ZN.SK
Carolina Reaper, chilli

Carolina Reaper je najpálivejšia čili paprička na svete

Najpálivejšia chilli paprička na svete je údajne Carolina Reaper, v preklade Karolína Rozparovač. Pálivá viac, než akákoľvek iná, a obľúbená na súťažiach.

Feferónky a papričky všetkých druhov spojte sa. Pokloniť sa môžete hybridnej papričke HP22BNH7, ktorá je známejšia pod názvom Carolina Reaper. Za svoj titul najpálivejšej papričky na svete vďačí zápisu v Guinessovej knihe rekordov zo 7. augusta 2013 o čom rozhodli prevažne mladí ľudia a neskôr aj rozbory. Kultivar získaný z druhu Chinense Capsicum, podivnej drobnej papričke, ktorá sa viac podobá na známe trojfarebné robustné papriky len v minivydaní, sú výsledkom pôvodného kríženia druhu ghost čili známeho aj ako bhut jolokia a červeného habanera. Vzhľadom je podobná na materské druhy, vyniká však výraznou červenou farbou a výrazným drsným povrchom s deformáciami.

Carolina Reaper, chilli

Rýchla popularita
Otcom tejto odrody je Ed Currie zo spoločnosti PuckerButt Pepper v Južnej Karolíne, ktorý túto papričku vyšľachtil zámerne. Vo svete si veľmi rýchlo našla svojich nadšencov a záujemcov o semienka. Je súčasťou šialených, no zábavných súťaží v jedení papričiek, zrejme všade bude za jej prítomnosti tou najväčšou výzvou. Kapsaicín, ktorý môže za jej pálivosť, dosahuje hodnoty až 2 200 000 jednotiek Scovillovej stupnice pálenia. Prekonala tak ghost chilli, ktorý donedávna držalo rekord s hodnotou 1 569 300 jednotiek na Scovillovej stupnici, alebo papričku Trinidad Scorpion Moruga, ktorú tiež často nazývali najpálivejšou papričkou. Nepôjde o tradičnú súčasť jedál.

Pozor na ochranu
Tí ozajstní milovníci pálivých jedál však dokážu poriadne ušetriť. Stačí totiž veľmi málo, aby sa podarilo získať naozaj veľa. Pri narábaní s touto papričkou sa odporúčajú rukavice. Keďže pálivé chilli robí s ľudským telom divy a nie vždy príjemné, rukavice majú význam. Dotyk s papričkou a následne pretieranie očí, utieranie sĺz alebo dotyk niekoho iného by narobil poriadne problémy. Prekvapujúce problémy.
Zdroj: puckerbuttpeppercompany.com

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu