ZN.SK
Zirkón a zirkóny v šperkárstve

Zirkón: čo sú to zirkóny a ako sa líšia od diamantov/briliantov?

Zirkón sa v oblasti šperkov skloňuje veľmi často. Každý muž, ktorý jedného dňa naberie odvahu a chce požiadať svoju milú o ruku, raz bude stáť v predajni šperkov a hľadieť na diamanty a zirkóny.

Zirkón sa v oblasti šperkov skloňuje veľmi často. Každý muž, ktorý jedného dňa naberie odvahu a chce požiadať svoju milú o ruku, raz bude stáť v predajni šperkov a hľadieť na diamanty a zirkóny. Snubný prsteň predsa zväčša kupujeme len raz, tak nech je poriadny. Teda zväčša to budú zirkóny, alebo veľmi drobné diamanty, ktoré budú ako tak v cenovej hladine bežného Slováka.

Zirkón a zirkóny v šperkárstve

Zirkón, ako bežná súčasť šperkov, je krásny kameň, na nerozoznanie od skutočného diamantu. Mnoho zirkónov je takej kvality, že na overenie potrebujete odborníka. Alebo risknúť dokonalosť zirkónu a skúsiť s ním prejsť po skle. Čo je to ten zirkón, ako vzniká, a čím ho odlíšite od diamantu, si povieme v dnešnom článku.

Zirkón po stránke chemickej

Najstaršou minerálnou látkou, aká bola kedy na celej našej planéte objavená a analyzovaná, je práve kryštál zirkónu z Austrálie, ktorého vek datujú na 4,4 miliardy rokov. Nejde teda o nič celkom obyčajné, ale zaujímavejšie, ako si možno myslíme  a ako povedia tí, čo čakali diamant.

Zirkón je tetragonálny drahokam, ktorého chemická značka je ZrSiO₄, pričom jeho chemický názov znie kremičitan zirkoničitý. Tetragonálny znamená, že kryštalizuje v tetragonálnej sústave, čiže vytvára štvorcové kryštáliky. Zväčša sa vyskytuje v hnedej, alebo tmavočervenej farbe. Obsahuje prímes hafnia, ktorého hodnota sa líši podľa geologického pôvodu a oblasti. Nižší obsah hafnia svedčí o pôvode magmy z veľkých hĺbok z obalu zemského jadra, kým zirkón s vyšším obsahom hafnia svedčí o pôvode zirkónu zo zemskej kôry. Jeho zaujímavosťou je, že má vysokú odolnosť voči kyselinám a má dokonca určitú mieru rádioaktivity, ktorá však neohrozuje ľudské zdravie.

Zirkón sa objavuje ako jeden z prvých minerálov, ktorý kryštalizuje vo vyvretých horninách, najmä tých výrazne hlbinných. Objavuje sa v granitoch, dioritoch, monzonitoch, syenitoch a pegmatitoch. Práve v pegmatitoch má najlepšie podmienky pre vytváranie väčších kryštáľoch. Vzhľadom na dobrú odolnosť môže po zvetrávaní okolitej horniny viac vyniknúť, prípadne sa objavuje v náplavoch.

Využitie v priemysle:

Farebné zirkóny sa využívajú pri zdobení a osádzaní šperkov. Zirkón je tiež zdrojom chemického prvku zirkónia, ktorý sa využíva ako obal palivových tyčí v jadrových elektrárňach a aj pri spracovaní vzácnych kovov. Môžu za to výnimočné vlastnosti spojené s teplotnou odolnosťou.

Zikrón sa v šperkárstve upravuje do rôznych tvarov, vynikajú oválne najmä pri farebných variantoch. Tie priesvitné číre najlepšie vyniknú pri diamantovom bruse, čiže brúsené tak, ako sa brúsia diamanty – do podoby briliantov. Zirkón vtedy nahrádza diamant, na prvý pohľad nemusí byť rozoznateľný. Pravý prírodný zirkón však nie je v každom jednom šperku. Cenovo dostupnejšie šperky obsahujú zväčša zirkóny vytvárané synteticky. Čiže chemické procesy, ktoré v prírode stoja za vznikom minerálu, sa vytvárajú v priemyselných podmienkach. Dosahuje sa tak prakticky bezchybný zirkón bez kazov a znečistení.

Výskyt:

Vzhľadom na svoj sopečný pôvod je celkom prirodzené, že na Slovensku sa jeho nálezy lokalizujú do oblasti Banskej Štiavnice, Brezna a Gelnice. Nezabúdajme, že široké okolie Banskej Štiavnice bolo v dávnej minulosti jedným obrovským, zrejme až 4 kilometre vysokým stratovulkánom. Inými slovami, obrovská sopka, ktorej explózia musela vo svojej dobe ovplyvniť podnebie celej planéty Zem. Geologické zloženie celej oblasti plné drahých kovov a tiež nálezísk minerálov skrátka vysvetľuje, prečo táto lokalita môže ponúkať viac ako len pár zirkónov. Veď ide o banskú oblasť už niekoľko storočí.

Vo svete sú významnými náleziskami Barma, Thajsko, či Srí Lanka. Do sveta sa vyváža aj zirkón z Austrálie a Brazílie, kde sa využíva spracovanie piesku a jeho triedenie. Z plážových a riečnych naplavenín vedia získavať zirkón. Ten svetovo najkvalitnejší je však práve zo Srí Lanky, Barmy a Thajska. Ojedinelý modrý však ponúka svetu len Kambodža. Lokalita Pailin v Kambodži je naozaj svetový unikát. V riečnych naplaveninách sa ryžujú zirkóny, ktoré sú vo svete mimoriadne obľúbené. Modré, tiež známe aj ako starlity, sú mimoriadne vzácne. No nachádzajú tu aj červené, veľmi pripomínajúce  rubíny, čím si získali aj svoj názov.

Miestne dve rieky privádzajú vodu do údolia práve z minulosti tektonicky mimoriadne aktívnej oblasti. Zirkóny sú pritom len malou časťou toho, čo sa tu dá nájsť. Napríklad aj zlato či granáty.

Ako rozoznať diamant a zirkón medzi sebou?

Šperk vybavený zirkónom môže byť krásny. Ak však ide o prsteň, ktorý bežne používate, nedávate ho z ruky a samotný krištáľ, neraz cielene brúsený do podoby diamantu, veľmi rýchlo stratí svoj lesk a zmatnie. Dôvodom je tvrdosť, ktoré je ďaleko nižšia, než má diamant. Najtvrdší minerál na svete je práve diamant, ktorý môže byť len prírodného pôvodu, kým zirkón je možné vyrobiť aj umelo. Rozdielna tvrdosť spôsobí, že zirkón po čase stratí brúsny lesk a nebude v ňom taký lom svetla, aký poznáme z televíznych strihov, filmov, či reklám na diamantoch.

Diamant si lom svetla zachováva po celé roky aj na nosenom prsteni, kým zirkón lesk stráca. Diamant je v prsteni, či v iných šperkoch, oveľa viac výraznejší najmä pre vyšší index lomu svetla. Veď z toho ťaží aj nejedna marketingová kampaň, keď pridávajú k diamantom trblietavé efekty a prídavné zvýrazňujúce grafiky.Pokiaľ máme možnosť oproti sebe držať aj diamant aj zirkón a prisvietite si na ne priamym svetlom, rozdiel je viditeľný okamžite práve podľa trblietania sa.

Zirkón a zirkóny v šperkárstve

Lenže nie každý má diamant po ruke, aby zistil pravosť konkrétneho kameňa. Pokiaľ potrebujete veľmi rýchlo zistiť, či ide o diamant a nebojíte sa pohľadov a následkov pre možno poškodený zirkón, stačí ním prejsť po sklenenom povrchu, napríklad pohári, alebo okne na mene viditeľnom mieste. Diamant reže, zirkón skôr pohladí, alebo urobí menšiu menej výraznú ryhu. Samozrejme, prechádzame po skle ostrejšou brúsenou hranou, nie plochou časťou brúsenej plochy kameňa.

Jeden zo spôsobov, ako kamene rozoznať je zblízka na kameň dýchať. Pri izbovej teplote, pokiaľ dýchate ústami na zirkón, typické zahmlenie brúsnych rán si drží dlhšie. Diamant toto zahmlenie stráca v priebehu dvoch sekúnd. Zaujímavosťou je tiež podrobnejší pohľad na zirkón a diamant. Kým zirkón využívaný v šperkárstve je syntetický a je teda vyrobený ako bezchybný čistý minerál, v prírodnom diamante by ste mohli spozorovať nepatrné, či viac patrné farebné odchýlky. Možno aj nedokonalosti, či drobné znečistenie vo vnútri kameňa. To sa však dá spozorovať jedine pod špeciálnou lupou, napríklad v šperkárskej dielni, či v klenotníctve.

  • POZNÁMKA: brúsenie do tvaru diamantu nie je náhoda. Dôvodom je docielenie presných uhlov jeho stien, aby vytvárali čo najlepší svetelný efekt pri lome svetla. Mimochodom, brúsený diamant sa nazýva briliant.

Diamant alebo zirkón?

Zirkón v krásnom prsteni bude rovnaký krásny dar, ako diamant. Diamant je nepochybne záležitosťou tých, ktorí môžu investovať do drahých kovov a šperkov. Zirkón sa pre svoju lepšiu cenovú dostupnosť používa v šperkoch prevažne tam, kde je nutné osadiť viac kameňov. Sú to napríklad hodinky, zložité náhrdelníky, náušnice, ale tiež zdobenia zložitých prsteňov. Diamantové prstene zväčša využívajú jeden centrálny kameň, ktorý je dominantou celého prsteňa.

Hodnota diamantom neklesá. Práve naopak.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu