Dvierka vo dverách pre mačky a psov vraj vynašiel Isaac Newton - Zaujímavé novinky ZN.SK

Dvierka vo dverách pre mačky a psov vraj vynašiel Isaac Newton

Dvierka pre domácich miláčikov sú vynálezom, s ktorým sa stretávame najmä v amerických filmoch. Pôvodne však vznikli vo Veľkej Británii, kde si získali svoju obľubu najmä v časoch nevyhnutnosti mačiek ako lovcov nežiaducich hlodavcov. Mačka sa mohla voľne pohybovať a nebolo nutné riešiť jej špinenie.

Mačka dvierka na dverách využije

S niečím takým sa na Slovensku nepočíta. Najmä bežný slovenský rodinný dom sa potýka s inými problémami, ako venčenie domácich zvierat. Vysokou majetkovou kriminalitou, kedy sa otvor v dverách môže príjmať aj ako riziko. Kúpiť na Slovensku dvere s otvorom pre domácich miláčikov je nakoniec tiež tvrdý oriešok sám o sebe.

História a skutočný autor tejto myšlienky

Pojem “cat flap” alebo “cat door” ako sa nazýva klapka vo dverách pre sprístupnenie mačky, sa po prvý krát objavil v anglickom oxfordskom slovníku až v roku 1959, no dovtedy bol pre tento vylepšovák používaný rôzny názov. Mačky a psy s nami žijú v domácnostiach už od nepamäti. Určité spôsoby sprístupnenia vnútra pre drobné zvieratá sa určite objavili lokálne v rôznych podobách. V tých, ako ich poznáme dnes, sa mali objaviť už v 14. storočí. Angličan Geoffrey Chaucer však v jednej zo svojich poviedok popísal situáciu, v ktorej muž klope na dvere a keďže mu nikto neotváral, sklonil sa nižšie a pokúsil sa dnu nahliadnuť cez mačacie dvierka. Je to tak celkom najstaršia zmienka o tom, že niečo také na dverách vôbec niekto mal a vzhľadom k popisu možnosti, akú by tým mohol získať, je to vierohodné.

Mačky mačiatka

Zábavné však je, že vynález týchto dvierok sa vďaka nepotvrdenej legende pripisuje o dve storočia neskôr žijúcemu Isaacovi Newtonovi. Áno, tomu, ktorému údajne padlo jablko zo stromu a definoval gravitačnú silu. Ten mal na rováši niekoľko vynálezov a objavov, čiže pridať mu jeden navyše, už nie je nič svetaborné.

Ak už dvierka pre zvieratko, tak kam?

Dvierka vo dverách, ktoré by umožnili mačkám a psom sprístupniť trochu prírody, kedykoľvek sa im zachce, boli o pohodlí pre zvieratko a svojim spôsobom aj o pohodlí pre ich majiteľov. Treba však dodať, že to boli najmä dvere do zadného dvora, s drevenou konštrukciou. Vo viktoriánskej ére v Severnej Amerike neboli hojne používané, no dnes sú populárne práve pri vstupe na zadný dvor, alebo ešte lepšie, pri vstupe z haly do garáže, alebo kôlne, kde stále takéto dvere nie sú rizikom pre vstup neželaných votrelcov, alebo tým netvoria izolačný problém. V garáži môžu mať misky s jedlom, aj priestor na špinenie a doma je tak poriadok. Dvierka vám však dokážu spraviť výrobcovia dverí len ak na objednávku. Robiť dieru do bezpečnostných dverí však význam nemá.

Celkom iný rozmer majú otvory v stenách a dverách, ktoré sú kontrolované elektronicky. Otvoria sa len ak sa k nim priblíži zviera s obojkom, alebo konkrétne zviera s konkrétnym čipom. Zariadenie je však drahšie a ak náhodou nefungujú baterky, či elektrina, zvieratko má problém. Len aby si toto nevpustenie nevysvetlilo inak.

Video: Príliš tučné zvieratko však môže mať časom problém:

Avatar
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Čiara DVD film
Filmová spoločnosť podáva trestné oznámenie za šírenie filmu Čiara

Filip Jančík
Slovák Filip Jančík na pódiu otvorenia Špeciálnej olympiády 2015

Hotel Granit, Tatranské zruby, recenzia apartmán
Hotel Granit *** Tatranské zruby je prekvapením, aj o pohodlí

Zavrieť