ZN.SK
LETE TI POVIEM, AKO SA MÁM

Miro Tásler stojí za hudbou k filmu V lete ti poviem ako sa mám (rozhovor)

Kým Ivan Tásler je známym hlasom a najznámejšou tvárou IMT Smile, jeho brat Miro Tásler už tak známy na verejnosti nie je. A to aj napriek…

Kým Ivan Tásler je známym hlasom a najznámejšou tvárou IMT Smile, jeho brat Miro Tásler už tak známy na verejnosti nie je. A to aj napriek tomu, že je vplyvným človekom pôsobiacim v šoubiznise, v hudobnej brandži a v samotnom IMT Smile a na svedomí má viacero známych projektov. Mimo iné je organizátorom najväčšieho východoslovenského festivalu. Pre filmovú novinku V lete ti poviem ako sa mám sa postaral o hudbu. Film podľa knihy Evity Twardzik Urbaníkovej sa dočkal svojej premiéry presne na Valentína, 14. februára. Zaujímavé novinky sa počas nej očakávanej novinky pýtali priamo Mira Táslera.

LETE TI POVIEM, AKO SA MÁM

Rozhovor z premiéry V lete ti poviem ako sa mám

Ako sa líši skladanie hudby k filmu od skladania koncertnej hudby? Dajú sa pomenovať základné odlišnosti?

Filmová hudba vyjadruje viac atmosféru a pop music je o niečom inom ako o atmosfére. Veľakrát režisérka filmu vyžadovala hlavne vyjadrenie atmosféry, alebo aby to atmosféru popisovalo. To znamená, že nešlo o skladbu ako takú.

Ako ste sa k skladaniu filmovej hudby dostali?

Ja som študoval kompozíciu na konzervatóriu u prof. Potockého a raz mu povedal, že budem u neho robiť filmovú hudbu, ale nerobil som ju, skôr to boli krátke filmy, čiže toto je moja prvá veľká hudba.

V čom bolo skladanie hudby k filmu V LETE TI POVIEM, AKO SA MÁM najväčšou výzvou?

Nešlo o výzvy, ja som to chcel urobiť a tešil som sa, že som tú šancu dostal a snažil som sa to urobiť najlepšie ako som v tej chvíli vedel.

V čom Vás, naopak, najviac bavilo?

Celá hudba ma bavila, celý tento proces tvorby je úplne iný ako pri popmusic. Mňa to baví celé, tak ako to je aj s tými pripomienkami, so zmenami. Jednu scénu som robil možno 5-6 krát a na konci je aj tak úplne iná hudba, takže aj to patrí k filmovej hudbe.

Slovenská filmová tvorba prežíva dobré obdobie, nakrúca sa veľa a diváci majú o domáce filmy záujem. Lákalo by vás urobiť hudbu aj filmu iného žánra?

Áno, aj keď si nemyslím, že tých slovenských filmov je veľa, je ich strašne málo a malo by ich byť oveľa viacej, aby boli aj inožánrovné filmy. Na Slovensku je strašne málo filmov, to znamená, že keď vznikne v jednom žánri jeden film, tak už je to strašne veľa. Ale áno budem rád, keď budem môcť robiť hudbu aj k iným žánrom.

Čo je pre vás v tvorbe najväčšou inšpiráciou, prípadne – čo vás vie tvorivo nakopnúť?

Všetko, život. Prechádzam sa po parku a zrazu to mám v hlave, že tam v tejto scéne ide to a už to tam je. Tak to skúsim zapísať. Niečo som notoval, niečo som nahrával, takže v tej chvíli vznikne myšlienka na prechádzke alebo niekde inde…

Na čom pracujete najbližšie a na čo sa môžeme tešiť v blízkej dobe?

Momentálne nepracujem na žiadnej filmovej hudbe, ale dostal som ponuku na jeden film, ale ešte to je veľmi ďaleko. Je to ťažší film a ťažšia téma, ale už sa na to teším.

Pýtala sa Maťa

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu