Nitinol je látka, o ktorej sa na bežných hodinách fyziky a chémie žiaci neučia. Kovová zliatina vyniká pozoruhodnou vlastnosťou, aká bola objavená len v 30tych rokoch minulého storočia, no samotný Nitinol až v roku 1962. Jeho pozoruhodná vlastnosť je, že v teple sa prebúdza jeho vlastnosť „pamäťového kovu“ kedy sa vracia do pôvodného stavu. Prakticky to znamená, že môžete výrobok z Nitinolu poohýbať rôznymi smermi, po nahriatí sa jeho tvar vráti späť. (foto: video v článku)
Čo je nitinol?
- Nitinol je zliatina titánu a niklu. Zo 45% ide o titán a z 55%
- Na svedomí ho majú americký vedci z Marylandu
- Aktivačná teplota nitinolu je 40° C
- Je 10x elastickejší než iné kovy
- Nitinol absorbuje teplo a dokáže ho aj spätne odovzdať. Aj preto sa uvažuje o jeho využívaní v moderných technológiách spojených s vykurovaním, či chladením.
- Hranica takzvanej „únavy kovu“ je pri nitinole posunutá oveľa ďalej. To znamená, že je v tomto smere mimoriadne odolný a flexibilný aj pri opakovaných a pravidelných pohyboch
- Hranice a možnosti jeho využitia sú stále niekde na začiatku. Je ešte stále otázkou času, kedy nájde aj ďalšie využitie ako len v strojárstve, medicíne, pri veľmi citlivých prístrojoch.. ale povedzme aj na udivovanie ľudí v rámci zážitkových hodín chémie a fyziky.
Pozrite si video s peknou ukážkou toho, ako pracuje a reaguje materiál nitinol.
Mohlo by zaujímať tiež: