ZN.SK
Krotitelia duchov

Zomrel Ivan Reitman, osobnosť, na ktorú Slovensko a Komárno zabudlo

12. februára 2022 zomrel kanadský režisér Ivan Reitman (so slovenským pôvodom), veľká osobnosť Hollywoodu, ktorá dostala Arnolda…

12. februára 2022 zomrel kanadský režisér Ivan Reitman (so slovenským pôvodom), veľká osobnosť Hollywoodu, ktorá dostala Arnolda Schwarzeneggra do komédie a prsty mal aj v Sylvestrovi Stallonovi a podobnej situácii. Režisér slávnej štvorice Krotiteľov duchov a aj jeho pokračovania, mnohých iných filmov, úletov, komédií, aj nie tak starej Super bývalky s Umou Thurman v hlavnej úlohe. Osobnosť, ktorá sa po mnohé roky venovala plodnej produkcii filmov v Los Angeles, sa narodila 27. októbra 1946 v meste Komárno a celé desaťročia sme sa k nemu nehlásili.

Krotitelia duchov

Ivan Reitman, zabudnuté slávne meno Hollywoodu u nás

Ivan Reitman sa narodil 27. októbra 1946 s Komárne. Neexistuje však žiadna riadna snímka, ceduľa, pripomienka, ktorá by si v tomto meste pripomínala narodenie židovského chlapca, ktorý bol vo veku 4 rokov nútený z krajiny utiecť.  Zo štátu, kde nebola perspektíva, jeho rodina radšej unikla. Akoby Slováci zanevreli na niekoho, hoci slávneho, len preto že v roku 1951 emigroval z Československa do Kanady a nemal dôvody sa vrátiť. Jeho matka prežila Osvienčim, otec sa angažoval v odboji. Ivan Reitman nemal veľa spomienok na Slovensko a ani nemal dôvod sa k nemu hlásiť. Najmä samotné Slovensko a rodné Komárno nemalo celé roky akoby s ním nič. Žiadnu pamätnú tabuľu, ceduľku, štítok, žiaden názov, pripomienku a hrdo sa k jeho slovenskému pôvodu hlásili azda len články magazínov, ktoré túto spojitosť objavili a ťahajú pozornosť návštevníkov a čitateľov cez lákavé titulky. Až minulý rok sa v Komárne objavila hviezda na chodníku, ktorá si pripomína jeho meno – pri príležitosti jeho 75.narodenín. Ale čo dovtedy?

Slovensko sa pýši slávnymi osobnosťami so slovenskou krvou, ale reálne sa niečo spravilo asi len pre Andyho Warhola. Príležitosť komunikovať so živým Ivanom Reitmanom mal len pred pár rokmi Maroš Kočan, reportér TV JOJ, keď mu odovzdal titul čestného občana Komárna, ktorý sa tiež nerodil ľahko. A najmä dávno po najväčších úspechoch samotného Reitmana. Poslanec Tomáš Varga sa chopil spojitosti Ivana Reitmana a Komárna a docielil, že symbolické spojenie s Komárnom malo oficialitu. Aj keď bez veľkej Pompy, prepojenia kultúrneho podujatia, filmovej ceny, záujmu filmových festivalov u nás, ktoré ani nevedno, či vôbec tušili, že mimo málo známych hercov, ktorých postavili na piedestál, máme prepojenie aj na niekoho významného. Filmové festivaly, veľké podujatia, záujem slovenských filmárov, či Ministerstva kultúry o nejaké prepojenie, alebo ospravedlnenie za dobu, ktorá prinútila jeho rodinu utiecť, už môže byť zbytočná.

Ivan Reitman zomrel 12. februára 2022 a všetci tí, ktorí mohli pre jeho spojenie s rodným Slovenskom spraviť viac, sa tak nemusia ani veľmi rozbiehať a namáhať podobne, ako to robili doteraz. Veľká osobnosť filmu, ktorá mohla Slovensku pomôcť jednoduchým prepojením, dobrými vzťahmi a možno prilákať zaujímavé nakrúcanie aj do našich končín, zomrela v Kalifornii. Bez toho, aby vzťah so Slovenskom nabral väčšie a významnejšie rozmery.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Hollywood Reporter (@hollywoodreporter)

Azda viac si Reitmana pripomínajú zahraničné agentúry a ľudia po celom svete tým, že sa opäť zvýšila sledovanosť Ghostbusters – Krotiteľov duchov v sieti Netflix. Ďalej môže osobnosť filmu žiť aspoň v internetových magazínoch. Kompetentní tiež môžu ďalej hovoriť o tom, ako sa chopíme každej šance podporovať talenty a významných ľudí zo Slovenska. Dôležité mozgy a talenty nachádzajú príležitosť v zahraničí nie len v poslednej dobe, dialo sa to za socializmu a utekalo sa aj oveľa skôr. Otázne len je, či má odchádzajúci talent dôvod vracať sa, alebo prepájať so Slovenskom. Hviezda na chodníku pred kinom Tatra je určite skvelá vec. Výrazný krok. No pohľad do minulosti je oveľa chudobnejší.

Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.

Inzercia
Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu