ABBA - história a zaujímavosti švédskej hudobnej skupiny

ABBA – história a zaujímavosti švédskej hudobnej skupiny

Na svetovej hudobnej scéne existuje len málo hudobníkov, ktorých poznajú už tri generácie a predpokladá sa, že ich mená a hudba budú aj naďalej nesmrteľné. Jednou z takýchto kapiel je aj švédska ABBA, ktorú určite netreba predstavovať. Hoci ju v rodnom Švédsku poznali už skôr, svoju svetovú kariéru ABBA odštartovala výhrou v Eurovízii v roku 1974. Celosvetovo predala viac ako 380 miliónov albumov a singlov, čím sa zaradili medzi najpredávanejšie kapely všetkých čias.

Abba tvorená dvoma manželskými pármi

Názov kapely ᗅᗺᗷᗅ je akronymom krstných mien jej členov. Počas aktívnych rokov ich pôsobenia tvorili Anni-Frid Lyngstad (Frida) s Bennym Anderssonom a Agnetha Fältskog s Björnom Ulvaeusom manželské páry. Je známe, že na úplnom vrchole ich popularity tieto partnerstvá trpeli krízami, ktoré vyvrcholili rozvodmi: Ulvaeus a Fältskog sa rozišli v roku 1979 a manželstvo Anderssona a Lyngstad sa skončilo v roku 1981. Vzťahové napätie a nezhody sa odzrkadlili aj v hudobnej produkcii.  Neskoršie vydané kompozície mali viac napäté a temnejšie texty.

Začiatky v 60. rokoch

Príbeh ABBA sa začal vo Švédsku pred viac ako piatimi desaťročiami. V júni 1966 sa Björn Ulvaeus  po prvýkrát stretol s Bennym Anderssonom. Björn bol členom veľmi populárnej skupiny ľudovej hudby Hootenanny Singers, zatiaľ čo Benny hral na klávesy v najväčšej švédskej popovej skupine 60. rokov The Hep Stars. Dvojica spolu napísala svoju prvú pieseň a o pár týždňov neskôr nadviazali pravidelné skladateľské partnerstvo. Na jar roku 1969 sa Björn a Benny stretli s dvoma ženami, ktoré sa mali stať nielen ich snúbenkami, ale aj druhou polovicou skupiny. Obe mali rozbehnuté sólové kariéry a vlastné rodiny. Frida kvôli skupine opustila manžela a dve deti. Agnetha, ktorá bola labilnejšia, často trpela depresiami. Nie nadarmo boli speváčky označované ako oheň – Agnetha a ľad – Frida.

Po neúspešnom štarte zožali úspech

V roku 1970 im atraktívny zvuk štyroch hlasov priniesol nápad dať dohromady kabaretný Festfolk, ktorý mal dvojaký význam „zasnúbené páry“ a „párty ľudia“. Prvý pokus o spoluprácu však nebol úspešný. O dva roky neskôr skupina nahrala pieseň s názvom „People Need Love“, ktorá vo Švédsku zožala úspech. Skupina vystúpila na Melodifestivale opäť v roku 1974, tentokrát s piesňou „Waterloo“, ktorá ich doviedla až do finále Eurovízie v anglickom Brightone. Do tejto doby si zmenili meno na to, ktoré poznáme dnes. Krátko po tomto triumfe bolo „Waterloo“ číslo jedna v hitparádach po celej Európe a dokonca sa dostalo do prvej desiatky v USA, kde nemala spevácka súťaž Eurovision žiadny vplyv.

Množstvo piesní a albumov

V roku 1976 sa ABBA konečne a pevne etablovala ako jedna z najpopulárnejších skupín na svete. Rôzne kompilácie hitov dobíjali svetové hitparády. Ich piesne sa umiestňovali v hudobných rebríčkoch na prvých miestach. Na svojom konte majú 8 štúdiových albumov s nespočetným množstvom hitov. Zároveň bolo vyprodukovaných 12 kompilácii, z ktorých posledná vznikla v roku 2006 a nesie názov ABBA Number Ones.

ABBA a ich rozpad

ABBA je jednou z mála skupín, ktorá sa nerozpadla pre pokles úrovne ich piesní a tvorby. Úlohu, okrem rozpadu manželstiev, zohral aj vek jej členov. Údajne chceli, aby si ich ľudia pamätali takých, akí boli. Mladí, bujarí, plní energie a ambícií. Skupina však svoj rozpad nikdy verejne neohlásila. Posledné spoločné vystúpenie formácii ABBA bolo 11. decembra 1982 v britskom televíznom programe. Na konci roku 1982 sa ABBA rozhodla dať si pauzu.  Členovia v rozhovoroch spomínali o údajných plánoch nahrávať na prelome rokov 1983 a 1984.

Vnútorné spory medzi skupinou a ich manažérom medzitým stupňovali až členovia kapely v roku 1983 predali svoje podiely v Polar Music. Björn a Benny sa zamerali na napísanie muzikálu Šach a Agnetha a Frida oživili svoje sólové kariéry. V spoločnosti sa spolu objavili vo februári 2005. Zúčastnili sa premiéry úspešného muzikálu Mamma Mia!, ktorý bol postavený na ich piesňach. V roku 2005 pri príležitosti osláv 50. výročia súťaže Eurovision Song Contest dostala skupina ocenenie a ich hit bol vybratý ako najlepšia pieseň v histórii súťaže. V marci 2010 bola ABBA uvedená do Rokenrolovej siene slávy. Ich hudbu prespievalo mnoho interpretov. Známa bola v pomiléniových rokoch mladá štvorica A*teens, ktorá priniesla hudbu aj mladšiemu publiku.

Abba tvorila aj v rodnom jazyku. Nie je to o nich úplne známe najmä v našich končinách. Nebola to len angličtina, ale aj rodná švédčina. Napríklad SOS verzia vo švédčine alebo slávne Waterloo.Lucia
Lucia Som študentkou marketingovej komunikácie, písanie ma bavilo už od mala. Rada cestujem, čítam knihy, milujem zábavu a dobré jedlo.
Viac:
Star Wars: Nová nádej v sprievode filharmonického orchestra
Star Wars: Nová nádej v sprievode filharmonického orchestra

Popoluška Červený Kameň
Popoluška a rozprávkové Vianoce na hrade Červený Kameň 2017

Film Ready Player One - logo filmu, réžia Steven Spielberg
Ready Player One a predvianočný trailer odhaľuje viac z príbehu

Zavrieť