ZN.SK
Moldavsko a pivnica Mileștii Mici

Mileștii Mici v Moldavsku, najväčšia vínna pivnica je zážitkom

Neopakovateľným zážitkom musí byť návšteva najväčšej vínnej pivnice na svete, ktorá sa nachádza v Moldavsku. Odľahlý európsky región na úplnom východe, ukrýva svetový unikát…

Neopakovateľným zážitkom musí byť návšteva najväčšej vínnej pivnice na svete, ktorá sa nachádza v Moldavsku. Odľahlý európsky región na úplnom východe medzi Ukrajinou a Rumunskom, ukrýva svetový unikát, rozsiahlu podzemnú plochu, ktorá umožňuje vínu dozrievať, no najmä ho propagovať a posilňovať turizmus rozsiahlemu okolitému regiónu jediným cieľom turistického záujmu. Vinári, nadšenci pre neobvyklé miesta, vyhľadávači unikátnych lokalít a milovníci kuriozít si tu prídu na svoje.

Moldavsko a pivnica Mileștii Mici

foto: youtube video v článku

Pivnice Mileștii Mici sú mestom s vlastnými ulicami

Tak ako funguje bežné mesto na povrchu, tak je tomu aj tu. Kilometre tunelov sú tu naplnené vínom a vy ako návštevníci môžete do týchto priestorov vstúpiť v rámci prehliadky aj autom. Ideálne však bicyklom. 75 kilometrov ciest v samotnej pivnici totiž potrebuje dopravný prostriedok. Priestoru je tu dostatok, pretože z bývalých vápencových baní sa v polovici minulého storočia po úprave interiéru, obloženia stien a výstavbe úložných priestorov vytvorilo naozaj unikátne miesto, ktoré si dokáže udržiavať svoju klímu. Stála je tu aj vlhkosť, ktorá umožňuje vínam dozrievať a aj návštevníkom poskytovať to isté prostredie počas celého roka.

Priestor je rozľahlý a tak pre ľahšiu orientáciu v ňom nesie označenie jednotlivých ulíc. Tie nesú názvy podľa odrôd vína, ktoré sa v oblasti pestujú. Zástupcovia Guinessovej knihy rekordov uznali tomuto miestu niekoľko prvenstiev. Jednak ide o najväčšiu vínnu pivnicu na svete, no taktiež disponuje 2 miliónmi fliaš vína, čo z pivnice robí najväčšiu kolekciu vína v rámci počtu fliaš.

Moldavské víno je známe aj v našich končinách. Ako jeden z najväčších vývozcov vína východnej Európy, ťaží z vinárskej tradície starej viac ako tisíc rokov. Produkcia vína je tu tak významná, že Moldavsko bolo zásobárňou vína pôvodného Sovietskeho zväzu, v časoch, keď Moldavsko tvorilo jeho súčasť. V produkcii sa mu nikto nevyrovnal. Víno je dokonca jediný prvok, podľa ktorého zahraničie veľakrát rozoznáva a spoznáva Moldavsko.

Zaujímavosti o Mileștii Mici:

  • Mileștii Mici sa nachádza neďaleko hlavného mesta Kišiňov
  • Pred vinárskym areálom je inštalovaná vínna fontána, ktorá je často fotografovaná a je vidieť aj na Instagrame v mnohých príspevkoch
  • Moldavsko považujeme za jedného z najväčších smoliarov, čo sa týka prístupu k moru. Moldavci sa naň môžu pozerať z diaľky, no k priamemu prístupu k moru ich delí zhruba 70 kilometrov, ktoré si vzala Ukrajina. K moru to majú najbližšie z mesta Palanca, oddeľuje ich ukrajinský národný park Nižný Dniester a necelá hodina cesty autom po Ukrajine. Spôsob, vďaka ktorému prichádza Moldavsko o more je pri pohľade na mapu iróniou samou o sebe.

Pozrite si aj: https://nationalgeographic.com/

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu