Egypt začal stavať v púšti nové hlavné mesto. Čau, Káhira!

Nová Káhira

Súčasné hlavné mesto Egypta Káhira nie je ideálnou metropolou, veď mesto má niekoľko tisíc rokov a hoci sa snaží udržiavať krok s modernou dobou, dopláca na svoju preľudnenosť, príliš tesné ulice, zhoršený stav niektorých budov, miestami priveľké znečistenie, neprístupnosť, ba dokonca aj premrštené ceny za nehnuteľnosti. Len rok starý zámer postaviť nové hlavné mesto však nepochybne zhodnocovali a plánovali egyptskí úradníci dlhšie. K tak zásadným zmenám sa totiž nedá prísť náhle. S podobným nápadom pritom historicky v rôznych storočiach prichádzalo viacero krajín. Hlavné mesto Brazílie, či Kazachstanu zámerne vyrástlo na mieste, kde predtým nebolo nič. Poloha nového hlavného mesta Egypta má byť južne od súčasnej Káhiry, niečo okolo 50 kilometrov. Nebude tak problematické spojenie a získanie pracovnej sily. Aj keď stavitelia sú z celkom iného kontinentu.

Nová Káhira

Nové hlavné mesto budúcnosti postavia Číňania

Za projektom má stáť čínska spoločnosť The China Fortune Land Development Company, ktorá len v prvej fáze plánuje investície za 45 miliárd dolárov. Tá už dokonca začala s prípravou infraštruktúry, cestných komunikácií a prípravou plôch pre budúcu výstavbu rozsiahleho komplexu hlavného mesta, ktoré ešte vôbec nemá svoje meno. Disponovať bude bohatou cestnou sieťou dostatočne širokými ulicami a tiež rozsiahlou zeleňou. Výškové budovy obchodných a kancelárskych priestorov sa majú sústrediť v centre, nemajú chýbať športoviská, mešity a samozrejme dostatok vzdelávacích inštitúcií. Domy majú byť modernými inteligentnými stavbami, ktoré majú využívať aj slnečnú energiu. Slnka pritom má Egypt dosť. V priebehu najbližších rokov má v púšti vyrásť niekoľko kľúčových budov pre sídlo vlády, organizácie a úrady, mešity a obytné bloky.

Projekt počíta s 1 750 000 stálymi pracovnými ponukami, s plochou veľkou až 91 km2 určenou na získavanie solárnej energie, 1 100 000 obytnými domami a bytmi pre rezidentné bývanie, alebo minimálnou kapacitou 40 000 izieb pre hotelových hostí.

Stavba hlavného mesta dnes má výhody

Ak si odmyslíme náklady a obstarávanie, stavba hlavného mesta dnes má niekoľko výhod. Celé jeho rozmiestnenie sa dá naplánovať presne, ulice sa dajú vytvoriť na papieri a dá sa vyhnúť problémom preľudnenia. Projekt môže rovnomerne rozmiestniť inštitúcie, školy a nemocnice, prístupnosť dopravy a liniek. Odpadá prirodzený vývoj mesta, všetko sa totiž stáva oveľa viac systémové a umelo plánované. Na druhej strane, dostanete sa všade. Každý sa dostane všade hravo aj v prípade zápchy, aj keď tie budú zrejme minimálne. Záleží od správnosti kalkulácií.

Výhodou je aj rozsiahla voľná plocha púšte okolo mesta. Na nej vyrastie zábavný park, východne od mesta veľké medzinárodné letisko, ktoré sa môže veľmi rýchlo stať prestupným leteckým uzlom. Ďalšia plocha 490 km2 je v zálohe určená pre dodatočný vývoj. Celé mesto počíta s populáciou až 5 miliónov obyvateľov.

Projekt je bližšie predstavený pod názvom The Capital Cairo: http://thecapitalcairo.com/

Čína?

S Čínou sa nám v dlhodobom horizonte spája menej kvalitná výroba a kopírovanie značiek bez akéhokoľvek postihu. Reálne je však čínska produkcia rôznorodá, vysoko kvalitná, aj rýchla s menšou kvalitou v závislosti od segmentu. Na druhej strane je celkom reálne, že Čína dokáže postaviť budovy lacnejšie so zachovaním štandardov, aké súčasná doba vyžaduje od architektúry a udržateľnosti budov. Na Slovensku však investície z Číny takýchto rozmerov zatiaľ nehrozia. Prílev takto masívnych projektov pre Slovensko nemá význam a ani príležitosti. Nakoniec sme priveľký vlastenci, aby sme si niekedy nechali niečo postaviť nezamaskovateľne zahraničnou firmou. Nakoniec, takto vzdialená firma by bola menšou príležitosťou na postranné provízie a zisky.

Mohlo by zaujímať tiež:
Roman Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.