ZN.SK
BUdapešť most cez Dunaj

Budapešť, metropola Maďarska a jej TOP 10 turistických cieľov

Budapešť je hlavné mesto Maďarska. Je známa ako „Perla Dunaja“. Hovorí sa jej aj ako „malý Paríž“ vďaka svojej vynikajúcej geografickej…

Budapešť je hlavné mesto Maďarska. Je známa ako „Perla Dunaja“. Hovorí sa jej aj ako „malý Paríž“ vďaka svojej vynikajúcej geografickej polohe, nádherným prírodným scenériám a mestskej architektúre v kombinácii s klasickými a modernými štýlmi. Budapešť boli v minulosti dve mestá, ktoré sa volali Buda a Pešť. Stáli proti sebe na oboch stranách Dunaja. Medzi Budínom a Pešťou bolo postavených veľa mostov historického významu. A teraz sa všetky tieto mosty stali charakteristickými znakmi Budapešti. Budapešť je mesto, kde história a kultúra, scenérie a vášeň existujú súčasne. Tu je zoznam top 10 najobľúbenejších turistických atrakcií:

Széchenyiho reťazový most

Je všeobecne známy ako Reťazový most. Reťazový most je prvým mostom spájajúcim Budín a Pešť na Dunaji, a preto sa považuje za symbol Budapešti. Visutý most má maximálne rozpätie 202 metrov, čo bol v tom čase najväčší visutý most na svete. Dokončenie mosta sa v tej dobe nazývalo zázrakom inžinierskej výstavby.

BUdapešť most cez Dunaj

V roku 1898 bol most oficiálne pomenovaný Szechenyi Chain Chain Bridge na pamiatku najväčšieho politika a reformátora v moderných dejinách Maďarska Estefana Szechenyiho. Bol tiež hlavným podporovateľom a darcom mosta. Most Nemci vyhodili do vzduchu počas druhej svetovej vojny a zostali po ňom iba dve móla. V roku 1949 bola rehabilitovaná.

Parlament, dominanta pre Budapešť

Budova parlamentu je dominantou Budapešti a najväčšou budovou kongresu na európskom kontinente (druhou najväčšou v Európe). Budova parlamentu bola postavená za Rakúsko-Uhorska a navrhol ju a dohliadal na ňu slávny maďarský architekt Stendel Imre. K dispozícii je 691 izieb, konferenčných miestností a sál, 27 dverí a jeho celková dĺžka po schodoch je viac ako 20 kilometrov. Budova parlamentu spája maďarský národný štýl a je neogotickou architektonickou budovou.

Budapešť BUdova parlamentu

Hlavná časť parlamentu je biela a červené kupoly sú obklopené množstvom bielych gotických veží. Budova je obklopená kvetinovými záhonmi a trávnikmi vo veľmi divokom štýle. Túto slávnostnú budovu, ktorá vyzerá veľmi roztomilo, obklopujú polomŕtve trávy a tráva. Hlavné sály Kapitolu zdobia portréty, sochy a obrovské nástenné maľby maďarských historických celebrít. Pod červenou klenbou sa nachádza kupolová hala, kde sa konajú významné konferencie a oslavy.

„Halászbastya“

Rybárska bašta je dvojpodlažný komplex bielych budov, ktorý kombinuje neogotickú, neorománsku a maďarskú miestnu architektúru. Je otočený smerom k Dunaju a parlamentu a teší sa rovnako veľkej obľube ako parlament a opera. Je pomenovaná ako najpôsobivejšia budova v Maďarsku. V stredoveku tu boli rybári zodpovední za obranu tejto časti mestských hradieb, a preto sa volá Rybárska bašta. Uprostred Rybárskej bašty a Matyášovho kostola je patinovaná socha svätého Istvána. Môžeme slobodne navštíviť menšie veže, môžeme vyjsť na terasu po menšom schodisku za sochou svätého Štefana. O niečo severnejšie nájdeme poschodovú hlavnú vežu, v dolnej časti je reštaurácia a v hlavnej veži malá kaviareň.

Hradný vrch

Hradný vrch je len niečo cez 100 metrov nad morom a je najvyššie položeným miestom oblasti Budína. História hradného vrchu siaha do 13. storočia. Kráčajúc po ceste Castle Hill Road, zistíme, že ulice, námestia a domy pozdĺž cesty sú všetky so stredovekou architektúrou. Na kopcoch Budínskeho hradu sa nachádza Národný palác, Národná galéria, Múzeum histórie, Matyášov kostol, Rybárska bašta a ďalšie atrakcie. Hradný vrch je ako obrovské múzeum zobrazujúce históriu mesta Budapešť a minulosť maďarského národa. Na vrchu hradu môžete vidieť Dunaj a scenériu Pešti: Reťazový most, budovy parlamentu, Dóm svätého Štefana a ostrov Markett na rieke.

Mátyás-templom

Matyášov kostol bol pôvodne postavený v roku 1015 ako nádherná a dôstojná gotická stavba. Bola to v stredoveku druhá katedrála v meste Buda. Ako povedal Hugo, Matyášov kostol je „symfóniou kameňa“. Kostol bol pomenovaný po Matyášovom kráľovi. Matyášov kráľ žil v Uhorsku v 15. storočí. Povýšil pokrokovú vedu a kultúru, vzdelávací systém a právny systém do Maďarska. Maďarsko v tom čase nebolo vyvinuté v týchto oblastiach.

Matyášov kostol, Budapešť

Kráľ priniesol nové výdobytky talianskej renesancie a založil najväčšiu knižnicu so zbierkou histórie, filozofie a vedeckých počinov v Európe v 15. storočí: Knižnicu Colvena. Okrem svojho záväzku k národnému rozvoju Uhorska Matthias organizoval aj založenie známej stálej armády, ktorá je nezávislá od šľachty na obranu proti cudzím inváziám.

Budínsky hrad

Budínsky hrad, pôvodne známy ako „kráľovský palác“, sa nachádza na hradnom kopci a predstavuje dve tretiny celej oblasti. Budínsky hrad bol postavený v roku 1247 a dal ho postaviť uhorský kráľ Beira IV. Na obranu pred inváziou mníchov. Neskôr luxemburský kráľ Žigmund pôvodnú budovu prestaval na gotický palác. V rokoch 1541 – 1686 osmanské Turecko okupovalo Budapešť a potom bol Budínsky hrad využívaný ako vojenský tábor a mešita.

Hradný vrch a Budínsky hrad

Až do 17. storočia odišla z Turecka habsburská dynastia a Budínsky hrad bol prestavaný do barokového slohu. Na hrade je dnes galéria a múzeum v Maďarsku, ktoré si môžu návštevníci vychutnať. Budínsky hrad bol v roku 1987 zaradený do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Hősök tere

Maďarský ľud založil Námestie hrdinov na oslavu 1000. výročia založenia Maďarska a v strede námestia postavil pamätník milénia. Námestie bolo dokončené v roku 1896. Na vrchole Pamätníka milénia sa nachádza anjel Gabriel. Anjel drží korunu kráľa Estebana, keď bol korunovaný, čo symbolizuje, že Maďarsko sa zmenilo na kresťanskú krajinu. Sedem vodcov kočovných kmeňov jazdiacich na koni je na dne pamätníka.

Hosok Tere námestie hrdinov, Budapešť

Boli to práve oni, ktorí viedli Maďarov, aby sa tu usadili v roku 896, prvým z nich bol Albad. Na symetrickej kolonáde postavenej za námestím je štrnásť sôch. Sú to králi, vodcovia a historické osobnosti Maďarska, ktorí v revolúcii v roku 1848 významne prispeli do krajiny, ako aj otcovia zakladatelia.

Most slobody

Známy Most slobody, ktorý spája Budín a Pešť, sa nachádza na juhovýchode od centra mesta a prechádza cez Dunaj. Most bol postavený v rokoch 1894 až 1896 a s napodobňovaným reťazovým mostom, ktorý bol v tom čase považovaný za najkrajší. Franz Joseph I. som sa zúčastnil otváracieho ceremoniálu a osobne nainštaloval posledný strieborný nit pre most. Most bol pôvodne pomenovaný po cisárovi. Je dlhý 333,6 metra a široký 20,1 metra. Horná časť mostného stĺpa je zdobená štyrmi bronzovými sochami Turulu, vtákmi podobnými na sokolov v staromaďarskej mytológii.

Budapešť Most Slobody

Dunaj

Dunaj je druhou najväčšou riekou v Európe, druhou po ruskej rieke Volga. A je to tiež mimoriadne dôležitá medzinárodná rieka v Európe s celkovou dĺžkou 2 857 metrov. Budapeštiansky Dunaj je najkrajším úsekom. Či už ste na brehu, v strede mosta alebo na výlete loďou, vždy uvidíte nádhernú scenériu. Európska materská rieka odráža starobylé budovy na oboch brehoch. Najmä staré mesto Budapešť je ako vyblednutá akvarelová maľba, ktorá má pretrvávajúce čaro.

Bazilika sv. Štefana

Bazilika Sv. Štefana je katolícka posvätná svätyňa pomenovaná po prvom uhorskom kráľovi Istvanovi, ktorý tu umiestnil svoju múmiu pravou rukou. Kostol bol postavený v roku 1851 a dokončený bol v roku 1905. Bol prestavaný v roku 1949. Je vysoký 96 metrov , 55 metrov široký a 87,4 metra dlhý. Je to neoklasicistická stavba s gréckym krížom. Na fasáde sú dve veľké hodinové veže. Južná veža má najväčšie hodiny v Maďarsku, ktoré vážia cez 9 ton. Vážil asi 8 ton a používal sa na vojenské účely počas druhej svetovej vojny. Návštevníci môžu ísť výťahom alebo vystúpiť na 364 schodov, aby sa dostali na kupolu a prehliadli Budapešť.

Pripravila Dominika Budová

Mohlo by zaujímať tiež:

ZN.SK

Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu