Slivovica, hruškovica aj malinovica sú príklady destilátou, ktoré svojim názvom pripomínajú trigovicu. Alebo skôr trigovica svojim názvom pripomína ovocný destilát. Nejde však o vypálené trigo, hoci pôvod v slove tričko, triko môžeme len predpokladať. „Zaondej sa z tu trigovicu,“ budete počuť od ľudí z Nového mesta nad Váhom, Beckova, Trenčína, ale aj v širšej oblasti od Nitry, či dokonca lokálne aj v iných kútoch Slovenska. Neobvyklé slovo naozaj pomenúva časť odevu.
Mikina je novší pojem ako trigovica
Po páde socializmu na Slovensku na Slovensko ešte výraznejšie začali prenikať hrubé tričká, ktoré sme si nasadili na košele a tričká tenké. Populárne boli tie s vyobrazením Mickey Mousa, a tak sa im začalo hovoriť mikina. Hoci pôvod slova možno hľadať aj v označení konkrétnej vtedajšej značky, za posilnenie zaužívania a spojitosti možno poďakovať práve ušatému myšiakovi, pretože si s ním ľahko ľudia spojili spojitosti a aj trendový doplnok zo slobodného západu. Mickey Mouse bol totiž jedným zo symbolov USA, ktoré boli cieľom mnohých emigrantov pre „americký sen“ a slobodu.
Dodnes je tento motív považovaný za celkom bežný a zo starých fotiek nám vo vtedajších modeloch pripadá až gýčový. Lenže oveľa dlhšie sa takémuto odevu hovorí trigovica. Lokálne jej aj tak stále staršia generácia povie „sveder“ napriek tomu, že nie je svetrom v pravom slova zmysle. Trigovica nie je ako pojem rozšírená po celom Slovensku, no ako nárečová ojedinelosť určite pobaví. Ak vám preto niekto núka trigovicu, nesnaží sa vás opiť. Len možno naznačuje, že bude chladno. Slečna pri večernom rande od Trenčína teda nebude nič naznačovať… len by rada chlapcovu mikinu.