Bhután je veľmi malá krajina oproti štátom, ktoré ju obklopujú. Ukrýva sa na úpätí Himalájí, v južnej Ázii, kde susedí s Čínou, Indiou aj Bangladéšom. Bhután sa rozprestiera na ploche 38394km2, čím ide o 136. štát čo sa rozlohy týka a len odhadom v krajine žije viac ako 750 000 obyvateľov. Našinec o ňom vie len veľmi málo, tak prečo to nezmeniť? Najmä jeho história je oveľa zaujímavejšia, ako by sme čakali.
Názov krajiny Bhután sa odhaduje na spojitosť s označením konca Tibetu, čiže malo ísť o pomenovanie miesta, kde končí Tibet. V 17. storočí sa používal názov Dru Ü, ktorý znamená Krajina bleskového draka, čo bola odvolávka na miestne náboženstvo. V starých mapách, ktoré sa od 15. storočia začali objavovať v Európe je toto miesto označované ako Bottatis, Bottan, Bottander a aj inými pomenovaniami. Zaujímavosťou je toto miesto nebolo považované za samostatnú krajinu až do roku 1774, kedy britskí úradníci Východoindickej spoločnosti pri dokumentácií južnej Ázie zhodnotili výrazné kultúrne rozdiely medzi Tibetom a Bhutánom a aj preto ich začali úradne oddeľovať.
Bhután mal smolu v tom, že celé stáročia bol územím, ktoré prechádzalo pod nadvládu rôznych mocností. V 17. storočí, kedy sa Bhután počítal ako časť Tibetu, unikol skúsený vojnový stratég Ngawang Namgyal z Tibetu práve sem. Nechal vystavať sieť nedobytných pevností.
Ngawang Namgyal zomrel v roku 1651, avšak jeho úmrtie sa podarilo tajiť neuveriteľných 54 rokov. Aj pre riziká politického rozvratu udržiavali jeho neprajníkov a záujemcov o prevrat v presvedčení, že Ngawang Namgyal je živý a riadi krajinu.
Posledná krajina na svete, ktorá nemala televíziu a ani internet, bola Bhután. Zavedenie kabeláže, televízie a vysielania začalo práve v roku 1999. Čiže pred 17 rokmi.
Punakha bola hlavným mestom do roku 1955, kedy sa presťahovala administratíva do 72 kilometrov vzdialeného Thimphu.
Druk Gyalpo je v podstate Kráľ Bhutánu. V súčasnosti je ním Džigme Khesar Namgjal Wangchuck, 5. Druk Drukpa, oslovovaný Ngada Rimboche, čiže v preklade Vaše veličenstvo. Piatym preto, pretože je z rodu Wangchuckov, ktorý sa k moci dostal v roku 1907 vďaka Ugyenovi Wangchuckpovi po zvolení za dedičného kráľa. Len v roku 2008 krajina prešla z absolutistickej monarchie úplnej vlády kráľa na konštitučnú monarchiu, v ktorej je premiérom Tshering Togbay.
V minulosti narobila chaos a rozbroje prítomnosť britskej Východoindickej spoločnosti, no väčším nervo-robičom bol pre krajinu opakovane Tibet. Bhután sa historicky obával možnosti, že ho obsadí Čína, niekoľko krát. Aj preto uzavrel spojenectvo s Indiou v roku 1949, čo zmiernilo obavy, no po obsadení Tibetu Čínou v roku 1959 boli obavy z možného obsadenia opäť. Krajina je tiež členom Organizácie spojených národov od roku 1971. V roku 2007 Bhután a India prerobili svoju dohodu o spolupráci a jej rozšírením sa zvýšili pre krajinu bezpečnostné záruky.
V roku 1827 spustošil staré mesto Punakha požiar. Za obeť padlo aj niekoľko administratívnych budov a knižnica, v ktorej sa nachádzali cenné artefakty a záznamy národnej histórie. Krajina tak prišla o historické bohatstvo, vedomosti a vlastnú národnú históriu. Len málo z tej rannej bolo reprodukovaného a zachovaného.
V roku 1990 vypuklo prenasledovanie a vyháňanie ľudí z etnickej skupiny Lhotshampa, ktorá je nepálskeho pôvodu. ľudia sa uchýlili do Nepálu, alebo do Spojených štátov, či do Kanady a Británie.
Bhután podpísal v roku 1992 Konvenciu o biologickej rozmanitosti krajiny a postupne vytvorila plán stratégie na ochranu biologickej rozmanitosti krajiny. A to sa jej darí na výbornú. V krajine totiž existuje vysoký stupeň ochrany, priam až ukážkové zákony, snahy o zriadenie parkov, väčšina krajiny je chránená a výsadba stromov a zachovávanie zelene je podporované vládou samotnou. Chráneným parkom sa darí zachovávať prírodný ráz krajiny, zároveň sa úspešne darí udržiavať ohrozené druhy opíc, vtákov a ďalších živočíchov.
Foto: https://en.wikipedia.org/wiki/Bhutan, hlavné mesto Thimphu
0 komentárov