Tulipány v záhrade a v histórii: zaujímavosti a fakty o tulipánoch

Tulipány ružové, rastúce

Tulipány sú krásne kvety, o ktorých starostlivosť sa musíme postarať už rok predtým. Cibuľky sadíme na jeseň, aby nás nasledujúci rok v apríli až v máji tešili typickými kvetmi. Sú krásne, pestrofarebné, existujú stovky odrôd a typickou krajinou, ktorá sa s nimi spája je Holandsko napriek tomu, že s ich pôvodom nemá nič spoločné. Tu je niekoľko zaujímavostí, ktoré sa s tulipánmi spájajú.

Tulipány ružové, rastúce

História tulipánov

  • Pôvod: tulipány pôvodne pochádzajú z centrálnej Ázie, no dnes sú známe na celom svete.
  • Ich názov a prvý dovoz do Európy: Sultan Suleyman I. dával tulipány ako dar významným hosťom. Hovorí sa, že prvým obdarovaným bol Ogier Ghiselin de Busbecq, Francúz v službách Habsburgovcov – viedenský veľvyslanec v Osmanskej ríši. Z Turecka poslal do Viedne a aj ďalej prvé cibuľky a pochopiteľne vyvolali rozruch. Sám bol nadšencom zberateľstva mincí, rôznych kuriozít a aj rastlín. Z perzštiny má pochádzať pomenovanie tulipan (delband), ktoré znamená turban. Práve pokrývka hlavy využívaná v Perzii sa ponášala na tvar kvetu a tak sa naň presunulo toto pomenovanie a zostalo dodnes.
  • Vývoj a šľachtenie: presnejšie existuje zhruba 70 divo rastúcich druhov, 150 pestovaných šľachtených druhov a tie sa delia na až 3000 rôznych odrôd tulipánov. Mnohé nesú vo svojom názve ukryté aj meno svojho šľachtiteľa.
  • Hodnota: V stredoveku boli istý čas mimoriadne cenené na kráľovských dvoroch. Za niektoré cibuľky boli majetní ľudia ochotní zaplatiť veľký majetok. S tým súvisí:

Prvá poriadna špekulatívna bublina – „Tulipánová mánia“

V Holandsku tradíciu a mániu v tulipánoch započal Carolus Clusius, keď v roku 1594 vypestoval prvé tulipány zo zasadených cibuliek. Rok predtým, v roku 1593, sa stal riaditeľom botanickej záhrady na Leidenskej univerzite. Záujem verejnosti o tieto kvety bol mimoriadny. Všimol si, že vírus vytvárajúci efekt „rozbitého tulipánu“ im dodáva pruhovaný vzhľad, čo bolo inšpiráciou k šľachteniu ďalších sfarbení.

V roku 1634 až 1637 vypukla tulipánová mánia. Azda prvá obchodná špekulatívna bublina, ktorá razom umožnila špekulatívnym obchodníkom obchodovať s tulipánmi ako platidlom. Po spľasnutí bubliny boli na tom dobre tí, ktorí cibuľky rýchlo výhodne predali. Najhoršie na tom boli tí, ktorým zostali v rukách nakoniec bezcenné cibuľky, alebo už vyrastené kvety. Kým okvetné lístky sa dajú jesť, určité historické obdobia priniesli hladomor a aj uchyľovanie ľudí k jedeniu samotných cibuliek. Tie jedlé nie sú a tak si mnohí privodili zdravotné ťažkosti.

Zaujímavosti o tulipánoch:

  • Tulipán je trvalka, po odkvitnutí je dobré odstrániť suchý kvet a po niekoľkých týždňoch, alebo mesiacoch vykopať. Cibuľka sa skladuje na chladnom mierne vlhkom mieste a na jeseň sa opäť sadí do zeme. Ideálne na iné miesto. Umožňuje to mať lepšiu kontrolu nad tým, kde rastú, v akom sú stave a zamedzuje to odhnívaniu veľkých cibuliek
  • Tulipány sa sadia na jeseň preto, aby ešte pred zimou stihli vyrašiť z cibuľky korienky a na jar mala cibuľka pri postupnom otepľovaní vhodné podmienky pre rast.

tulipány

  • Ich kvetné lupene sú takmer dokonale symetrické
  • Existujú azda vo všetkých farbách. Neexistuje len čisto modrý variant.
  • Je národnou kvetinou Turecka a Afganistanu. Do značne marketingovovýznamnou a symbolom zároveň aj pre Holandsko.
  • Ich blízkymi príbuznými sú ľalie, kedže ich zaraďujeme do čeľade ľaliovité. Ľudia alergickí na ľalie však nemusia byť alergickí na tulipány.
  • Väčšina tulipánov rastie z jednej cibuľky cez jeden kvetný puk. Len zopár druhov toto pravidlo porušuje a z jednej cibuľky a kvetného puku rastie kvetov aj viac.
  • Sú symbolom Nadácie Parkinsonovej choroby
  • Tulipány aj po odrezaní ešte mierne porastú. Overíte si to pokojne presným meraním pravítkom. Ba dokonca sa môžu krútiť a otáčať za svetlom.
  • Holandsko je najväčším exportérom rezaných kvetov, ale rovnako tak aj cibuliek samotných.

Kedy červené, biele, a kedy darujeme čierne tulipány?

Červené sú darované z lásky, fialové majú symboliku vernosti. Bielymi tulipánmi obdarujeme toho, komu sa chceme ospravedlniť. Floristika biele varianty vníma ako nežný mierový spôsob uzmierenia aj pri niektorých iných druhoch kvetov. Za najvzácnejšie boli dlho považované čierne tulipány. Najmä preto, že ich vyšľachtenie bolo náročné. Dnes sa dajú zakúpiť aj v bežnom predaji, hoci nie u každého predajcu tulipánov. Čierne tulipány pestujeme pre jedinečnosť, krásu, pre kontrast a darujeme ich ako kvet tomu, komu gratulujeme k úspechu v práci, v nejakom projekte. Nie k narodeninám, svadbe, z lásky a pod., kde by mohla farba znamenať nechcenú symboliku, či negatívne prianie.

Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.