ZN.SK
Sardínia pláž

Francúz chcel zo sardínskej pláže Lampianu zobrať 41 kg kameňov

Pláž Lampianu je známa svojimi prísnymi obmedzeniami, podobne ako grécka pláž Lalaria. Napriek tomu návštevník nelenil, zbalil 41 kg kameňov

Francúz, ktorého chytili na palube trajektu smerujúceho zo Sardínie do francúzskeho Nice, mal pri sebe podivuhodný kontrabant. Ako je už vo svete známe a aj cedule, či sprievodcovia na Sardínii upozorňujú, odnášanie kameňov je tu zakázané. Pláž Lampianu je známa svojimi prísnymi obmedzeniami, podobne ako grécka pláž Lalaria. Najmä ak obchodovanie s miestnymi okruhliakmi vo svete v určitých podobách prebieha aj dnes. Francúz, u ktorého našli 41 kilogramov rôzne veľkých okruhliakov vrátane veľkých balvanov, mal čo robiť s ťažkým nákladom. Pre nápadnosť pohybu a ťažkú batožinu však musel pôsobiť neprehliadnuteľne. Kamene v batožine majú byť vrátené na pláž. Teraz čelí pokute zhruba vo výške 3000 eur.

ilustračná foto:
Sardínia pláž

Pláž Lampianu sa chráni už dlhšie

Pláž Lampianu na ostrove Sardínia je známa svojimi vysokými pokutami za odnášanie kamienkov. Ako aj mnohé iné podobné miesta všade vo svete, aj na Sardínii si všimli trend návštevníkov odnášať si odtiaľto kamene, či len drobné kamienky a piesok. To je však od roku 2017 prísne zakázané a vysoko pokutované. Lampianu je známou plážou práve pre svoje okruhliaky a ich úbytok na niektorých miestach bol výrazne zreteľný. Biológovia aj miestne úrady pritom upozorňovali, že odnášanie kameňov, alebo ich premiestňovanie má dopad na miestny ekosystém.

Na mnohých miestach sveta je zakázané vynášať mušle. Zobrať si mušľu na pamiatku sa zdá byť neškodné. Problémom však je. Mnohé krajiny majú obmedzenia. Dovolenková sezóna sa s tým stretáva opakovane. Dokonca a miestne suveníry vytvorené z kokosového orecha, mušlí a textilu môžu pri colnej kontrole spôsobiť problémy a vystavujete sa tak pokute. Je tak dobré vedieť, aké obmedzenia panujú pre prenášanie mušlí, piesku, alebo kamienkov. Týka sa to aj mnohých pláží v Tunisku, Turecku, Grécku a pod.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu