ZN.SK

ABBA – história a zaujímavosti švédskej hudobnej skupiny

Hoci ju v rodnom Švédsku poznali už skôr svoju svetovú kariéru ABBA odštartovala výhrou v Eurovízii v roku 1974.

Na svetovej hudobnej scéne existuje len málo hudobníkov, ktorých poznajú už tri generácie a predpokladá sa, že ich mená a hudba budú aj naďalej nesmrteľné. Jednou z takýchto kapiel je aj švédska ABBA, ktorú určite netreba predstavovať. Hoci ju v rodnom Švédsku poznali už skôr, svoju svetovú kariéru ABBA odštartovala výhrou v Eurovízii v roku 1974. Celosvetovo predala viac ako 380 miliónov albumov a singlov, čím sa zaradili medzi najpredávanejšie kapely všetkých čias.

Abba tvorená dvoma manželskými pármi

Názov kapely ᗅᗺᗷᗅ je akronymom krstných mien jej členov. Počas aktívnych rokov ich pôsobenia tvorili Anni-Frid Lyngstad (Frida) s Bennym Anderssonom a Agnetha Fältskog s Björnom Ulvaeusom manželské páry. Je známe, že na úplnom vrchole ich popularity tieto partnerstvá trpeli krízami, ktoré vyvrcholili rozvodmi: Ulvaeus a Fältskog sa rozišli v roku 1979 a manželstvo Anderssona a Lyngstad sa skončilo v roku 1981. Vzťahové napätie a nezhody sa odzrkadlili aj v hudobnej produkcii.  Neskoršie vydané kompozície mali viac napäté a temnejšie texty.

Začiatky v 60. rokoch

Príbeh ABBA sa začal vo Švédsku pred viac ako piatimi desaťročiami. V júni 1966 sa Björn Ulvaeus  po prvýkrát stretol s Bennym Anderssonom. Björn bol členom veľmi populárnej skupiny ľudovej hudby Hootenanny Singers, zatiaľ čo Benny hral na klávesy v najväčšej švédskej popovej skupine 60. rokov The Hep Stars. Dvojica spolu napísala svoju prvú pieseň a o pár týždňov neskôr nadviazali pravidelné skladateľské partnerstvo. Na jar roku 1969 sa Björn a Benny stretli s dvoma ženami, ktoré sa mali stať nielen ich snúbenkami, ale aj druhou polovicou skupiny. Obe mali rozbehnuté sólové kariéry a vlastné rodiny. Frida kvôli skupine opustila manžela a dve deti. Agnetha, ktorá bola labilnejšia, často trpela depresiami. Nie nadarmo boli speváčky označované ako oheň – Agnetha a ľad – Frida.

Po neúspešnom štarte zožali úspech

V roku 1970 im atraktívny zvuk štyroch hlasov priniesol nápad dať dohromady kabaretný Festfolk, ktorý mal dvojaký význam „zasnúbené páry“ a „párty ľudia“. Prvý pokus o spoluprácu však nebol úspešný. O dva roky neskôr skupina nahrala pieseň s názvom „People Need Love“, ktorá vo Švédsku zožala úspech. Skupina vystúpila na Melodifestivale opäť v roku 1974, tentokrát s piesňou „Waterloo“, ktorá ich doviedla až do finále Eurovízie v anglickom Brightone. Do tejto doby si zmenili meno na to, ktoré poznáme dnes. Krátko po tomto triumfe bolo „Waterloo“ číslo jedna v hitparádach po celej Európe a dokonca sa dostalo do prvej desiatky v USA, kde nemala spevácka súťaž Eurovision žiadny vplyv.

Množstvo piesní a albumov

V roku 1976 sa ABBA konečne a pevne etablovala ako jedna z najpopulárnejších skupín na svete. Rôzne kompilácie hitov dobíjali svetové hitparády. Ich piesne sa umiestňovali v hudobných rebríčkoch na prvých miestach. Na svojom konte majú 8 štúdiových albumov s nespočetným množstvom hitov. Zároveň bolo vyprodukovaných 12 kompilácii, z ktorých posledná vznikla v roku 2006 a nesie názov ABBA Number Ones.

ABBA a ich rozpad

ABBA je jednou z mála skupín, ktorá sa nerozpadla pre pokles úrovne ich piesní a tvorby. Úlohu, okrem rozpadu manželstiev, zohral aj vek jej členov. Údajne chceli, aby si ich ľudia pamätali takých, akí boli. Mladí, bujarí, plní energie a ambícií. Skupina však svoj rozpad nikdy verejne neohlásila. Posledné spoločné vystúpenie formácii ABBA bolo 11. decembra 1982 v britskom televíznom programe. Na konci roku 1982 sa ABBA rozhodla dať si pauzu.  Členovia v rozhovoroch spomínali o údajných plánoch nahrávať na prelome rokov 1983 a 1984.

Vnútorné spory medzi skupinou a ich manažérom medzitým stupňovali až členovia kapely v roku 1983 predali svoje podiely v Polar Music. Björn a Benny sa zamerali na napísanie muzikálu Šach a Agnetha a Frida oživili svoje sólové kariéry. V spoločnosti sa spolu objavili vo februári 2005. Zúčastnili sa premiéry úspešného muzikálu Mamma Mia!, ktorý bol postavený na ich piesňach. V roku 2005 pri príležitosti osláv 50. výročia súťaže Eurovision Song Contest dostala skupina ocenenie a ich hit bol vybratý ako najlepšia pieseň v histórii súťaže. V marci 2010 bola ABBA uvedená do Rokenrolovej siene slávy. Ich hudbu prespievalo mnoho interpretov. Známa bola v pomiléniových rokoch mladá štvorica A*teens, ktorá priniesla hudbu aj mladšiemu publiku.

Abba tvorila aj v rodnom jazyku. Nie je to o nich úplne známe najmä v našich končinách. Nebola to len angličtina, ale aj rodná švédčina. Napríklad SOS verzia vo švédčine alebo slávne Waterloo.


Mohlo by zaujímať tiež:

Lucia

Lucia
Absolventka štúdia marketingovej komunikácie, momentálne žijúca v zahraničí s obrovskou vášňou pre cestovanie, nové zážitky a dobré jedlo. K príležitosti písať sa dostala pred pár rokmi v zn.sk. Je to pre ňu relax a zodpovednosť zároveň.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu