Bhután je veľmi malá krajina oproti štátom, ktoré ju obklopujú. Ukrýva sa na úpätí Himalájí, v južnej Ázii, kde susedí s Čínou, Indiou aj Bangladéšom. Bhután sa rozprestiera na ploche 38394km2, čím ide o 136. štát čo sa rozlohy týka a len odhadom v krajine žije viac ako 750 000 obyvateľov. Našinec o ňom vie len veľmi málo, tak prečo to nezmeniť? Najmä jeho história je oveľa zaujímavejšia, ako by sme čakali.
1. Názov Bhután
Názov krajiny Bhután sa odhaduje na spojitosť s označením konca Tibetu, čiže malo ísť o pomenovanie miesta, kde končí Tibet. V 17. storočí sa používal názov Dru Ü, ktorý znamená Krajina bleskového draka, čo bola odvolávka na miestne náboženstvo. V starých mapách, ktoré sa od 15. storočia začali objavovať v Európe je toto miesto označované ako Bottatis, Bottan, Bottander a aj inými pomenovaniami. Zaujímavosťou je toto miesto nebolo považované za samostatnú krajinu až do roku 1774, kedy britskí úradníci Východoindickej spoločnosti pri dokumentácií južnej Ázie zhodnotili výrazné kultúrne rozdiely medzi Tibetom a Bhutánom a aj preto ich začali úradne oddeľovať.
2. Do 17. storočia v područí iných
Bhután mal smolu v tom, že celé stáročia bol územím, ktoré prechádzalo pod nadvládu rôznych mocností. V 17. storočí, kedy sa Bhután počítal ako časť Tibetu, unikol skúsený vojnový stratég Ngawang Namgyal z Tibetu práve sem. Nechal vystavať sieť nedobytných pevností.
3. Utajovaný mŕtvy
Ngawang Namgyal zomrel v roku 1651, avšak jeho úmrtie sa podarilo tajiť neuveriteľných 54 rokov. Aj pre riziká politického rozvratu udržiavali jeho neprajníkov a záujemcov o prevrat v presvedčení, že Ngawang Namgyal je živý a riadi krajinu.
4. Televízia a internet až v roku 1999
Posledná krajina na svete, ktorá nemala televíziu a ani internet, bola Bhután. Zavedenie kabeláže, televízie a vysielania začalo práve v roku 1999. Čiže pred 17 rokmi.
5. Hlavné mesto sa zmenilo
Punakha bola hlavným mestom do roku 1955, kedy sa presťahovala administratíva do 72 kilometrov vzdialeného Thimphu.
6. Kráľovský titul
Druk Gyalpo je v podstate Kráľ Bhutánu. V súčasnosti je ním Džigme Khesar Namgjal Wangchuck, 5. Druk Drukpa, oslovovaný Ngada Rimboche, čiže v preklade Vaše veličenstvo. Piatym preto, pretože je z rodu Wangchuckov, ktorý sa k moci dostal v roku 1907 vďaka Ugyenovi Wangchuckpovi po zvolení za dedičného kráľa. Len v roku 2008 krajina prešla z absolutistickej monarchie úplnej vlády kráľa na konštitučnú monarchiu, v ktorej je premiérom Tshering Togbay.
7. Medzinárodné záruky a strach
V minulosti narobila chaos a rozbroje prítomnosť britskej Východoindickej spoločnosti, no väčším nervo-robičom bol pre krajinu opakovane Tibet. Bhután sa historicky obával možnosti, že ho obsadí Čína, niekoľko krát. Aj preto uzavrel spojenectvo s Indiou v roku 1949, čo zmiernilo obavy, no po obsadení Tibetu Čínou v roku 1959 boli obavy z možného obsadenia opäť. Krajina je tiež členom Organizácie spojených národov od roku 1971. V roku 2007 Bhután a India prerobili svoju dohodu o spolupráci a jej rozšírením sa zvýšili pre krajinu bezpečnostné záruky.
8. Krajina prišla o svoju históriu
V roku 1827 spustošil staré mesto Punakha požiar. Za obeť padlo aj niekoľko administratívnych budov a knižnica, v ktorej sa nachádzali cenné artefakty a záznamy národnej histórie. Krajina tak prišla o historické bohatstvo, vedomosti a vlastnú národnú históriu. Len málo z tej rannej bolo reprodukovaného a zachovaného.
9. Národnostné čistky
V roku 1990 vypuklo prenasledovanie a vyháňanie ľudí z etnickej skupiny Lhotshampa, ktorá je nepálskeho pôvodu. ľudia sa uchýlili do Nepálu, alebo do Spojených štátov, či do Kanady a Británie.
10. Zelená krajina ako je to len možné
Bhután podpísal v roku 1992 Konvenciu o biologickej rozmanitosti krajiny a postupne vytvorila plán stratégie na ochranu biologickej rozmanitosti krajiny. A to sa jej darí na výbornú. V krajine totiž existuje vysoký stupeň ochrany, priam až ukážkové zákony, snahy o zriadenie parkov, väčšina krajiny je chránená a výsadba stromov a zachovávanie zelene je podporované vládou samotnou. Chráneným parkom sa darí zachovávať prírodný ráz krajiny, zároveň sa úspešne darí udržiavať ohrozené druhy opíc, vtákov a ďalších živočíchov.
Foto: https://en.wikipedia.org/wiki/Bhutan, hlavné mesto Thimphu