ZN.SK
Fuerteventura II. svetová vojna, vojenské bunkre

Bunkre z II. svetovej vojny na Kanárskom ostrove Fuerteventura

Na ostrove Fuerteventura v súostroví Kanárske ostrovy patriacich Španielsku, nájdete viacero zaujímavostí. Medzi nimi aj nikdy nepoužité vojenské bunkre z II. svetovej vojny. Čím sú zaujímavé?

Ostrov Fuerteventura vás môže zaujať svojimi plážami, historickými budovami, rôznymi lokalitami pre šport, surfovanie, kitesurf, či potápanie. Nie každý však vie, že na nej nájdete aj pomerne slávnu vilu vybudovanú počas II. svetovej vojny pre nemeckého priemyselníka Gustava Wintera. Winterova vila sa nachádza v menej prístupnom teréne, ktorý sprístupnila prašná cesta budovaná zajatcami z koncentračných táborov. Oveľa bližšie k vám však budú pripomienky II. svetovej vojny posiate po ostrove na viacerých miestach najmä s výhľadom na pobrežie.

Fuerteventura a vojenské bunkre so strielňami

Na ostrove Fuerteventura zo súostrovia Kanárske ostrovy, na rôznych plážach, krásnych pieskových, kamenistých, no najmä pri významných priemyselných a prístavných mestách, sa nachádza niekoľko zaujímavých stavieb. Vojenské bunkre, aké poznáme aj z našich končín, nie sú zachovalé tak, ako by sme čakali u nás. Je ich viacero, niekedy na ne narazíte náhodou, iné sú viditeľné. Stoja osamotene a zvýrazňuje ich konštrukcia spevnenej betónovej stavby.

Fuerteventura II. svetová vojna, vojenské bunkre

Generál Franco sa obával možného vstupu spojeneckých vojsk na územie Španielska. Kanárske ostrovy totiž ležia v Atlantickom oceáne. Nechal vybudovať viacero takýchto stavieb, ktoré zrejme nakoniec nikdy neboli použité. Pár metrov štvorcových poskytujúcich útočisko strelcom v prípade vylodenia pešiakov dnes na mnohých miestach zíva prázdnotou.

Fuerteventura II. svetová vojna, vojenské bunkre

Okná a strielne sú upchaté naukladanými kameňmi, ktorých je na ostrove dostatok. Vstupy sú zamrežované, alebo inak zapečatené. Tieto historické pamiatky si nepripomínajú ani len cedule, tabule, či nejaké iné pripomienky, označenia, či viditeľné pokusy o záchranu. Krajina akoby ani nechcela ťažiť z tejto éry svojej minulosti, hoci prichádzajúci návštevníci majú záujem si pozrieť niečo také. Jediné, čo si bunkre pripomína, sú napríklad Pokéstopy v mobilnej hre Pokémon Go, ktoré si z bunkrov vytvorili dôležité miesta na výber odmien.

Španielsko a II. svetová vojna

Generál Franco viedol Španielsko od roku 1939 prakticky až do svojej smrti ako diktátor. Španielsko malo neutrálny postoj k bojujúcim stranám, hoci viac sa prikláňalo k nacistickému Nemecku a Taliansku, napríklad v bojoch proti Sovietskemu zväzu.

V rámci ostrova Fuerteventura nacistickému Nemecku poslúžilo údajne niekoľko plôch pre vybudovanie vojenského letiska, či základní a hovorí sa často aj o lokalite venovanej ponorkám. Počas II. svetovej vojny sa v okolí Kanárskych ostrovov naozaj pohybovalo viacero nacistických ponoriek. Známa je aj teória, že práve na Fuerteventure presadal Hitler z ponorky na loď smerujúcu do Argentíny.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu