Carolina Reaper je najpálivejšia čili paprička na svete - ZN.sk

Carolina Reaper je najpálivejšia čili paprička na svete

Feferónky a papričky všetkých druhov spojte sa. Pokloniť sa môžete hybridnej papričke HP22BNH7, ktorá je známejšia pod názvom Carolina Reaper. Za svoj titul najpálivejšej papričky na svete vďačí zápisu v Guinessovej knihe rekordov zo 7. augusta 2013 o čom rozhodli prevažne mladí ľudia a neskôr aj rozbory. Kultivar získaný z druhu Chinense Capsicum, podivnej drobnej papričke, ktorá sa viac podobá na známe trojfarebné robustné papriky len v minivydaní, sú výsledkom pôvodného kríženia druhu ghost čili známeho aj ako bhut jolokia a červeného habanera. Vzhľadom je podobná na materské druhy, vyniká však výraznou červenou farbou a výrazným drsným povrchom s deformáciami.

Carolina Reaper, chilli

Rýchla popularita
Otcom tejto odrody je Ed Currie zo spoločnosti PuckerButt Pepper v Južnej Karolíne, ktorý túto papričku vyšľachtil zámerne. Vo svete si veľmi rýchlo našla svojich nadšencov a záujemcov o semienka. Je súčasťou šialených, no zábavných súťaží v jedení papričiek, zrejme všade bude za jej prítomnosti tou najväčšou výzvou. Kapsaicín, ktorý môže za jej pálivosť, dosahuje hodnoty až 2 200 000 jednotiek Scovillovej stupnice pálenia. Prekonala tak ghost chilli, ktorý donedávna držalo rekord s hodnotou 1 569 300 jednotiek na Scovillovej stupnici, alebo papričku Trinidad Scorpion Moruga, ktorú tiež často nazývali najpálivejšou papričkou. Nepôjde o tradičnú súčasť jedál.

Pozor na ochranu
Tí ozajstní milovníci pálivých jedál však dokážu poriadne ušetriť. Stačí totiž veľmi málo, aby sa podarilo získať naozaj veľa. Pri narábaní s touto papričkou sa odporúčajú rukavice. Keďže pálivé chilli robí s ľudským telom divy a nie vždy príjemné, rukavice majú význam. Dotyk s papričkou a následne pretieranie očí, utieranie sĺz alebo dotyk niekoho iného by narobil poriadne problémy. Prekvapujúce problémy.
Zdroj: puckerbuttpeppercompany.com

Carolina Reaper je najpálivejšia čili paprička na svete
Ohodnoť tento článok
Avatar
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Otázka, čo?
TOP 13 najhorších zákazníkov: Zážitky z online chatu v eshope

Fóbia strach
Kde kúpiť vianočný darček na poslednú chvíľu 24. decembra?

Budenie sitnianskych rytierov
Budenie sitnianskych rytierov na Počúvadlianskom jazere

Zavrieť