Expartner zverejnil jej nahé fotografie. Musí zaplatiť 1,2 miliardy

nahota žena

S problémom zverejňovania nahých fotografii po rozpade vzťahu sa stretávame aj na Slovensku. Nie každý zverejňovateľ takýchto pôvodne súkromných a dôverných fotografií si je úplne vedomý následkov a problémov, ktoré spôsobí nie ani tak nahej, či nahému na fotografii, ale hlavne sebe.

Súd v americkom Texase sa s jedným takýmto prípadom vôbec nemaznal. Žena, ktorej médiá uvádzajú len iniciály D. L. chodila s mužom menom Marques Jamal Jackson ešte v roku 2016. Počas ich vzťahu mu poslala svoje nahé fotografie. V roku 2021 sa však rozišli, čo jej expartner nedokázal rozchodiť a prekonať. Vymyslel pomstu, v ktorej hlavnú úlohu zohrali práve chúlostivé fotografie adresované len jemu. Zverejnil ich na sociálnej sieti, umiestnil na úložiská a rozposlal jej rodine a priateľom. Súd nakoniec toto jeho počínanie odhodnotil na 1,2 miliardy dolárov, ktoré teraz musí páchateľ zaplatiť.

1,2 miliardy za nahé fotografie bežnej (ne)celebrity

Súd priznal odškodné 200 miliónov poškodenej a pridal jednu miliardu dolárov navyše ako odstrašujúci prvok. Jamal Jackson túto sumu pravdepodobne nikdy nezaplatí. Môže však mať drakonicky vyrúbená pokuta a povinnosť úhrady odstrašujúci efekt pre ostatných, ktorí by sa pokúšali zverejniť a vyhrážať sa podobným skutkom v budúcnosti.

Agresorov, ktorí vydierajú za internet rôznymi nástrojmi, aj nahými fotografiami je neustále veľa. Slovenské súdnictvo sa neriadi a neinšpiruje precedensmi, ako je tomu v USA. Môže byť však inšpiráciou v uvedomení si dopadu takéhoto počínania, ktoré si vyžaduje vedomé narábanie a úmysel pri narábaní s fotografiami, ich šírením a docielením ničenia života obete. Jamalov pocit, že v tomto prípade nemá byť prečo postihnuteľný pritom nemohol mať žiadnu oporu. Poškodenie osobnosti, urážka na cti, rovnako ako spôsobenie iných škôd zverejnením fotografií napríklad aj v rodine a v medziľudských vzťahoch, strata zamestnania a podobne, sú vážnymi problémami.

Vyhrážanie sa nahými fotografiami na Slovensku

Ak sa ocitneme v podobnom probléme na Slovensku, je dôležité podobné prípady riešiť okamžite. Už súčasná slovenská legislatíva rozlišuje internet ako verejný priestor a pozná riziko umiestnenia fotografií na internete. Včasné trestné oznámenie za prejavy vydierania, vyhrážania sa zverejnením, alebo na požiadavky ďalších záberov môže byť kľúčovým rozdielom medzi zverejnením a docielením zmazania daných súborov. Ideálny stav je podobné súbory neposielať vôbec. Počas vzťahu a lásky je však občas ťažké odolať pri vzájomnom provokovaní a komunikácii. To neplatí len pre najmenšiu generáciu, ale aj mnohých našich rodičov, ktorí objavili internet a dokazuje ich aktivity aj nejedna sociálna sieť venovaná erotike s profilmi a údajmi o veku.

Problému a konkrétnym slovenským prípadom sa venuje aj zaujímavá kniha (Ne)bezpečný internet

Mohlo by zaujímať tiež:
Roman Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.