Terézii premýšľať, ako sa vynájsť pri nakrúcaní scén v Bratislave. Mária Terézia tu bola korunovaná za uhorskú panovníčku a mať aspoň niečo nakrúcané u nás v tak nákladnom diele nie je na škodu. Údajne sa však mestskí poslanci veľmi nehrnuli do podpory filmu a takmer filmári museli nahradzovať nás – slovenské lokality inými. Ostatne, spomenutá filmová séria mnohé scény z Viedne nakrúcala na zámkoch v južných Čechách. Dôvodmi bola prístupnosť, cena, ochota a záujem spolupracovať. Tieto zámky z tohto faktu ťažia dodnes v cestovnom ruchu. Aj to je rozdiel vo vnímaní filmu ako príležitosti.

Wadi Rum jordánsko,nakrúcanie filmu Marťan, filmové miesta

Foto: Jordánsko a lokalita Wadi Rum prilákala filmárov Marťana, aj iných „marťanských“ filmov.

Zaujímavé príklady filmového zástupu vo svete

  • Mars vo filme Marťan si zahrali lokality v USA a v Jordánsku – Wadi Rum.
  • Marocký trh s otrokmi vo filmovej Angelike nakrúcali v Tunisku, na severe v Sidi Bou Said.
  • Český film Kuře melancholik nakrúcali aj v Terchovej.
  • Mongolsko a aj iné scény zo sveta v nedávnom zahraničnom seriáli Marco Polo nakrúcali v Tatrách a na ďalších miestach.
  • Spišský hrad predstavoval hrad Avalon vo filme Dračie srdce
  • Fontána zo seriálu Priatelia nikdy nebola v New Yorku, ale stojí vo filmárskom štúdiu v Kalifornii na opačnom konci USA.
  • Hračkárstvo v Sám doma 2: Stratený v New Yorku sa nenachádza v New Yorku, ale scényna krúcali v Chicagu v štáte Illinois.
  • Juhosláviu poznačenú vojnou vo filme Za nepriateľskou líniou (Behind Enemy Line) si zahralo Slovensko, lokality od Veľkej Fatry, cez Kuchyňu až na východ do obce Háj pri Zádielskej doline.
  • Transylvániu predstavoval Oravský hrad už niekľoko krát, hoci nie vždy sa dielo volalo „Drakula“.

Pripravil TG

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu