ZN.SK
Fóbia strach

Ako vrátiť späť smer písania textu, ak odrazu píšete sprava doľava?

Ako vrátiť smer písania textu, ak sa vám náhle zmenil a píšete opačne? Akosi pomôcť a akú klávesovú skratku stlačiť, aby to bolo naspäť?

Ako zmeniť smer písania na klávesnici vo funkciách niektorých programov? Neraz sa v rýchlosti pri písaní a stláčaní tlačidiel na klávesnici podarí nechcene vytvoriť skratku, ktorou spôsobíme problém. Nie vždy je rovnako jasné a rovnakou vecou náhody aj riešenie. Stať sa tak napríklad môže situácia, pri ktorej sa zmení spôsob a smer písania. Už nepíšete z pravej strany do ľavej, ale text sa začína na pravej strane a pri písaní sa posúva, alebo vpisuje doľava. Tento spôsob písania majú najmä arabské krajiny, hebrejský jazyk, ale aj urdské jazyky a Irán. Spôsob, akým si vrátiť takéto chybné nastavenie naspäť, je pomerne jednoduchý. Zväčša postačí aplikáciu vypnúť a po ďalšom zapnutí, ak je štandardne vytvorená pre náš Windows a „naše potreby“ v „našom jazyku“ sa aplikácia „spamätá“. Sú však mnohé situácie, kedy program, prípadne prehliadač nemôžeme vypnúť a musíme dokončiť prácu. Ako si vtedy pomôcť?

Ako prepnúť jazyk a spôsob písania v textových editoroch

Zmena jazyka, znakovej sady, rozloženia kláves, písma, jazyka, či štýlu je možná pomocou ALT+SHIFT. Tým vieme medzi sebou prepínať všetky inštalované klávesnice. V prípade, ak použijeme WIN (tlačidlo s logom Windows) + medzerník, vyvoláme rovnakú funkciu, ale máme pri nej vizuálnu kontrolu nad tým, čo je aktuálne.

opačné písanie, prehodená klávesnica

Alebo ako vrátiť smer písania v Mozilla Firefoxe

Nešťastím je, ak sa v prehliadači prepne smer písania adresného riadku. To môže komplikovať prácu, ak cielene siahate do adresného riadku prepisom adries, vkladaním UTM, alebo prechádzaním na vnútorné stránky. V takýchto prípadoch nás zachráni klávesová skratka CTRL+SHIFT+X. To spôsobí návrat písania adries z ľavej strany do pravej.

Prečo vlastne niektoré krajiny píšu opačným smerom?

Dôvodom sú historické a kultúrne vplyvy. V dávnej minulosti boli vyvinuté v krajinách Ázie znaky a spôsob písania, spájania znakov do slov a viet práve opačne od systému, ktorý poznáme my. Dokonca aj pre niektorých našincov je opačný smer písania fascinujúci až inšpiratívny, hoci zvykať si na neho dokážu rôzni ľudia s rôzny úspechom. Ak sa to viac hodilo po vizuálnej stránke, bolo naučenie takéhoto spôsobu pre ľudí žijúcich v takejto kultúre celkom prirodzené. Tak ako prirodzené pre nás je používať systém náš. Jedným z dôvodov je aj gramatická štruktúra jazykov, gramatiky, vytvárania rodov, množných čísiel, časov a ďalších tvarov prispôsobených práve vkladaním znakov pred seba.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu