Najväčším podujatím v Kežmarku je už tradične EĽRO. Kežmarčania sú naň patrične hrdí a každoročne sa snažia zaujať najširšie spektrum návštevníkov. Tento rok sa tiež môžeme tešiť na rôzne stránky, tradičné cechy, aj nočné predstavenia na hrade.
foto predošlého ročníka EĽRO, zdroj elro.kezmarok.sk
Druhý júlový víkend už tradične v Kežmarku patrí EĽRU. A to už po 28 – krát. Európske ľudové remeslo sa bude konať 6. až 8. júla 2018 a priblížime sa cechu krajčírskemu a cechu farbiarskemu. Počas festivalu sa celé mesto premení na jednu trhovú ulicu, ktorá ponúka rôzne výrobky, ktoré patrili vtedajšej dobe. Ľudia predstavujú svoju ručnú prácu a do mesta návštevníci vchádzajú cez hradby.
Hudobný program zaujme rôzne vekové kategórie
K EĽRU už tradične patrí aj hudobný program. Helena Vondráčková a hudobná skupina Katapult rozprúdia zábavu v piatok. V sobotu sa môžeme tešiť na slovenské kapely ako Gladiátor, Polemic či Iné Kafé. Zavíta sem aj ľudová skupina Kollárovci. Tínedžeri a mladšie ročníky tiež nezostanú nepovšimnutí, čo sa hudby týka. Pre nich je pripravené vystúpenie rapera Kaliho bude vystupovať raper Kali. Nedeľa sa bude niesť v slávnostnejšom šate. Ako každoročne, aj tento rok sa vyhlási kráľ remesla, tombola a kráľ ukončí festival festival ukončí kráľ.
Herec Jozef Kroner a jeho veta láka ľudí za kultúrou
Tento rok nás tiež čaká aj novinka v podobe česko – slovenského muzikálu Kubo. Toto kultúrne predstavenie vzdáva hold hercovi Jozefovi Kronerovi a jeho legendárnej vete: „Anča, ja mám nožík.“ Na predstavenie sa môžeme tešiť v nedeľu dopoludnia. „Veríme, že muzikál bude veľkým lákadlom pre návštevníkov festivalu, keďže už teraz sú niektoré plánované vystúpenia v iných slovenských mestách vypredané,“ dodala Gabriela Kantorková, ktorá je zodpovedná za kultúrny program.
Celý svet sa stretne na jednom festivale
Na festivale sa predstaví viac ako 800 účinkujúcich z rôznych kútov sveta. Taktiež uvidíme šermiarov, sokoliarov, historické tance, dobovú hudbu, cechové zvyky a rôzne iné tradície. „V Kežmarku okrem domácich folklórnych súborov zatancujú súbory zo Sicílie, Srbska, Česka, Ruska, ako hosť príde skupina až z Číny a ďalší,“ povedal riaditeľ festivalu Ján Ferenčák.
Krvavé dejiny a rozprávka predstavujú tradíciu EĽRA
Rozprávka a krvavé dejiny na hrade partia taktiež ku festivalu EĽRO. Divadlo ex Theatro v spolupráci s Múzeom v Kežmarku pripravili rozprávku na námet Modrý vták. Nočné vstupy krvavých dejín budú patriť životu Beáty Laskej, prvej ženskej turistke Vysokých Tatier.
Viac ako 100 remeselných stánkov si budeme môcť zblízka obzrieť, medzi nimi sa určite objavia aj známi remeselníci ako umelecký kováč Vladimír Eperješi a výrobcovia tradičných hudobných nástrojov Michal Smetanka, píšťalkár Pavol Urda a ďalší.