ZN.SK
Titanic a Srdce oceánu

Srdce oceánu, modrý diamant z Titanicu a jeho skutočný príbeh

V príbehu filmu Titanic z roku 1998 z réžie Jamesa Camerona sa práve modrý diamant Srdce oceánu stáva dôvodom celej výpravy k vraku…

Zľavy na wellness pobyty

Nedávno preskúmané pozostatky vo vraku lode Titanic odhalili, že v jednej z kajút sa nachádzal náhrdelník pravdepodobne so zubom žraloka, či dokonca megalodona. Neobvyklý nález na jednom zo záberov ponorky zaujal aj netradičným materiálom, ktorý sa na náhrdelníku nachádzal, ako aj prepojením na fakt, že zub pochádzajúci z mora sa v onen nešťastný aprílový deň v roku 1912 do mora vrátil.

Titanic a Srdce oceánu

Foto: Rose (Kate Winslet) má slávny filmový diamant na sebe v dvoch scénach filmu Titanic Jamesa Camerona. Pri jednej jej ho nasadí Kal Hockley (Billy Zane) Rose na krk a v druhej si ho nasadí sama pri slávnej scénke kreslenia.

Vrak Titanicu sa postupne rozpadá a časom bude jeho konštrukcia ešte výrazne degradovať až do nespoznateľnej podoby. S Titanicom sa spája mnoho osudov, aj veľkého bohatstva, ktoré dopadlo na dno oceánu spolu s vrakom lode. Podľa najslávnejšieho filmového spracovania tohto nešťastia sa s loďou spájal ešte iný náhrdelník. Známy ako Srdce oceánu.

Legendárne srdce oceánu a legenda o kráľovi Ľudovítovi XVI.

V príbehu filmu Titanic z roku 1998 z réžie Jamesa Camerona sa práve náhrdelník s menom Srdce oceánu stáva dôvodom, pre ktorý je financovaná výprava a jeho hľadanie. Pracovníci výskumnej lode a ponoriek mali dokumenty, vedeli, kde majú hľadať kajutu konkrétneho muža a presne tam sa vydali náhrdelník hľadať. Ich snaha bola neúspešná až do chvíle, než narazili na inú stopu. Kresbu mladej Rose, ktorá mala náhrdeľník jediný krát na sebe. V ten konkrétny večer, keď Titanic čakal zánik.

Posádka výskumnej lode sa po medializácii nálezu kresby dozvedá, že žena na obrázku stále žije a rada by videla svoj obrázok. Ľudí zaujímajú detaily a tak si ju pozvú na loď aj s jej opatrovateľkou, vnučkou. Tá netušila nič o tom, že jej babička, ktorá budúci mesiac oslávi 101 rokov bola preživšia Titanicu. Na lodi budú prahnúť po detailoch v snahe zistiť, kde by náhrdelník mohol byť, pričom netušia, že stará pani tento náhrdelník po celý čas…  Spomenú aj legendu o Ľudovítovi XVI., aj informáciu o nesmiernej cene a porovnávajú ho so slávnym Diamantom nádeje.

Modrý diamant a náhrdelník Srdce oceánu neexistoval

Predstava, že by náhrdelník s tak príznačným názvom „Srdce oceánu“ naozaj plával na parníku Titanic v Atlantickom oceáne a znamenal by tak veľa pre umenie, investorov, poisťovne, či svet obchodu s drahými kovmi, je náhoda. Napriek tomu, že náhrdeľník bol krásny, unikátny a vymyslený dobre, skutočný nebol. Bol vytvorený filmármi pre účely príbehu filmu, jeho romantickej zápletky, pre dej samotného filmu a prechodu od obrázku k hlavnej rozprávačke spomienkového príbehu.

Srdce oceánu pred filmom neexistoval. Naopak, po uvedení filmu sa stal žiadúcou predlohou a často vytváraným šperkom pre ľudí na objednávku. Nejedna žena zatúžila po náušniciach, zmenšeninách, či bižutérií. Rovnako tak dievčatá radi siahli, podobne ako obchodníci radi ponúkali. Ponúkajú pritom dodnes. Hoci šperk nebol skutočný, príbeh za ním oslovuje všetky generácie. Uchvacuje tragickými osudmi, pýchou, ale v prípade filmu ako takého aj filmárskymi a hereckými kvalitami.

Diamant nádeje len ako inšpirácia

Diamant teda nepochádzal z koruny Ľudovíta XVI. (ako spomínal film). Zmienka o diamante nádeje sa spomína možno aj preto, že filmárov inšpiroval práve on. Má totiž modrý odtieň a tiež je osadený do drahého kovu do podoby náhrdelníka. S približne 45.52 karátmi je uchovávaný v trezoroch Smithsonian múzea vo Washingtone.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

...

Inzercia

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu